Vyvolávací cena se pohybuje od 71 do 89 tisíc korun. Vzhledem k vysokému zájmu o betonová válečná opevnění z počátku druhé světové války v posledních dvou letech se ale konečná cena může zvýšit. „Zájemci se rekrutují z řad nadšenců pro vojenskou historii, ale pořizují si je i lidé z jiných důvodů, jejich spektrum je asi nekonečné,“ vyjádřil se vedoucí oddělení přípravy s nepotřebným majetkem ministerstva, Bedřich Šonka.

Zatímco ještě před pár lety byly řopíky ke koupi za zhruba padesát tisíc korun, nyní za ně zájemci neváhají zaplatit i více než trojnásobek. „Zájem o koupi řopíků vzrostl v posledních pěti letech. O některé je větší než o jiné, záleží to na jejich stavebním a technickém stavu, poloze a přístupu. Účast na prohlídkách přesný zájem kupců nereflektuje, bunkry jsou totiž volně přístupné a lidé si je mohou prohlédnout kdykoliv sami,“ uvedl Šonka.

Důležité je v termínu podat na kontakty uvedené na serveru ministerstva přihlášku s nabídkou kupní ceny a složit kauci ve výši deset tisíc korun. Vyhrává kupující s nejvyšší nabídkou.

Podzimní zastavení v Bohuticích. Archanděla Michaela naleznete za opačným koncem obce než výše zobrazená opevnění. I zde vidíte siluetu Pálavy.
Archanděl Michael nad Bohuticemi. Objevte mystické místo na Miroslavsku

Mezi zdařilé rekonstrukce opevnění patří bunkr Zatáčka. Pěchotní srub přeměnili nadšenci Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice na muzeum, v němž pořádají akce pro veřejnost. Dostat ale do podobného stavu takové opevnění dnes není podle Stanislava Salajky z tamního klubu jednoduché.

„Sehnat původní vybavení je nadlidský výkon. Z trhu už zmizelo a pokud je nějaké k dostání, tak za vyšroubované ceny. V opačném případě lze předpokládat, že pochází z krádeží. Lépe je přidat se už k fungujícím nadšencům jako jsme my, rádi kohokoliv přijmeme mezi sebe,“ nabádal Salajka.

Mezi zájemci se v minulosti objevovali i lidé, kteří chtěli získat lokalitu například v chráněné oblasti pro rekreační účely. Tomu už ale ministerstvo v dalších prodejích zabránilo tím, že bunkry prodává bez pozemků. Na přístupu k bunkrům se musí noví majitelé domluvit s jejich vlastníky.

Zájemci se o aktuální nabídku armády mohou ucházet do konce října. Ti, kteří neuspějí, budou mít další šanci později. Jako nepotřebného majetku se ministerstvo chystá zbavit i dalšího řopíku u Strachotic či Krhovic.