Festival slavnostně zahájí německý snímek Amal, vypovídající o nelehké situaci otce, který už nadále nemůže zůstat ve válkou zmítané Sýrii, a tak s přeživšími členy rodiny zamíří do Libanonu. „Při přípravě dramaturgie jsme se nemohli vyhnout tématu uprchlíků. Na besedu jsme pozvali radního z nedalekého dolnorakouského Retzu Martina Pichelhofera. Městečko přijalo loni asi patnáct syrských uprchlíků a my si budeme povídat i s jedním z nich. Besedy se zúčastní také novinář Tomáš Lindtner z časopisu Respekt, který se této tematice dlouhodobě věnuje," nastínil David Grossmann, který bude festival moderovat.

Ve čtvrtek se diváci mohou těšit na nejnovější časosběrný snímek známé režisérky Heleny Třeštíkové, oceněný na MFF v Karlových Varech Mallory. Film vypráví o těžkém životě ženy závislé na drogách, která se však svému osudu dokázala postavit. Po promítání bude následovat beseda za účasti protagonistky snímku.

Program festivalu zřejmě zaujme i návštěvníky, kteří na jeho promítání nechodí pravidelně. „O znojemském Jednom světě vím. Na některé filmy jsem se v minulých ročnících zašel podívat, pokud mě téma zaujalo. Letos asi zajdu aspoň na dokument o Severní Koreji V paprscích slunce. Podle toho, co jsem o něm četl, je to filmařský husarský kousek, proto jsem zvědavý," sdělil příležitostný divák festivalových dokumentů Jaroslav Kovář.

TEREZA HOLUBOVÁ