„Do konkurzu nepůjdu. Rozhodnutí radních beru totiž jako projev nedůvěry. Z právního výkladu plyne, že měli možnost rozhodnout, koho odvolají a koho potvrdí. Radní ale nedokázali říct, s kým spokojeni jsou a s kým ne,“ reagovala Helena Laluhová, ředitelka školky na náměstí Armády. Ve školce podle svých slov pracuje sedmatřicet let, od jejího otevření. Ředitelkou je jednadvacátým rokem a mezi šéfkami školek je služebně nejstarší.

Podobné postavení má Zdeněk Mikulič, od devadesátého roku ředitel základní školy na náměstí Republiky. Ten ovšem do konkurzu půjde.
„Město jako zřizovatel má na vyhlášení konkurzu právo, podle zákona je to v pořádku a sám v tom ani žádný problém nevidím. Ostatně, když jsme před lety nastupovali, platila podobná pravidla, později byla ale zrušena. Naposledy prošli všichni znojemští ředitelé konkurzem v šestadevadesátém. Většina tehdy neměla protikandidáty, letos bude situace nejspíš jiná, ale těžko předjímat,“ uvedl Mikulič. Sám jde do soutěže i proto, že svou práci nepovažuje za dokončenou.

Změna systému

Za přirozené a demokratické opatření považuje pravidelné konkurzy pro ředitele škol předsedkyně znojemských školských odborů Růžena Šalomonová. „Dosud měli šéfové škol naprosto ojedinělé postavení mezi všemi vedoucími pracovníky ve všech oborech a byli prakticky neodvolatelní. Zavedení pravidelných konkurzů, navíc s poměrně dlouhým šestiletým funkčním obdobím, je proto krok správným směrem,“ uvedla Šalomonová. Dodala, že má lidské pochopení pro ředitele, kteří cítí rozhodnutí vypsat konkurzy na prakticky všechny školy jako křivdu.

„Problém je v tom, že zřizovatel je ve dvojím ohni. Na jedné straně jsou lidské ohledy, na druhé problémy s dvojím výkladem zákona. Existuje totiž názor, že pokud by si město vybralo, které ředitele ve funkci, potvrdí vystaví se riziku zpochybnění právoplatnosti jejich jmenování bez konkurzu. Tím by se ocitla v pochybnosti i všechna rozhodnutí, která ředitel učiní,“ doplnila předsedkyně.

Místostarosta Znojma Jan Grois potvrdil, že jedenácti ředitelkám a ředitelům skončí funkční období posledního srpna. „Rada města vzala na vědomí novou právní úpravu a rozhodla, že vypíše konkurzy u všech školek a škol vyjma Pražské, kde ředitel Pavel Trulík vzešel z konkurzu v druhé polovině ledna,“ sdělil Grois.

Jednotlivá výběrová řízení radnice zveřejní zřejmě příští týden. „Postupně sestavíme jednotlivé komise a zahájíme konkurzy. Vše chceme zvládnout tak, aby školy měly nové nebo potvrzené ředitele do konce prázdnin,“ dodal Grois.

Ředitel Mikulič odmítl předjímat, jak velké konkurenci mohou stávající hlavy škol čelit. Končící šéfka mateřské školy Laluhová neskrývala skepsi. „Zkušené učitelky, které si váží práce s dětmi, se v mnoha případech do konkurzů nepohrnou, chtějí totiž učit a ne papírovat. Hlásit se asi budou mladá děvčata, která mají víc ambicí než zkušeností,“ odhadovala.