VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nájemné za lesní pozemky, otevřený dopis starostovi města Znojma

ZNOJMO - Diskuse o možnosti pronájmu lesů začala po nástupu nového vedení znojemské radnice a prakticky utichla nedávno, kdy představitelé města zrušili výběrové řízení na pronájem městských lesů. V průběhu sporů se vyměnilo vedení firmy Městské lesy, místo bývalého ředitele Petra Jelínka nastoupil František Vrba. Bývalý ředitel v otevřeném dopise starostovi kritizuje způsob, jakým byl z funkce odvolán i to, jakými argumenty město vysvětlovalo svou snahu o pronájem lesů.

31.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/David Grossmann

 

Od návrácení historického lesního majetku městu Znojmu v roce 1992 se řešila otázka, jakým způsobem zpětně nabyté lesy obhospodařovat a jak stanovit výši nájemného. Vždy platilo, že peníze získané prodejem vytěženého dřeva byly použity jednak na úhradu nákladů nutných k zachování podstaty lesa a s vedením města dohodnutá část příjmů byla pak odvedena ve formě nájemného do městského rozpočtu. Nikdo v minulosti nepochyboval o tom, že peníze vkládané do pěstební činnosti, údržeb budov, cest i do ostatních činností potřebných pro dobrý stav lesa, jsou vkládány ve prospěch lesního majetku města a tedy i ve prospěch města samotného. Naším cílem vždy bylo zajistit při dobré péči o lesy města Znojma i přiměřený zisk pro městský rozpočet.

Co se na tomto principu změnilo příchodem nového vedení města po loňských volbách? Jsem přesvědčen, že z naší strany nic. Nikdo z pracovníků Městských lesů nezačal zbůhdarma rozhazovat peníze na zbytečné práce, ani jsme si nezačali vyplácet nepřiměřené odměny. Nadále celý kolektiv pracoval tak, jak mohl nejlépe ve prospěch námi obhospodařovaného lesa a tím i ve prospěch města. Přesto byla naše práce od Vašeho nástupu do funkce starosty zlehčována a zpochybňována, zejména v otázce výše nájemného. Bohužel jste se ani v nejmenším přímo nezajímal o výsledky naší práce a jestli se dobře pamatujete, jednali jsme spolu osobně o lesích pouze dne 29. ledna a to půl hodiny, kdy jsem se Vás snažil přesvědčit, že tržní výši nájemného lze místo vyhlášení výběrového řízení zjistit snadněji a bez rizik např. provedením auditu a že je třeba se bavit o tom, jakým způsobem si Vy a nové vedení města představujete obhospodařování městských lesů.

Že se tedy musíme bavit o novém politickém zadání pro organizaci a že z tohoto zadání pak objektivně vyplyne i možná výše nájemného. Mnou navrhovaná další jednání, ani Vaše slíbená návštěva městských lesů se však již nekonala a zřejmě Vám stačily pro utvoření vlastního názoru zprostředkované informace získané od lidí z Vašeho okolí, případně od tzv.odborníků ze zemědělské komise. Názor této komise byl patrně dostačující pro Váš úsudek, že nájemné placené Městskými lesy Znojmo není v pořádku a že je nutno si výši nájemného ověřit vyhlášením výběrového řízení. Vůbec Vám nevadilo, že zemědělská komise je sestavena z převážné většiny z laiků, kteří s řízením lesnické firmy nikdy nepřišli do styku.

Jejich jedinou kvalifikací pro práci v zemědělské komisi byla snad více či méně vzdálená příbuznost jejich profese se zemědělstvím a lesnictvím, vždyť lesnické vzdělání mají pouze dva členové této komise, oba dva však pracují na nejnižších místech lesnického provozu a za svoji profesní dráhu se s řízením žádné firmy, ani s ekonomikou firem v současných podmínkách vůbec nesetkali. Tím rozhodně nechci zpochybňovat vzdělání a kvalifikaci členů zemědělské komise, jistě jsou ve svých profesích dobrými odborníky, ale příslušnost či náklonnost k určité politické straně, na základě které byli do zemědělské komise jmenováni, je podle mne velice slabá kvalifikace pro posuzování výsledků lesnické firmy. Názor této komise však byl zřejmě pro získání Vašeho negativního názoru na výsledky Městských lesů velice významný, když jste tak energicky prosazoval vyhlášení výběrového řízení. Nebo se za vyhlášením výběrového řízení skrývalo něco úplně jiného?

Negativní názor na výsledky hospodaření za mého působení je ve Vás již tak hluboce zakořeněn, že neváháte v tisku lživě informovat i veřejnost, jen abyste podpořil a zdůvodnil nutnost vyhlášení dnes již zrušeného výběrového řízení. Jinak si nedovedu vysvětlit, že opakovaně (Znojemsko 17.7.2006, Znojemské listy 19.7.2006) uvádíte nesprávné údaje o odváděném nájemném z Městských lesů v minulém období, a po mém požadavku na uveřejnění odpovědi ve smyslu zákona č.46/2000 Sb. s opravou chybných údajů, tuto skutečnost omlouváte tím, že jste neměl při rozhovoru správné údaje po ruce. Při psaní sloupku do Znojemských listů jste taky neměl správné údaje po ruce? Takovéto výmluvě věří snad jen malé dítě, od starosty města jsem očekával více čestného a charakterního jednání.

Uveřejnění nepravdivých údajů o právnické, nebo fyzické osobě, které vede ke snížení cti a vážnosti dané osoby je podle § 206 trestního zákona klasifikováno jako trestný čin pomluvy se všemi důsledky pro osobu, která tyto údaje uvedla. Protože nesprávné údaje o výši nájmu placeném městskými lesy městu se jednoznačně dotkly mé cti a odborné způsobilosti a poškodily mě v zaměstnání, jsem nucen se přiměřeně bránit. Tyto nepravdivé údaje byly Vámi uveřejněny, jak jsem již uvedl, nejen ve Znojemsku, kde již odpověď podle § 10 tiskového zákona byla uveřejněna, ale i ve Znojemských listech. Žádám Vás tedy, jako statutárního zástupce vydavatele, o uveřejnění odpovědi opět podle § 10 uvedeného tiskového zákona i v nejbližším čísle Znojemských listů s uvedením správné výše nájemného odváděného za mého působení ve funkci ředitele. Pro zpracování této „odpovědi“ použijte prosím údaje z mého dopisu, který jsem Vám zaslal dne 19.7.2007.

Nepoužívejte však prosím formulace o tom, že jsem nájemné zvýšil poté, co začaly pochyby o výši původního nájemného. Je to Váš názor a Vaše pojetí. Moje stanovisko je zcela odlišné a vyplývá opět z minulého dopisu. Nehodlám znovu příliš podrobně opakovat, že peníze jsou v lesním hospodářství získávány převážně těžbou dříví a jeho prodejem a že zvýšené nájemné bylo nabídnuto městu v průběhu ledna poté, kdy byla dokončena obchodní jednání s odběrateli o cenách dříví na I.čtvrtletí roku 2007 a kdy jsme mohli odpovědně stanovit vyšší nájemné. Pokud by zvýšení cen dříví na trhu nenastalo, nemohlo by být ani zvýšeno nájemné, ať by pochyby vedení města o výši nájemného byly jakkoli velké. Obecně je pro mě Váš přístup ke stanovování výše nájemného opravdu těžko pochopitelný. Nájemné jsem vždy navrhoval po důkladné analýze situace na trhu se dřívím, po zvážení všech možností, které les a lesní hospodářský plán skýtal a po vypracování podrobného a detailního finančního plánu.

Vy naopak berete tento proces skoro jako souboj, nebo přetlačovanou, kdo nad kým vyhraje. Zda starosta přinutí ředitele k vyššímu nájemnému pro město, nebo naopak ředitel organizace obhájí svoji navrhovanou výši. Tím, kdo však na takovýto přístup bude doplácet, bude bezpochyby les a musím Vám připomenout, že les v majetku města. Vy první, pane starosto, byste se měl chovat k tomuto majetku jako vlastník a nevidět jen položky v městském rozpočtu.

Ještě poznámka k nájemnému slíbenému novým ředitelem. I toto nájemné je pouze odhadované a očekávané a i toto nájemné bylo stanoveno na základě vývoje současných cen dříví na trhu a výhledu do konce roku. Při případném poklesu cen dříví ve III. a IV. čtvrtletí roku nebude vytvořen plánovaný zisk a slíbené nájemné nebude buďto zaplaceno vůbec a nebo jen díky rezervám vytvořených v minulých letech. Pak by tedy bylo ale zaplaceno na úkor lesa, protože tyto rezervy byly vytvořeny pro případy nečekaných klimatických výkyvů a kalamit, rozhodně ne pro vyrovnávání zisku za účelem odvodu nájemného. Ledaže by Vaše působení ve funkci starosty, kdy de iure zastupujete vlastníka, tedy město, bylo pro les kalamitou. Pak by i případné čerpání rezerv bylo snad alespoň trochu opodstatněné.

Po celou dobu mého desetiletého působení ve funkci ředitele jsem byl loajálním zaměstnancem města a poctivě jsem využíval všechny možnosti, jak vytvořit vyšší zisk a odvést co nejvyšší nájemné pro město. Rozhodně na mě nikdo nemusel vytvářet při stanovování nájemného nátlak a vyslovovat o výši nájemného pochyby za účelem jeho zvýšení. Pokud se domníváte, že jen vytvářením nátlaku na zaměstnance a nastolením atmosféry strachu a nejistoty, čehož jsem byl svědkem na městském úřadě, lze řídit nějakou firmu nebo město, je to jen Váš názor, ale rozhodně to nemá nic společného s moderním a účinným řízením jakéhokoliv seskupení lidí.

Při mém odvolání jste si na mě udělal čas jeden a půl minuty, ale i při tak krátké době jste mi neopomněl sdělit, že si nepřejete žádnou další medializaci mého odvolání, že by to nebylo přínosem pro žádnou ze stran. Já rozhodně nejsem příznivcem probírání všeho přes sdělovací prostředky, ale očekával jsem i solidní a korektní jednání od Vás. Záměrné zkreslování odváděného nájemného, uveřejňování úmyslně zkrácených tabulek o odváděném nájmu, nepravdivé údaje o vedení myslivosti a další zkreslené údaje, které byly z Vaší strany o mé práci zveřejněny, však vrhají velmi špatné světlo na hospodaření Městských lesů za mého působení. Proto se musím bránit i já přes sdělovací prostředky a budu se bránit i nadále, pokud budou podobné informace z Vaší strany, pane starosto, dále uveřejňovány. A že jsou tyto informace získávány opakovaně od Vás mně potvrdili jak páni redaktoři jednotlivých periodik, tak i fakt, že např.tabulku s odvedeným nájemným od roku 1992 do roku 2006, která byla ve zkrácené, Vašim záměrům vyhovující podobě uveřejněna, jsem poskytl jenom Vám. Další případné pokračování celé problematiky kolem Městských lesů ve sdělovacích prostředcích záleží tedy na Vás.

V Kuchařovicích 29.7.2007
Ing.Jelínek Petr

 

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři zemědělských strojů a zařízení Pracovník servisu a oprav čistící a zahradní techniky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučen v oboru opravář zeměděl. strojů,automechanik, elektomechanik, popř. příbuzném výhodou, ŘP-B aktivní, PC , praxe vítána, opravy zahradní a čistící techniky, inf.p. Pelán 775 775 545. Pracoviště: Roman pelán-provoz, Suchohrdelská, č.p. 2315, 669 02 Znojmo 2. Informace: Roman Pelán, +420 775 775 545.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 20 000 Kč

Finanční poradci specialisté Osobní bankéř/ka - Znojmo. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu: Kovářská 305/2, Znojmo, Kontakt: Dagmar Beerová Bc., tel.: +420 725 700 971, e-mail: dagmar.beerova@moneta.cz, , Osobní bankéř/ka – Znojmo , Nemáte pracovní zkušenosti? Nevadí. Už nějaké máte? Skvěle! Staňte se odborníkem na finance, který dokáže poradit. U nás dostanete příležitost ať už jste čerstvě po škole nebo je Vám třeba přes 50. A hlavně, pro dobré prodejce máme dobrou odměnu., , U NÁS BUDETE, Pečovat o naše klienty, radit jim při výběru a prodávat naše produkty a služby na obchodním místě, Telefonicky zajišťovat servis našim klientům, Pracovat s bankovními systémy a aplikacemi, Připravovat potřebné dokumenty , Sdílet své zkušenosti s kolegy, , BEZ ČEHO SE NEOBEJDETE, Minimálně SŠ vzdělání s maturitou, Znalosti práce na počítači, Předložení výpisu z rejstříku trestů při nástupu, , CO VÁM NABÍDNEME, Rozmanité benefity – sami si zvolíte na co Vám přispějeme (může to být příspěvek na stravování, penzijní pojištění, volnočasové aktivity a mnoho dalšího), Kromě pěti dalších dní dovolené nad rámec zákona i další dny volna navíc, třeba když se necítíte fit , Příležitost k růstu s možností vypracování se na manažera nebo specialistu, Podporu ve Vašem vzdělávání od prvního dne, , Pozn. Výše finančního ohodnocení se odvíjí od plnění plánů a délky úvazku. Pracoviště: Moneta money bank, a.s. - znojmo, kovářská 305/2, Kovářská, č.p. 305, 669 02 Znojmo 2. Informace: Dagmar Beerová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 15 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu obuvi Vysekávač dílů obuvi -lisař. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: firma zaučí, strojové vysekávání podešví, dobrý zdrav. stav, práce ve stoje, praxe vítána, inf. tel. pracoviště Dyjákovičky 148. Pracoviště: Bokap s.r.o., 669 02 Znojmo 2. Informace: Jiřina Svobodová, +420 739 445 395.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 12 405 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12405 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vzdělání v oboru MŠ podmínkou, zodpovědnost, pozitivní vztah k dětem, živ. na mail. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, jaroslavice, okres znojmo-školka, Náměstí, č.p. 93, 671 28 Jaroslavice. Informace: Kateřina Hadžegová, +420 733 560 179.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komár tygrovaný

Nebezpečné komáry přiváží na jižní Moravu kamiony. Dosud nezabili

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Znojemsko - První setkání s vrstevníky? Pro většinu lidí v mateřince. Na čas strávený ve školce s kamarády by se nemělo zapomenout. Tuto chvíli dětem i jejich rodičům připomene Znojemský deník Rovnost v novém seriálu Naše školka.

Nerozdělávat ohně, varují meteorologové. Kraji hrozí nebezpečí požárů

Jižní Morava – Výstrahu na nebezpečí vzniku požárů vyhlásili v úterý meteorologové. Platí na celé jižní Moravě, do čtvrtečních pěti hodin odpoledne. Lidé by do té doby neměli v přírodě rozdělávat oheň, pálit trávu a odhazovat nedopalky. Naopak by měli šetřit vodou.

Moravský Krumlov přivítá Lichtenštejny. Představí jim výstavu a opravy zámku

Moravský Krumlov – Lichtenštejnskou velvyslankyni a princeznu i další představitele panujícího rodu knížectví přivítají ve středu představitelé Moravského Krumlova. Ve městě totiž začíná výstava věnovaná právě staletím, kdy tamní zámek patřil jedné z větví Lichtenštejnů.

OBRAZEM: Orli ve Znojmě vzpomínali na výsadkáře Jana Kubiše

Znojmo – U loni odhalené pamětní desky výsadkáře Jana Kubiše ve znojemské ulici generála Jaroše se v neděli sešli zástupci odbojářských organizací a orelských žup. V předvečer výročí posledního boje československých parašutistů, kteří úspěšně provedli útok na Reinharda Heydricha, přišli vzpomenout blížících se Kubišových sto pátých narozenin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT