Ještě polovina obyvatel Znojma neměla k prvnímu červnu zaplacené poplatky za odpady. Počet platících poté sice výrazně stoupl, radnice však ostatní upozorňuje, aby placení nenechali na poslední chvíli.

„Splatnost poplatku za odpady je každý rok do třicátého června. Obecně však platí, že hodně obyvatel nechává tuto svoji povinnost na poslední měsíc. V těchto dnech můžeme pozorovat velký nárůst počtu lidí, kteří chodí na pokladnu zaplatit,“ informovala mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

Peníze za odpady uhradila do konce května polovina lidí. V případě nezaplacení město dluh vymáhá. „Rozhodně se ale nemůže stát, že ihned nastoupí exekutor. Město nejprve posílá upozornění. Většinou lidé totiž opravdu pouze zapomenou. Ročně úřad pošle až pět tisíc dopisů,“ dodala mluvčí.

V případě, že ani potom lidé nezaplatí, posílá úřad doporučeně platební výměr. „Takových jsme poslali kolem dvou tisíc. Pak následuje výzva k úhradě daňového nedoplatku, kterých bylo vloni necelých devět set. Teprve pak se případ předává právníkům, kteří nedoplatek pro město vymáhají,“ popsala systém vymáhání Šipošová.

Výši poplatku schvaluje zastupitelstvo každoročně podle aktuálních nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu. „Náklady jsou kolem šestnácti milionů korun,“ řekla mluvčí.

Město odpadový systém dotuje. „ Skutečné náklady na celý systém nakládání s odpadem dosahují asi devět set korun na osobu,“ popsala Šipošová.

Novou službu placení už od loňska nabízí Město Znojmo. „Je možné platit prostřednictvím služby SIPO České pošty, hotovostní úhradou na Komerční bance, bezhotovostním převodem. Na pokladnách městského úřadu mohou lidé využít i platební karty, tak jako třeba v obchodech. Nemusí už nosit finanční hotovost,“ řekla mluvčí znojemské radnice Šipošová.

Platební terminály jsou nainstalované na všech pokladnách městského úřadu na Obrokové a pražské ulici i na náměstí Armády.
V Moravském Krumlově si zaplacení čtyř set padesáti korun za odpad na poslední chvíli nechává také padesát procent obyvatel. „K dnešnímu dni máme vybráno asi od poloviny lidí. To znamená, že zbývající polovina občanů hodlá splnit tuto povinnost zřejmě ve zbylém čase, to je do konce června,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

S neplatiči velké problémy v Krumlově nemají. „Pokud jde o neplatiče, máme jich ve městě včetně bezdomovců, kteří mají adresu na městském úřadu, za rok 2002 až 2008 asi šest a půl procenta. To činí sto šestašedesát tisíc korun,“ dodal starosta.

Město řeší jedinou exekuci na majetek dlužníka za neplacení odpadů, kterou nařídil soud. „Jinak děláme sami exekuce na platy a účty v peněžních ústavech, ty se však týkají pouze pokut a poplatků,“ dodal starosta Mokrý.

Objem všech poplatků za sběr a likvidaci tuhého domovního odpadu činí v Moravském Krumlově více jak dva a půl milionu korun. „Město už doplácí jen malou částku,“ řekl starosta.

Na Znojemsku i Moravskokrumlovsku ubývá počet černých skládek. „Počet černých skládek se snižuje díky většímu využívání služeb sběrného dvora ze strany občanů. Ve správním řízení hrozí za černou skládku v některých případech i stotisícové pokuty,“ dodala mluvčí znojemské radnice.

Podle starosty Mokrého je skládek na Krumlovsku minimum. „Pokud se však nějaké vyskytnou, musí je město ze zákona zlikvidovat. Většinou pachatele nenajdeme,“ řekl Mokrý. Město schválilo záměr udělat nový projekt na rekonstrukci sběrného dvora.

Nová takzvaná kogenerační jednotka, kterou právě uvádí do provozu společnost .A.S.A. na své skládce v Únanově u Znojma, bude vyrábět energii pro dvě stě padesát domácností. Zařízení využívá k výrobě zelené energie skládkový bioplyn.