O konkrétním rozsahu prací rozhodnou další jednání. „Poradíme se s odborníky, čím začít. V každém případě je ale nutné, abychom s opravami začali. Zámek je renesanční skvost, který chceme vrátit takříkajíc na mapu a obnovit povědomí o jeho hodnotě,“ dodal starosta.

S historií města a zámku souvisí i chystaná podzimní výstava věnovaná kněžně Eleonoře, jíž se Krumlov zapojí do chystaného mezinárodního projektu Po stopách Lichtenštejnů. „Krumlov byl prvním knížectvím rodu na Moravě, sídlili na zdejším zámku, ve městě je hrobka celé jejich sekundogenitury (druhorozená linie – pozn. red.). Cítím velký dluh naší historii. Připomínka Lichtenštejnů je tématem, kterému se budeme určitě věnovat,“ uvedl Třetina.

V rozsáhlé opravě starého zámku v Jevišovicích bude i letos pokračovat Moravské zemské muzeum. „V letošním roce chystáme opravu a restaurování omítek severozápadního křídla nad řekou Jevišovkou, připravujeme také opravu pilířů, schodišť a zábradlí vstupního mostku. Na základě geologického průzkumu rozhodneme, zda bude nutná sanace skal pod zámkem. V přípravě jsou také projekty opravy hromosvodů, rozvodů elektřiny a instalace zabezpečovacího zařízení. Letošní práce vyjdou na zhruba dvacet milionů korun. Celkem již obnova zámku stála kolem sedmdesáti milionů,“ vypočítala hlavní úkoly Eva Pánková, která má v muzeu na starosti komunikaci s veřejností.

Nová expozice

Změnami projdou i expozice. „K nové stálé výstavě pracovny Františka Vildomce doplníme v jedné místnosti informace o něm i o jihomoravské archeologii, z brněnského Paláce šlechtičen posíláme do Jevišovic výstavu Sousedé na talíři, která bude s ohledem na blízké sousedství s Rakouskem obsáhleji pojednávat o moravské i rakouské kuchyni,“ dodala Pánková.

Kasteláni na Vranovsku zatím čekají na schválení letošního rozpočtu Národního památkového ústavu. „Doufám, že uspějeme alespoň pokud jde o havárie, které vyžadují rychlou nápravu. Na dřevěném mostu do hradního paláce je již dosluhující strávená dubová mostovka, která vyžaduje výměnu. Koncem roku jsme přišli o dámské veřejné záchodky na nádvoří a do sezony je potřebujeme přemístit. Zásah vyžadují i trámy v jedné části paláce, do kterých se pustila dřevomorka. Celkové náklady odhaduji na půldruhého milionu,“ vypočítal nejnaléhavější problémy kastelán hradu Bítova Jiří Binder.

Správci vranovského zámku mají zase starosti s Novým Hrádkem u Lukova, který pod ně spadá. „Je tam potřeba řada drobnějších statických zásahů do zdiva. Pokud jde o vranovský zámek, doufáme, že dosáhneme na dotaci, která nám umožní začít s opravami budov před branou. A to zejména bývalé sýpky, která sloužila i jako zámecká jízdárna,“ řekl zástupce kastelánky Karel Janíček.

Uherčice bez peněz

Zchátralé Uherčice nejspíš i letos zůstanou bez peněz z ministerského programu. „Díky přispění sponzorů, zejména výtěžku koncertu Hudebního festivalu Znojmo, opravíme další tři okna banketního sálu. Finišují také jednání s britskou nadací, která zřejmě přispěje na restaurátorské práce stropu sálu,“ uvedla kastelánka Eva Štěpánová.