První nastalo před šesti lety, když zastupitelstvo odvolalo, v půli volebního období a po osmnácti letech ve funkci, komunistického starostu Oldřicha Kuklu kvůli špatné komunikaci se zastupiteli. Ve funkci ho vystřídal tehdy třicetiletý občanský demokrat Pavel Málek. V čele nejmenšího města na Znojemsku dosloužil druhou polovinu volebního období a jako lídr kandidátky své strany vyhrál volby před v městečku s tradičně silnými komunisty.

Následovala ovšem série dalších překvapení. Modří se zpočátku chystali do opozice v domnění, že svého starostenského kandidáta si postaví a společně prosadí zastupitelé z dalších kandidátek. Jediným reálným kandidátem nakonec ale zůstal právě Málek. Nejprve ale musel přesvědčit zastupitele, aby ho nechali starostovat při zaměstnání. Na plný úvazek začal pro město pracovat až během volebního období. V mezičase se Málek několikrát střetl se svým znojemským protějškem Vlastimilem Gabrhlem (ČSSD) kvůli vodárenskému svazku a jeho zakázkám.

Poslední překvapení přišlo vloni a voliči je najdou na volebním lístku. Málka zklamala politika občanských demokratů, složil partajní knížku a do voleb vede sdružení zaštítěné hnutím STAN.

Lidé v městečku jsou s posledními čtyřmi lety většinou spokojeni a od radnice hlavně chtějí, aby dokončila kanalizaci. „To nebude snadné ani levné, už proto, že Jevišovice jsou samý kámen. Taková investice vezme spoustu energii peněz, tak by se radnice měla soustředit hlavně na ni," podotkl Libor Rožnovský, který v pátečním odpoledni projížděl centrem městečka na kole.

Poznamenal, že se současným vedením města je celkem spojený. Jeden úkol ale pro budoucí zastupitele měl, aby mysleli na budoucnost. „Pokud mají Jevišovice zůstat mladé, budou potřeba parcely, aby měli lidé kde stavět," upozornil.

Podobně mluvila Božena Vítková, která také zrovna procházela centrem městečka. „Je to tady celkem v pořádku, vedou to dobře. Důležité je dodělat kanalizaci, na to čekáme," řekla.

Starší manželé před jedním z místních obchodů už byli spokojeni méně. „Je sice pěkné, že se pořád do něčeho dávají peníze, ale měli by na radnici myslet taky na pořádek a co jednou zbudují, taky udržovat. Podívejte se na zámecké schody, kolik do toho šlo peněz, a jak vypadají. Zarostly a nikdo je neudržuje," zlobila se se žena, ale odmítla uvést své jméno. „To ne, kdepak, to by byla po městečku zlá krev," ohrazovala se.

Poměrně spokojeně mluvil Stanislav Šeiner mladší. „Za nynějším zastupitelstvem je kus práce. Důležité jen například postavení kompostárny a rozmístění kontejnerů na bioodpad. To je věc, kterou ještě oceníme později. Vím, že by lidé chtěli třeba bazén, ale měli by mít na paměti, že jednak shánět peníze není snadné, jednak je nutné myslet na provozní náklady," argumentoval Šeiner. Od nových zastupitelů očekává, že budou pokračovat v rozdělané práci. „Užitečné by bylo například dostavět chodníky směrem na blízký Černín a také ke zdejšímu hřbitovu," dodal.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Milníky: přehrada, hala a dravci
Jevišovice - Opravy starobylé přehrady a spory o zamýšlenou stavbu bioplynové stanice patřily k hlavním událostem, kterými žily v posledních čtyřech letech Jevišovice. Spolu s koncem chovu krokodýlů na nedaleké farmě je Znojemský deník řadí mezi tři největší události v Jevišovicích za poslední volební období.
PŘEHRADA JAKO NOVÁ. Nadvakrát museli dělníci opravovat jevišovickou přehradu. „Při postupném napouštění vody se bohužel objevila netěsnost spodních výpustí," popsal před dvěma lety ředitel závodu Dyje Povodí Moravy Jan Moronga. Víc než sto let stará přehrada tedy prošla roční rekonstrukcí, která stála přes jednadvacet milionů korun. Spodní výpusti ale netěsnily, proto přišla řada na reklamaci. Po ní už nejstarší moravská přehrada funguje jak má.
PŘÍZRAK BIOPLYNU. Záměr stavby bioplynové stanice vyvolal před dvěma lety v městečku obavy, kritiku i petice. Investor, kterému svůj projekt označoval za recyklační centrum nakonec od záměru ustoupil. „Ze zamítnutí výstavby stanice máme všichni radost. Uvidíme, co na to řekne investor, zda bude hledat další pozemky v okolí nebo zda se Jevišovice zbavily bioplynové stanice navždy" řekl tehdy jeden z kritiků Leoš Linha.
KROKODÝLI. Měla z nich být atrakce, potom jateční zvíře, nakonec krokodýli bývalého majitele jevišovického Agra jen dožívají v teráriích. Z turistického na hospodářské využití chtěl exotické dravce převést Agrofert, který jevišovický podnik koupil. Nenašel náležitý odbyt a tak dravci zůstanou v teráriu.

Co dál? Kanalizaci a Předzámčí

Jevišovice - Do Jevišovic jezdí lidé za okolní přírodou i za historickými památkami tohoto nejmenšího města regionu. Místní ale stále mají na čem pracovat, aby se Jevišovice dál rozvíjely. Pro lídry kandidátek proto redakce Znojemského deníku Rovnost vybrala společnou otázku:

Otázka: Jak v případě volebního úspěchu více zatraktivníte vaše město?

Budeme muset dokončit kanalizaci, a také máme rozdělanou další akci, což je rekonstrukce Předzámčí. Důležitá pro nás bude i další propagace v rámci turistického ruchu, nejen města samotného, ale i blízkého regionu. Nutné je pokračovat i v opravách komunikací.
Pavel Málek, Sdružení pro Jevišovice

V Jevišovicích je teď potřeba většího klidu. Investičních akcí už bylo celkem dost, další jsou ještě navíc rozjeté. Jsem pro to více se nyní věnovat samotným obyvatelům.
Renata Auerová, KDU-ČSL

V nadcházejících letech jsem pro větší otevřenost zdejších zastupitelů, větší přístupnost, komunikaci s lidmi. Rozvoj Jevišovic je doposud v pořádku, alespoň podle mého. Obec prosperuje, což je dobře.
Josef Bezunk, Za rozvoj Jevišovic

Spousta věcí je rozdělaná, ty je potřeba v nadcházejících letech dodělat. Ať už jde o kanalizaci nebo Předzámčí, které bychom rádi zpřístupnili. Chceme vybudovat i kulturní sál v budově Komenia.
Radomír Hubatka, KSČM