Už ve středu byla hladina Jevišovické přehrady dva metry pod svým normálem a zhruba za měsíc bude prakticky na nule. Hlubokým korytem bude v tu chvíli protékat jen neveliká říčka Jevišovka a do bahnitého dna jedné z nejstarších kamenných středoevropských vodních nádrží se zakousnou rypadla bagrů. Město Jevišovice totiž získalo dotaci na vyčištění přehrady a právě nyní začíná s pracemi.

„Čištění přehrady vyjde zhruba na jednadvacet milionů korun, sedmdesát procent z toho je dotace z životního prostředí. Část zaplatí Povodí a další subjekty, město ze svého zaplatí asi jeden milion korun,“ uvedl starosta Jevišovic Pavel Málek.
Voda v přehradě byla už několik let silně znečištěna sinicemi. A právě kvůli tomu přišlo Jevišovicko o svou někdejší pověst druhé nejvýznamnější rekreační oblasti Znojemska. To by se už příští rok mohlo začít měnit.

„Přehrada v minulosti sloužila i k rekreaci. Ještě před osmadevadesátým rokem k nám jezdilo dvacet až třicet tisíc lidí za sezonu. Teď to bude něco kolem deseti tisíc. Jen na našem katastru je totiž asi dvě stě padesát rekreačních chat. Do budoucna bychom chtěli, aby tu více dní zůstávali i další turisté, cyklisté a podobně. Čistá voda v přehradě by tomu mohla hodně napomoci,“ myslí si starosta.

Za čtyři týdny

Přehrada bude kompletně vypuštěna zhruba za čtyři týdny. „Naši lidé budou opravovat technická zařízení jako spodní výpustě a další věci. Přehrada by měla být znovu napuštěna už někdy v dubnu příštího roku,“ potvrdila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Nákladní auta však do té doby odvezou ze dna přehrady tuny bahna na zemědělské pozemky v okolí města. „Jsme už domluvení se zemědělci. Pro ně je to na zdejší kamenitou půdu výborné hnojivo. Kromě samotného čištění dna budou ale stavaři souběžně opravovat tarasy a opěrné zdi hráze nebo zábradlí,“ dodal Málek.

I jevišovičtí rybáři se už chystají na netradiční přelom podzimu a zimy. „Ryby vylovíme sítěmi jako při běžném výlovu rybníka. Potom je převezeme do spodní přehrady ve Výrovicích. Ta rovněž spadá pod náš spolek. Ryby rozhodně nebudeme prodávat,“ řekl Ladislav Lupač z místního rybářského spolku.

Ten už pamatuje dva podobné výlovy Jevišovické přehrady. „Vždycky to bylo hotové během jednoho dne, vytáhli jsme tam i nějaké trofejní kapry a štiky. Letos předpokládám, že by tam mohli být i velcí sumci, nějaké metr a půl velké jsme tu už vytáhli. Všechny tyto ryby bychom odvezli do Výrovic,“ doplnil.

Po napuštění vody v příštím roce chtějí rybáři pustit do vody mladou násadu. „Během třech let by to zase bylo všechno v původním stavu,“ dodal.

Jevišovická vodní nádrž byla uvedena do provozu v roce 1896, nyní je vyhlášenou technickou památkou. Jejím účelem je především snižování povodňových průtoků, zásobování průmyslovou vodou a rekreace. Výška hráze je 14,2 metru, její délka v koruně sto dvaadvacet metrů.