Otevírání šenků, muzika všeho druhu, větší průvod městem, historická scéna s rekonstrukcí bitvy, slavnostní žehnání nového praporu a na závěr ohňostroj. To jsou hlavní lákadla sobotní slavnosti v Jevišovicích.

„Letos bychom chtěli návštěvníky nalákat na větší průvod, akčnější scénář a novinky, které nechci prozrazovat. Vloni se průvodu zúčastnilo kolem šedesáti účinkujících v historických kostýmech, letos jich bude o čtyřicet více,“ popsal jeden z organizátorů Ladislav Rakušan.

Průvod a historický program symbolicky připomíná návrat vojska Hynka z Kunštátu a Jevišovic, který byl přezdívaný Suchý čert, z úspěšné obrany Znojma proti vojsku Zikmunda Lucemburského. „Místní ochotníci předvedou bitvu, která se udála v roce 1404 u Znojma,“ dodal Rakušan.

Organizátoři slibují i více muziky, potěší děti loutkovým divadlem a prohlídkou zbraní. „Obsah slavností zůstává letos zhruba zachovaný. Přidali jsme však více hudebních vystoupení, stánky s uměleckými řemesly a dětské atrakce. Budou blízko u hlavního programu tak, aby návštěvníci nemuseli přecházet z jednoho místa na druhé,“ popsala Marie Straková, která má na starosti kulturu ve městě.

Děti se mohou vyřádit na skákacích hradech a potěší je i loutkové divadlo. „V rámci malého loutkového festivalu k nám zavítá s tradiční pohádkou Šípková Růženka Divadlo U staré herečky. Taky bych chtěla návštěvníky nalákat na prohlídku zbraní a bojového umění Armády České republiky, která přijede ze Strakonic,“ vypočítala Straková.

Náměstím bude znít dechovka, country i skladby skupiny Olympic revival. „Novým bodem programu je slavnostní vyhlášení výsledků Zámecké vinařské romance, která se uskutečnila pětadvacátého července. Na vítěze čekají medaile a poháry. Chtěli jsme totiž propojit a provázat naše dvě největší jevišovické akce,“ řekla organizátorka.

V části u zámecké zahrady se hosté v historických řemeslných stáncích mohou podívat na přadlenu jak zpracovává ovčí vlnu, či košíkáře, dráteníka i výrobu keramiky na hrnčířském kruhu.

Dalším bodem programu je i slavnostní žehnání nového praporu města Jevišovice. „Všechny přípravy se obešly bez komplikací a přejeme si, aby nám sobotní slavnosti nepřekazil déšť. Pěkné počasí je totiž hlavním faktorem návštěvnosti,“ vysvětlil starosta Jevišovic Pavel Málek. Podle něj se loňské slavnosti vydařily, letos očekávají ještě vyšší návštěvnost.

PROGRAM

11,00 Otevírání šenků v historickém centru skupinou radních
13,00 Zahájení, odpolednem bude provázet Kejklíř Jonáš
13,15 Koncert bubnů djembé a dalších etnických nástrojů
14,00 Historický průvod – odchod od Komenia na Ugartovo
náměstí, historická scéna na pódiu, šerm
15,00 Horanka – dechová hudba z Třebíče
16,00 Vyhlášení vítězů Zámecké vinařské romance, předání cen
16,30 Jewelci – country skupina
19,30 Olympic revival
21,30 Žehnání praporu města Jevišovice
22,00 Ohňostroj

Výstava fotografií „Jevišovice včera a dnes…“ a vinařská galerie v přízemí radnice