Oslavy až do noci vypuknou už zítra v Jevišovicích. Lidé budou slavit návrat Hynka z Kunštátu a Jevišovic, řečeného Suchý Čert. Slavný lapka, znojemský hejtman a také rozporuplná historická osoba oslaví se svojí družinou úspěšnou obranu města Znojma v roce 1404 před uherským králem Zikmundem a Albrechtem Rakouským.

Tato událost bude letošním námětem Jevišovických historických slavností, které se letos budou konat počtvrté. „Letos budou slavnosti trochu jiné než vloni, takže si myslím, že to bude oživení,“ říká starosta Jevišovic Pavel Málek.

Autorkou zmiňovaného oživení je Eva Slezáková z místního ochotnického souboru Dosoj. „Někdy na podzim mě oslovil starosta, že chce slavnosti trochu změnit, aby lidé nesledovali pořád to samé. Jevišovice nejsou vinný kraj, brát to tady jako vinobraní, je nesmysl,“ vypráví Slezáková, jak se dostala k novému zpracování historické scény.

Její scénář vychází z knihy Václava Jaši Suchý Čert. „Z knihy jsem si vybrala stěžejní věci. Návrat Suchého Čerta ze Znojma do Jevišovic po bitvě a po vítězství nad Zikmundem a Albrechtem. Jevišovičtí občané ho vítají,“ prozrazuje Slezáková stěžejní bod nové scény.

Návrat Suchého Čerta nebude jediným důvodem k oslavám. „Vok z Holštějna, přítel Suchého Čerta, měl zájem o jeho neteř, ale nevyjádřil se moc rychle. Neteř tak odešla do kláštera Klarisek. Vok ji odtud ale unesl a pak se nechali oddat na Hradišti. Jejich sňatek bude součástí oslav z návratu z vítězné bitvy,“ říká Eva Slezáková.

Oslavami ale celý příběh nekončí, protože se podle vůle Suchého Čerta mají bavit všichni až do noci. Autorka scénáře vypráví o tom, jak se Suchý Čert, coby znojemský hejtman, musí vrátit do Znojma, aby tam byl pořádek a klid. „Pane Hynku Suchý Čerte, do Znojma se nevracej! Město tě zradí, dopadneš špatně!“ cituje Slezáková ze hry postavu kořenářky a vědmy z Kravska, kterou si vymyslela.

Suchý Čert, ale její rady nedbá a na ženu se oboří. „Ženo pochybná, co po mně chceš? Já jsem pán Znojma, já se tam vrátím,“ přidává Slezáková další z replik. Se Suchým Čertem to nakonec nedopadne dobře, ale to už není součástí hry.

Celý příběh je možno si zapůjčit v jevišovické knihovně. „Ten příběh vycházel v jevišovických novinách někdy od sedmašedesátého roku. Knižně ale nevyšel,“ vypráví jevišovická rodačka Slezáková.

Kromě této zajímavé scény se mohou návštěvníci těšit také na historický průvod, řemeslníky a bohatý doprovodný kulturní program. „Kostra programu zůstává zachována tak, aby se dalo něco najít pro každou věkovou skupinu,“ přibližuje průběh slavností hlavní organizátorka z jevišovického městského úřadu Marie Straková.
Město Jevišovice je hlavním pořadatelem historických slavností. „Agenturu si nenajímáme, zvládneme to sami,“ říká starosta Málek.

PROGRAM

13.00 zahájení
13.10 – 15.00 Brněnská heligonka
15.00 – 17.00 historický průvod, scéna na pódiu, šermířská vystoupení
17.00 – 19.00 country skupina S.A.M.C.I.
19.00 – 19.30 vyhlášení výsledků Zámecké vinařské romance
19.30 – 21.00 Elán Revival
21.00 žehnání kašny
21.15 – 21.20 ohňová show
21.30 ohňostroj
22.00 taneční zábava

ROMANA HOLIŠOVÁ