Redakce Znojemského deníku Rovnost zjistila, že společnost Eximet Trafo na sebe podala prostřednictvím právní zástupkyně insolvenční návrh. Ten je k vidění na portálu Justice v insolvenčním rejstříku.

Soud již na společnost vyhlásil konkurs. „Dlužník (společnost Eximet Trafo - pozn. red.) uvádí, že se dostal do takové ekonomické a hospodářské situace, která pro něj fakticky znamená stav úpadku. Tato situace nastala především z důvodu obecné hospodářské krize, která postihla i obor činnosti dlužníka, výrobu transformátorů," uvedla v insolvenčním návrhu advokátka Zuzana Matulová, která společnost zastupuje.

V návrhu se také píše, že desítkám věřitelů dluží společnost téměř čtyřiatřicet milionů korun. Zájemce se zde také dočte, že Eximet je součástí koncernu, kdy jeden z věřitelů, společnost Labara, je jednapadesáti­procentním společníkem dlužníka. „Dlužník navrhuje, aby soud rozhodl o úpadku společnosti Eximet Trafo a aby rozhodl také o řešení konkursem," napsala v návrhové části dokumentu advokátka Matulová.

Konkurs soud vyhlásil minulý pátek. „Je ovšem konkursem nepatrným. Navrhovatel totiž nemá více než padesát věřitelů a jeho celkový obrat nepřesahuje za poslední účetní období částku dva miliony korun," napsal v usnesení soudce Městského soudu v Praze Pavol Pikna.

Podle informací Znojemského deníku Rovnost je v současné době ve firmě zaměstnáno asi padesát lidí. Co s nimi bude dál, není nyní jasné. „Já vám k tomu neřeknu nic, protože celá záležitost je věcí insolvenčního správce, který má přijít pětadvacátého. My mu nyní připravujeme nezbytné podklady. Už u nás byly některé společnosti například Tamura, která má zájem o naše zaměstnance," naznačil jednatel společnosti Jaroslav Cigánek další možný osud současných pracovníků Eximetu.

Společnost ovšem nebude propouštět hromadně. Musela by totiž splnit zákonem uloženou povinnost toto ohlásit na úřad práce. „Momentálně nemáme hlášeno žádné hromadné propouštění. Za takové se považuje situace, kdy se najednou propouští pětadvacet a více zaměstnanců," sdělil ředitel znojemského pracovního úřadu Emil Čopf s tím, že lidé, kteří případně Eximet opustí, by mohli najít práci například ve Znojemském Egstonu. „Ten má u nás požadavek na nové zaměstnance prakticky trvale," doplnil Čopf.

Aktuální situaci kolem Eximetu bedlivě sledují také představitelé nejmenšího města na Znojemsku. „Vím, že firma Eximet je v insolvenci. Bohužel někteří lidé už dostali výpovědi minulý měsíc a další to čeká nyní. Eximet je významný zaměstnavatel na Jevišovicku a proto se o tuto situaci velmi zajímáme. Chci věřit, že firma projde insolvencí a snad je životaschopná na to, aby i nadále zaměstnávala lidi v našem regionu," komentoval jevišovický starosta Pavel Málek.

Společnost Eximet měla určité potíže již před pěti lety. Jak Znojemský deník Rovnost tehdy informoval, omezilo vedení firmy tehdy výrobu a firmu opustilo několik zaměstnanců.

Představitelé společnosti se tehdy hájili dočasným úbytkem zakázek a tím, že přešli na zcela jiný výrobní program. „Před čtyřmi lety jsme dělali malé transformátory pro audiovizuální techniku. Pak jsme začali uvažovat o změně. Přešli jsme na výrobu traf pro energetiku. Tato trafa vyrábíme v Jevišovicích na světové úrovni," uvedl tehdy ředitel společnosti Jaroslav Cigánek.

Určité problémy ovšem již dříve připustil. „Přišel dočasný útlum zakázek, proto jsme museli přejít na tři pracovní dny v týdnu. Navrhli jsme, aby si lidé vzali neplacené volno. Někteří na to přistoupili, sedm z nich nikoli. Firma však rozhodně nekončí a nemá to ani v úmyslu," řekl tehdy Cigánek.