Předchozí díly seriálu Vesničky a města
naleznete ZDE

Pokud nemáte čas zaparkovat a projít si vesničku, stačí, když si doma sednete k počítači a do vyhledávače zadáte název obce. Překvapí vás možná, jak jednoduché a přehledné mají internetové stránky.

Snad proto se letos už po třetí vesnice přihlásila do soutěže Zlatý erb o nejlepší webovou prezentaci. Stránky jsou tak dokonalé, že si je bez problémů může přečíst i nevidomý či slabozraký člověk.

„Jelikož jsem administrátorem stránek, denně na ně chodím. Mou povinností je sledovat diskuzní fórum, příspěvky, či jestli nejsou napadené od hackerů. Pokud máme aktuální informace, ihned je na web umístím,“ řekl správce webových stránek obce Jan Slavík.

Dodal, že práce na webu byly před soutěží intenzivnější. „Na soutěž jsme se poctivě připravovali. Dá se tedy říct, že jsem poslední dva měsíce na stránkách trávil asi dvě hodiny denně,“ sdělil.

Obec už za svůj web dvakrát získala cenu veřejnosti. „Když na nich tak intenzivně pracuji, už bych chtěl získat i ocenění odborné poroty. To znamená alespoň třetí místo. Ale myslím si, že letos aspirujeme na nejvyšší příčku,“ přál si Slavík.

Spousta firem

V Jezeřanech se lidem žije dobře. Funguje zde mnoho firem. K největším zaměstnavatelům patří Agrospol, který podniká v zemědělství. „Zaměřujeme se jak na rostlinnou, tak i živočišnou výrobu. Máme sedm set hektarů polností, na kterých pěstujeme řepku a obiloviny. Před šesti lety jsme odešli od cukrovky. V živočišné výrobě se zabýváme výhradně chovem vepřového dobytka. V současné době naše organizace zaměstnává sedmnáct pracovníků a všichni jsou z Jezeřan,“ sdělil jednatel Agrospolu Jiří Čáp.

Mnoho lidí pracuje i v dřevařské společnosti JAVAZD. Ves obklopují vinice, které se rozkládají na samém okraji Znojemské vinařské oblasti. Plocha tratí činí přes dvě stě hektarů a obhospodařuje je rodinná firma Vinné sklepy Maršovice. Jejich hlavním cílem je navázat na dlouholetou tradici pěstování révy v obci.

Na pivo, dobrou točenou limonádu, utopence, či zavináče mohou místní lidé zajít do jediné klasické hospůdky, která je v obci u hřiště. „Fungovala zde ještě jedna hospoda, ale dnes jsme rádi, že jsme jediní v Jezeřanech. Máme otevřeno denně, je to tak akorát na uživení. Musím říct, že v obci je mnoho kulturních akcí, i my se občas do některých zapojujeme,“ popsal jeden z majitelů hospůdky Martin Fráňa.

Nyní se všichni pilně připravují na Masopust. „Je to velká znovuobnovená a velmi populární akce. Dopoledne chodí masky po obci a večer je v kulturním domě zábava s ochutnávkou vína, zabijačkové hody a soutěž o nejhezčí masku. Na náš masopust je v širokém okolí velký ohlas.

Nově máme zavedenou akci živý betlém s výstavou vánočních výrobků. Pořádáme hodové růžičky, oslavu dětského dne a karneval. Lidé se mohou pobavit i na tanečních zábavách,“ vyjmenoval některé kulturní akce správce obecního webu.

V Jezeřanech funguje i několik spolků. „Například myslivecké sdružení Sobotka, pěvecký sbor Cantamus Corde, Sbor dobrovolných hasičů a Tělovýchovná jednota. Naši hasiči byli v minulosti velmi úspěšní. A největší radost nám udělali fotbalisté, kteří vloni postoupili do okresního přeboru. Věřím, že se tam udrží,“ popsal první muž Jezeřan–Maršovic Petr Slavík.

Park v centru

Do práce se vrhl s nadšením a elánem. „Právě jsem dopisoval žádosti o dotace na dokončení oprav hřbitovních zdí. Máme totiž dva hřbitovy, na kterých bychom chtěli ještě zrestaurovat kříže. Naším přáním je také postavit nové víceúčelové hřiště. Žádali jsme i o dotaci na výsadbu stromů. V centru obce by mohl vyrůst park,“ řekl starosta.

V obci žije sedm set padesát obyvatel. „Počet lidí je nyní stabilizovaný. Měli jsme patnáct stavebních parcel, ale už jsou rozprodané. Plánujeme výstavbu pod kostelem, kde máme studii na čtyřicet domků. Nyní nás čekají jednání s majiteli pozemků. Takže vizi máme, ale vše je ve fázi jednání. Je to běh na dlouhou trať,“ uvedl Slavík, který není ve starostovském křesle vůbec žádným nováčkem.

„Hned po revoluci jsem jedno období pracoval jako neuvolněný starosta. Po šestnácti letech jsem tedy opět ve funkci. Za těch dvacet let se nám v obci podařilo obnovit základní školu, kterou nyní navštěvuje kolem čtyřiceti dětí. Musím však říct, že dětí ubývá. Náklady jsou dost veliké, ročně ji z rozpočtu obce dotujeme jedním milionem. Ale neuvažujeme o tom, že bychom ji zrušili,“ nastínil Slavík.

Obyvatelé vesnice mají kompletní vodovod a v každé domácnosti je také plyn. „Chtěli bychom vybudovat splaškovou kanalizaci, ale na tu jsme nezískali zatím dotaci. Vypracovali jsme projekt na rekonstrukci kulturního domu. Letos bychom chtěli opravit prostranství na návsi a udělat zde odpočinkovou zónu s lavičkami. Myslím si, že jsme o parku zatím jenom mluvili. Teď se ho budeme snažit vybudovat,“ odtajnil své plány starosta.