Na seznam věcí na dovolenou letos Jihomoravané připisují i potvrzení o tom, že nejsou infekční covidem. S termíny letních táborů a výletů do zahraničí tak plní termíny v testovacích centrech.

Větší zájem o testy proti červnu hlásí na brněnském výstavišti i na odběrových místech společnosti synlab czech ve Znojmě a v Brně. Podle ředitelky firmy Kateřiny Bílly Danyšové za poslední týden přibylo lidí, kteří se chtějí nechat otestovat metodou PCR. „Poptávka po testech antigenních naopak značně klesla. Většina odběrových pracovišť má volné kapacity pro absolvování odběru k vyšetření infekce na následující pracovní den, a to včetně odběrových míst v Brně a Znojmě,“ uvedla.

Na tábor musí mít doklad o covidové bezinfekčnosti i studentka Zuzana Langerová. „Potřebovala jsem jít na PCR test ve čtvrtek. V odběrovém místě na Zvonařce už ale bylo všechno tento týden obsazené, až na jediný termín ve středu,“ svěřila se Langerová. Na PCR test placený pojišťovnou se zde v laboratoři Hola Biolabs zájemci dostanou až příští týden.

Počkat, nebo vybrat jinde, musí také zájemci o test od laboratoří Spadia, které testují v Brně a v Rohatci na Hodonínsku a v Břeclavi. „Tam, kde to kapacitně šlo, jsme udělali více termínů,“ řekla mluvčí společnosti Simona Součková. Na tento týden jich v pondělí večer zbývaly jednotky nebo žádné. V Rohatci a v Břeclavi byla podobná situace i v příštím týdnu.

Lidé si to nespočítají

Jak upozornila, lidé by měli termín rezervovat s předstihem a dobře si spočítat termín dovolené. „Nedávají si časové rezervy, a pak jsou emoce na všech stranách. Plníme limit osmačtyřicet hodin, ale lidé si to nespočítají, takže volají z letiště. Když se jich zeptáme, kdy byli na testu, řeknou, že den předem,“ doplnila Součková.

Volné termíny na PCR test mají třeba na brněnském výstavišti, kde testuje společnost Podané ruce. „Počet míst operativně navyšujeme podle zájmu,“ řekl ředitel Jindřich Vobořil. Jak doplnil, v druhé polovině července vznikne v Brně další testovací místo v restauraci Bohéma.

Lidé se ještě otestují i v brněnské fakultní nemocnici. „Testujeme i o víkendech a ve svátcích,“ poznamenala mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Negativní test potřebují lidé, kteří chtějí vyrazit například do zahraničí. Další variantou je potvrzení a prodělání nemoci nebo certifikát o tom, že druhou dávku očkování dostali před dvěma a více týdny.

Zdravotní pojišťovna lidem proplatí dva PCR testy měsíčně a čtyři antigenní testy. Vše nad rámec si hradí sami.