Co je Projekt Goout?

Jsme parta stejně smýšlejících lidí, co cvičí street workout. Věříme, že cvičení, zdravý životní styl, pobyt na čerstvém vzduchu a občasná dobrovolnická pomoc udělá člověka lepším. Cvičíme kalisteniku, jde o cvičení s vlastní váhou, které má kořeny ve starém Řecku, přesněji Spartě. Za obnovu tohoto sportu se zasloužili videa z parků v newyorském Bronxu.

Jaká byla první iniciativa?

Videa na internetu nás motivovala a zjistili jsme, že tohle cvičení je mnohem efektivnější, než zvedat činky v posilovně. Je prakticky zadarmo, potřebujete jen hrazdu a vodu na pití. Zpevňujte celé tělo, jste na čerstvém vzduchu, sluníčku, s partou lidí, která vám pomáhá, cítíte se parádně.

Pocházíte z Hodonic, obce jen deset kilometrů od Znojma. Co vedlo váš tým postavit workoutové hřiště zrovna tam a ne přímo ve Znojmě?

Šlo o místní lidi. Hodonice a Tasovice byla jasná volba. Nemusíme řešit dopravu. Můžeme se sejít na hřišti kdykoliv. Také se lépe sháněl pozemek, sponzoři a většina lidí nám ochotně pomáhala.

Jiří Sedlář, propagátor street workoutu.

Z jakého materiálu se náčiní pro vaše posilování vyrábí? Může například obyčejný člověk jít a posilovat na dětském hřišti?

My jsme začali cvičit na dětském hřišti. Postupně jsme se ale rozrostli na tolik lidí, že nám dětské hřiště přestalo stačit. Prakticky stačí hrazda a bradla.

Kdo vám poskytuje pro vaši činnost podporu?

Jako hlavního sponzora máme TJ Hodonice. Jinak nám na hřiště stačí jeden dvacetimetrový strom. Napadlo mě použít májku z místních Martinských hodů, kterou nám věnoval pan Vašina. Pak už jen stačilo vymyslet ukotvení a spojení pozinkovanými trubkami.

Postavili jste hřiště ještě někde mimo Hodonice?

Ano, v Božicích u Znojma. Doslechl jsem se, že tam vzniká nová cvičící skupina a tak jsem je kontaktoval. Pak jsem zavolal starostovi Karlu Halovi a ten se přijel podívat na naše hřiště, které se jim líbilo. Začátkem školního roku jsme s místními workoutisty postavili hřiště z dubového dřeva. Věřím, že jich příští rok postavíme víc. Osobně bych uvítal hřiště na znojemské plovárně.

Jak dlouho vlastně vaše skupina funguje?

Cvičí od léta 2013, takže asi rok a půl. Po návratu z Erasmu v Turecku, kde už jsem street workout začal dělat, jsme se s místními borci domluvili, že budeme společně cvičit, byli jsme tři. Nakonec se zakládal oddíl Workout s 15-ti členy v TJ Hodonice. Víc jak půl roku jsme cvičili na dětském hřišti, nakonec jsme si v březnu 2014 postavili vlastní.

Jak jste se vlastně vy osobně k workoutu přesně dostal?

Když jsem žil před pár lety v Sydney, byla hřiště téměř na každé pláži nebo parku a lidé tam běžně cvičili. V Austrálii žijí lidé aktivněji, ráno chodí běhat nebo surfovat. Tam jsem začal cvičit rekreačně. Pak jsem se vrátil do Česka na vysokou, tady to bylo spíš fitko a floorball. Když jsem pak vyrazil na Erasmus do Turecka, narazil jsem na jedno takové hřiště kousek od bytu. Začal jsem pravidelně cvičit a našel si díky street workoutu spoustu přátel. Teď už cvičím asi dva roky.

Přináší workout něco víc než jen cvičení? Životní filozofii? Změnu hodnot?

Samozřejmě. Výsledky jsou vidět už po měsíci cvičení a tak se člověk začne sám sobě líbit a získává sebevědomí, hubne a je zdravější. Moje osobní filozofie se tím moc nezměnila, spíš mě workout přitahoval, protože už jsem takový byl. Cvičení je dost návykové, pořád se chcete zlepšovat, takže postupně začnete omezovat věci, co vás brzdí – alkohol, cigarety – a začnete se zajímat o zdravou stravu.

Cítíte zájem o sport ze strany mladých lidí?

Žít zdravě je trend posledních pár let. S workoutem může začít prakticky kdokoliv kdykoliv, momentálně je populární u mladých borců, tak jako twerk nebo pole dance u holek. Lidi chtějí být cool a sexy (smích). Osobně mám radost z mladých ze základní školy, kteří si z nás berou příklad. Máme sedm členů z tasovické základní školy. Když nás vidí děti cvičit, okamžitě to zkoušejí také. A to je dobře.

LUBOMÍR BUDNÝ