Znojmo rekonstrukcí jízdárny získá chybějící velký sál pro pořádání plesů. Informovala o tom Zuzana Komůrková z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice.

Kromě plesů zde bude možné pořádat koncerty, festivaly nebo kongresy. Vznikne prostor pro dílny, semináře, setkání či tvorbu umělců. Svůj prostor zde dostanou i dříve narození. „Důraz budeme klást na podporu lokálních tradic a gastronomie,“ poukázala Komůrková.

Jízdárnu ve znojemské Louce čeká rozsáhlá rekonstrukce.Jízdárnu ve znojemské Louce čeká rozsáhlá rekonstrukce.Zdroj: Deník/Jana Karásková

Jak upozornila, součástí stavby je i parkoviště za jízdárnou, kde bude zároveň nový hlavní vstup do opraveného prostoru.

Znojemské historické vinobraní hlásí novinku. Na trůn letos poprvé usedne Zuzana Mráková. Lidé ji mohli dosud vídat v průvodu jako dvorní dámu.
Znojemské vinobraní po roce mění královnu, na trůn usedne rodačka Zuzana Mráková

S rekonstrukcí jízdárny pomohou Znojmu dotace. „Ministerstvo kultury oficiálně potvrdilo poskytnutí finanční podpory na rekonstrukci jízdárny Louckého kláštera ve Znojmě ve výši 59,3 milionů korun. Předpokládané celkové náklady jsou přibližně 102,5 milionů korun, Znojmo dá ze svého rozpočtu zhruba 43,2 milionů korun,“ sdělila před časem místostarostka Znojma Bohumila Beranová, která má na starosti kulturu.

Aktuálně doplnil mluvčí města Pavel Kovařík, že termín na dokončení nynější etapy rekonstrukce je 30. července 2025.

Další oživení Louky

Na opravený sál se již nyní těší Jiří Ludvík, prezident Hudebního festivalu Znojmo. Právě vrcholy festivalu v podobě oper měly dříve své místo v jízdárně. „Dva roky jsme s festivalem na jiných místech. Oprava jízdárny je veliká věc, která může nastartovat Louku a pevně věřím v její oživení,“ zmínil Ludvík.

Rekonstrukce měla původně začít loni na podzim, práce se o několik měsíců posunuly.

Jízdárnu v areálu národní památky Louckého kláštera koupilo město před čtrnácti lety. Stavba sloužila armádě až do devadesátýchlet minulého století.

Z Dukly budou byty

Město velkou rekonstrukcí jízdárny řeší chybějící prostory pro pořádání velkých akcí, zvlášť po avizovaném zavření jediného velkého sálu ve městě v budově Dukly. Jeho přestavbu na byty plánuje provozovatel na rok 2025. Deník o tom informoval zde.

Znojmo poskytne zázemí pro činnost ukrajinského spolku v budově někdejší banky, která je známá jako Domeček. Plány na společenský sál jsou stále živé.
Ukrajinský spolek se sídlem v Domečku. Znojmo poskytne kancelář zdarma

Pro kulturní účely má Znojmo k dispozici také budovu Domečku. Koncertoval tam slovenský jazzman Peter Lipa při nedávném znojemském JazzFestu.

Postupné opravy v Louce

Rozlehlý areál premonstrátského kláštera ve znojemské městské části Louka byl dlouhá léta nepřístupný. Město ho postupnými kroky opravuje. Nedávno se podařilo zprovoznit v západním křídle informační centrum, moderní sál vhodný například pro výstavy či kongresy a další prostory. Náklady na rekonstrukci byly 71 milionů korun a dotace činily zhruba 45 milionů korun.

Klášterní budova získává během let postupně nová okna.

O Louckém klášteře

• Areál Louckého kláštera, jehož některé objekty byly v roce 2017 prohlášeny za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě.

• Znojmo je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy ho na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let.

Opuštěný důstojnický pavilon u Louckého kláštera ve Znojmě.
Důstojnický pavilon. Nahlédněte do nejmladší části Louckého kláštera

• Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu. Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu.

V areálu kláštera sídlí vinařská firma. Místo ožívá kulturními akcemi na obou nádvořích.