Zatímco ze sněhu mají radost hlavně děti, řidičům působí starosti. Vyjet do ulic je záležitost pro zkušené. O stavu silnic může od těchto dní napovědět i nová aplikace ŘSD s názvem Kudy jede sypač. Deník Rovnost o novince informoval.

Konečně pravá zimní atmosféra. Vločky sněhu se snášely v noci na sobotu z nebe a dopadaly na silnice a chodníky v Brně.
Bílá pokrývka v Brně: lidé odklízeli sníh z aut i chodníků, padat má i v neděli

Zřejmě nejkurióznější nehoda se podle Valy odehrála v neděli krátce po půlnoci na Hodonínsku. „Průjezdem obcí Ždánice se devětačtyřicetiletý řidič zřejmě plně nevěnoval řízení, přičemž přejel do protisměru, kde se v menší rychlosti čelně střetl s protijedoucím vozidlem místní městské policie,“ popsal Vala.

Při nehodě se nikdo nezranil, ale horší už to bylo s dechovou zkouškou. Viník nehody policistům opakovaně nadýchal přes tři promile alkoholu v dechu. „Škoda byla předběžně vyčíslena na třicet tisíc korun. Nyní je šofér podezřelý ze spáchání trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky. Řidičský průkaz mu hlídka na místě zadržela,“ doplnil mluvčí.

Nehoda čtyřkolky

Nejvážnější nehoda se zraněním se v neděli odehrála krátce před půl druhou odpoledne v Branišovicích na Brněnsku. Z dosud nezjištěných příčin tam havarovala čtyřkolka. „Při nehodě se vážněji zranil její šofér, který následně přivolaným policistům nadýchal kolem 1,3 promile alkoholu v dechu," poznamenal Vala. Z místa řidiče převezli záchranáři do nemocnice. Přesná příčina vzniku nehody zůstává předmětem dalšího vyšetřování.

Oznámení na operační středisko jihomoravských policistů v souvislosti se zhoršenými klimatickými podmínkami:

od nedělní 00:00 do 15:30 hodin:
3x dopravní nehoda se zraněním
34x dopravních nehod bez zranění
5x oznámení v souvislosti s počasím (nesjízdné a zablokové silnice)

Od pátečních sedmi hodin večer do sobotních sedmi ráno operační středisko krajského ředitelství jihomoravské policie v souvislosti se sněžením evidovalo tři nehody se zraněním a devatenáct nehod bez zranění. „Jedenáct oznámení bylo v souvislosti s počasím. Například nesjízdné či zablokované silnice. Největší nárůst událostí v byl od půlnoci až do šesté hodiny ranní, následně se situace na silnicích postupně zlepšovala," sdělil v sobotu Vala.

Dvě osobní auta se srazila v pátek večer na silnici 52 u Pohořelic.
Nehoda dvou aut u Pohořelic: čtyři zranění lidé, pes zemřel

V permanenci byli také jihomoravští hasiči. U Lužic skončil v sobotu brzy ráno autobus v příkopě. Tři lidi museli hasiči z autobusu vyprostit a vozidlo vytáhnout na silnici. V Želeticích na Znojemsku se zase dopoledne převrátil sypač.

Pro západ jižní Moravy a Vysočinu vydali meteorologové kvůli hustému sněžení na neděli i varování. „Díky teplotám kolem nuly nebo jen lehce pod nulou padají typicky velké vločky – někteří pozorovatelé pro ně mají výraz 'velké jako panské povozy'. Nicméně je to ideální sníh na tvorbu sněhuláků. V následujících hodinách se bude pásmo srážek posouvat dále k severozápadu, ale bude postupně slábnout a rozpadat se," informovali meteorologové.