„Jako malý kluk jsem začal chodit do kroužku železničních modelářů. V patnácti letech jsem se rozhodl v koníčku pokračovat. Vybral jsem si povolání, které s vláčky souvisí,“ říká Jodas, který je vlakvedoucím.

První informace a údaje získal z okopírované staré publikace o nádraží. „Začal jsem je přepisovat do počítače a už osm let se zabývám sbíráním různých materiálů, které si zpracovávám. Zjistil jsem, že znojemské nádraží bylo průkopníkem grafického znázornění výkonu stanice, která byla vzorem všem v republice,“ popisuje.

Nejdříve spolupracoval s jihlavským kolegou. „Z jeho publikace si vybírám pouze věci o Znojmě,“ dodává Jodas.

Zajímá se i o historii města. „Ve svých záznamech mám nejrůznější pohlednice starého nádraží. Snažím se dát všechny informace dohromady,“ říká.
V kronice by chtěl mít sběratel všechny údaje, od založení nádraží, až po jeho současnost.

„Například málokdo ví, že ve Znojmě byla dvě vlaková nádraží. Do Vídně odjížděly dva vlaky v jeden den, ale každý na opačnou stranu. Jednu stanici vlastnila Státní rakouská dráha, a byla naproti nynějšího nádraží. Trasa vedla přes Hevlín a Laa.

Druhá společnost, Rakouská severozápadní, jezdila směrem Šatov, přes Retz,“ informuje mladík.

První vlak přijel do Znojma na staré nádraží v roce 1870. Po perónu znojemského nádraží se procházel i císař František Josef I., Tomáš Garique Masaryk i Adolf Hitler.

„Ve chvílích volna si fotím šatovský most. Zajímá mě, jak práce na něm postupují. Zjistil jsem, že je nejvyšším železničním mostem v České republice,“ se zaujetím vypráví.

Jako vlakvedoucí zažívá nejrůznější situace.

„Měl jsem jeden vážný incident. Cestující na mě vytáhl nůž, protože nechtěl zaplatit. Naštěstí jsem zavčas utekl do jiného vagonu. Strach ale nemám. Byl to extrémní případ,“ říká Jodas.

„Mým snem je sehnat co nejvíce informací o znojemském nádraží a vydat publikaci, která by byla oficiální kronikou,“ přeje si.