Bývalý znojemský novinář Josef Tomáš, odsouzený v polovině devadesátých let na dva roky podmíněně kvůli antisemitským článkům, dnes skončil ve funkci mluvčího ústředního výboru Komunistické strany Čech a Moravy. Nevydržel mediální tlak, který se opakovaně zabýval jeho minulostí.

„V souvislosti s publicitou, která je v současnosti proti mně vedena ve sdělovacích prostředcích, rezignuji na post tiskového mluvčího ústředního výboru KSČM,“ oznámil dnes krátce po poledni Tomáš.

„Protože tato publicita poškozuje nejen mě, ale i mé blízké přátele, jejich rodiny a především komunistickou stranu, rozhodl jsem se rezignovat,“ dodal Tomáš. Z postu odstoupil prakticky okamžitě.

Podle lidí ze Znojemska, kteří s Tomášem přišli v minulosti do styku, neměli komunisté v tomto směru šťastnou ruku.

Nespolehlivý. A psychicky labilní. To jsou hlavní vlastnosti, které, podle bývalých i současných šéfredaktorů znojemských periodik, charakterizují Josefa Tomáše. Navíc povahové rysy, které výrazně převažují nad jeho schopností psát kvalitní texty.

Přitom právě na Tomášovu profesionalitu se odvolával předseda komunistů Vojtěch Filip při vysvětlování faktu, proč na jeho tvář vsadil mediální obraz své strany. Připomínání Tomášových antisemitských a extrémně pravicových článků přitom označil za nekulturní.

„V podmínce se osvědčil a proto je na něj potřeba nahlížet jako na bezúhonného. Na funkci mluvčího jsem ho doporučil pro jeho profesionalitu. Líbila se mi jeho práce pro předvolební kampaň Marty Bayerové,“ zdůvodnil výběr Vojtěch Filip.

Na Znojemsku, kde léta působil, o Tomášově profesionalitě pochybují. „„Nemůžu popřít, že umí psát. K hodnocení Marty Bayerové, že je schopný novinář, bych ale doplnil, že je (všeho)schopný. Mimo to mi několikrát podrazil nohy. Z našich novin ze dne na den odešel, bezdůvodně, aniž by cokoliv řekl. Od té chvíle nebral firemní mobil, který si odnesl, nebyl nikde k sehnání. Mám právo, aby mi Josef Tomáš lezl krkem, ale jsem dalek toho, abych mu vracel stejnou mincí,“ říká Vlastimil Mrva, šéfredaktor Znojemska, pro které Tomáš pracoval jako sportovní redaktor.

„Ze začátku strašně moc pracoval, výborně psal. Pak ale začal mít osobní problémy s některými kolegy a nakonec ze dne na den odešel,“ nechce příliš rozebírat Tomášovo působení v radničním čtrnáctideníku Znojemské listy jeho bývalá šéfredaktorka Anna Maixnerová.

V dobrém se nerozešel ani se Znojemským týdnem. Jeho šéfredaktor František Střecha však nechce Tomášův odchod komentovat. Pravděpodobně i proto, že list otiskuje názorový sloupek senátorky Bayerové, pro kterou Tomáš pracoval v době volební kampaně.

Tomáš ale údajně schválně nedodal v den uzávěrky listu články, které měl napsat na sportovní stranu. Tím si chtěl vynutit vyšší plat. Vydavatel se s ním pak na hodinu rozešel.

Další známou vlastnost nynějšího mluvčího komunistů přibližuje jeden ze znojemských podnikatelů. „Vím o řadě lidí, včetně mě, od kterých si půjčil peníze a už je nevrátil. Řádově to byly jenom stokoruny, pak už ale nebral telefon a na ulici dělal, že mě nevidí. Nakonec se na několik let úplně vypařil ze Znojma. Pokud vím, tak to nakonec nikdo neřešil přes policii právě proto, že šlo o tak malé částky, navíc půjčené bez potvrzení. A dnes už nad tím každý mávne rukou. Když Josef chce, dokáže tvrdě pracovat. Pak se ale vždycky něco zlomí a on za sebou spálí všechny mosty,“ tvrdí muž, který, s ohledem na možné obvinění z pomluvy, nechce být jmenován.

„Nechával se v práci zapírat. Své problémy nedokázal řešit jako chlap a postavit se jim čelem,“ dodává další z jeho bývalých kolegů, který s ním několik měsíců sdílel kancelář.

„Domnívám se, že je psychicky labilní, dlouho nikde nevydrží a své problémy nedokáže standardně řešit. Jednou jsem se s ním spálil a v životě bych s ním už nespolupracoval,“ shrnuje šéfredaktor Mrva.