„Přesný termín ale v tuto chvíli neřeknu," komentoval včera Balík.

Plavidlo je sedmadvacet metrů dlouhé a může pojmout až 150 cestujících. Jedná se o takzvaný hydrobus. Balík neprozradil, na kolik ho přišel.

Jeho v pořadí již druhé výletní plavidlo ale bude mít i zabezpečovací zařízení, aby se případný požár, který postihl hydrobus Dyji, už neopakoval.

Loď nyní za pomocí jeřábu nasedne na vodu u bítovského mostu, poté zakotví u vranovské hráze.

Samotný převoz lodi po silnici se uskutečnil bez větších problémů. Trasu od hranic Znojemska u Pohořelic překonala loď na tahači bez újmy. „Tahač jel přitom s naloženou lodí docela rychle," informoval reportér Znojemského deníku ze silnice u Lesné.

Stejně jako v případě shořelé Dyje se i u tohoto plavidla jedná o již používanou loď. Ta už od začátku šedesátých let brázdila vody Balatonu. Proto i ona musí podstoupit nutné opravy. „Budou se ale provádět na etapy. A kolik budou stát, to v tuto chvíli nevíme, máme ale spoustu dobrovolníků," naznačil Martin Balík.

Předchůdce nynějšího hydrobusu, loď Dyje, shořela za zatím nevyjasněných okolností v červnu, těsně před hlavní turistickou sezonou. Škodu odhaduje Balík na osm milionů korun, loď navíc neměl pojištěnou. Požár, jenž založil zatím neznámý žhář, plavidlo zcela zničil a vrak lodi je již ve šrotu.

Policie zatím příčinu požáru nezná. „Zatím stále nemáme žádné závěry, čekáme na výsledky expertiz. A to jsou řádově měsíce," vysvětlila včera znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Podle spekulací by mohl požár souviset s konkurenčním bojem. Balík se domnívá, že mnozí lidé jeho podnikatelskému záměru nepřáli. Na Vranovsku se o požáru lodi dosud hodně mluví. Podle vranovského starosty Lubomíra Vedry ale lidé rozhodně novému provozovateli lodní dopravy takovou smůlu nepřáli. „Všichni vnímali, že je to velká škoda," řekl starosta.

Loď Dyje shořela v noci sedmého června. Na hladinu se dostala až v dubnu loňského roku poté, kdy měsíce stála na parkovišti v Lesné. Po získání všech potřebných dokladů měla Dyje letos začít vozit turisty.

Měsíc po požáru se pak měl uskutečnit křest hydrobusu. Namísto rozbíjení lahve šampaňského však příznivci podnikatele Balíka uspořádali nedávno benefici za obnovení tradiční lodní dopravy.

VOJTĚCH SMOLA