Výtěžek z prodeje darovaných kabelek, školních tašek nebo peněženek totiž poputuje na konto Nadace pro transplantaci kostní dřeně. Prodej kabelek se uskuteční od 4. do 5. srpna. Jedná se o období, kdy se ve Znojmě konají Slavnosti okurek.

Lidé mohou darované věci nosit již nyní na tato sběrná místa: • v pracovních dnech do prostor Městského úřadu v Obrokové ulici. Letos je sběrné místo kvůli opravám věže v budově, kde sídlí matrika. • prodejna Naturela, Holandská Znojmo • knihovna Jevišovice • obecní úřad Chvalovice

Nepoškozené a čisté kabelky, tašky a další věci je možné posílat i poštou na adresu Šperkařský ateliér Iveta Hlobilová, Přemyslovců 128/7, 66902 Znojma

První Kabelkománii uspořádala Iveta Hlobilová ve Znojmě roku 2015. Od té doby se iniciativa rozšířila do dalších měst, za zmínku stojí například Moravský Krumlov, Svatobořice, Hustopeče, Mikulov, ale i Liberec nebo Plzeň. „V Moravském Krumlově pořádá Kabelkománii Marie Bartošková a město pokaždé pošle nadaci stejnou částku, jakou se podaří získat od lidí prodejem kabelek. A ve Svatobořicích-Mistříně ji měli nedávno a vybrali padesát tisíc korun,“ přiblížila pořadatelka Kabelkománie ve Znojmě Iveta Hlobilová.

Právě ke Svatobořicích se váže příběh nemocného mladého muže Denise, který hledal vhodného dárce a podporovali ho také nově zapsaní dárci ze Znojma a okolí. Jeho příběh má šťastný konec. Oženil se a má syna.

Od roku 2015 vybrali organizátoři pro nadaci 950 tisíc korun. Impulsem pro potřebu podporovat Nadaci pro transplantaci kostní dřeně byla osobní zkušenost  Hlobilové s vážným onemocněním svého syna. Ten dárce kostní dřeně našel.

Každý čtvrtý nemocný leukémií si ale vyslechne zdrcující verdikt, že právě pro něj se dárce kostní dřeně nenašel. Nebo se objevil pozdě. Šance zvrátit černé statistiky ve prospěch vyléčených dětí i dospělých vzrostly v poslední době právě na Znojemsku. Zatímco před šesti lety bylo v Českém národním registru dárců dřeně zapsáno kolem osmdesáti lidí z okresu dnes je jich bezmála tisícovka. Na zvýšení počtu dárců má velkou zásluhu Iveta Hlobilová, která pořádá při různých příležitostech náborové kampaně.