Korupční aféra přítele exstarosty města Znojma a bývalého tajemníka městského úřadu Vladimíra Krejčíře už má dopady i na občanské demokraty. Proti bývalému prvnímu muži znojemské radnice a předsedovi oblastní ODS Petru Nezvedovi se na čtvrtečním sněmu postavil někdejší radní Jiří Kacetl. Se svou kandidaturou na předsedu ovšem neuspěl.

„Rozhodl jsem se kandidovat proti Petru Nezvedovi, protože se domnívám, že naše názory na styl politiky se v posledních dvou letech rozcházejí. Mám poměrně přesnou vizi o „nové“ znojemské ODS založené na úzké spolupráci s občanskou veřejností. Moje nevýhoda a chyba byla, že jsem se odhodlal prakticky až den před sněmem a se svým plánem jsem členy strany seznámil až na sněmu. Z padesáti delegátů jsem nakonec získal podporu jedné pětiny, zbylé čtyři pětiny daly hlas Nezvedovi ,“ shrnul Kacetl.

Důvodem poměrně výrazného Kacetlova neúspěchu mohl být částečně i fakt, že se volba nekonala demokratičtěji, tedy tajně, ale veřejně.„V rámci ODS hodlám jít i nadále jako alternativa vůči Petru Nezvedovi. Pochopitelně se vší slušností. Co nyní znojemská ODS velmi potřebuje, jsou nové osobnosti a perspektivní tváře pro příští komunální volby v roce 2014. Kandidátka, s jakou ODS šla do místních voleb v roce 2010, je už pro mě stěží představitelná,“ dodal Kacetl.

Na věky v čele

Podle Nezvedy byl celý sněm údajně velmi konstruktivní a klidný. „Je dobré mít vždy alespoň jednoho protikandidáta. Nakonec je to ale vždycky tak, že jeden vyhraje a jeden prohraje. Na sněmu to navíc nebylo v rovině osobní. Nejsme určitě strana, která by měla jednoho člověka v čele na věky,“ reagoval Nezveda.

Ten chce i nadále stavět do popředí práci občanských demokratů pro město Znojmo v době jeho starostování. „Určitě si nemyslím, že by nám kauza Krejčíř pomohla. Na druhou stranu věřím tomu, že řada lidí ví, že jsme za čtyři roky udělali na radnici spoustu práce,“ dodal předseda oblastního sdružení ODS.

Za toho se při veřejné volbě postavil i Zdeněk Komůrka, šéf okresní Správy a údržby silnic a při posledních volbách do parlamentu i znojemský kandidát ODS na poslance. „Za Nezvedou jsou vidět výsledky jeho práce. Kandidatura Jiřího Kacetla byla nečekaná a nepřipravená. On je jistě perspektivní člen ODS a kandidát na nějaký vyšší post ve straně, ale v tuto chvíli to nevyšlo,“ zhodnotil Komůrka.

Krajské volby

Podle znojemského politologa Jaromíra Příkazského budou mít Nezvedovi protikandidáti obecně těžkou pozici. „ODS je ve Znojmě pod vedením Petra Nezvedy poměrně úspěšnou stranou. Není tedy divu, že se pan Kacetl odvolával na kauzu kolem bývalého tajemníka Krejčíře. Strana má navíc na Znojemsku jen malý počet výrazných představitelů,“ shrnul Příkazský.

Čtvrteční sněm volil i lídry pro letošní krajské volby. Jedničkou znojemské ODS se opět stal starosta Únanova Vojtěch Fabík, dvojkou bude jevišovický starosta Pavel Málek.