Strážníci městské policie v Miroslavi mají od loňského září nové pomocníky. Město totiž koupilo policejní kamery a pracovníci firmy, která vyhrála ve výběrovém řízení, je nainstalovali na nejkritičtějších místech Miroslavi, kde dochází k častým přestupkům.

Kamery ale miroslavští strážníci nebudou sledovat čtyřiadvacet hodin. Pouze je, podle služby, každý den vyhodnotí. Ve městě by ale radní chtěli kamery, které by čtyřiadvacet hodin obsluhovala stálá služba.

Zatím nejúčinnější je kamerový systém ve Znojmě, kde na špatné řidiče a výtržníky dohlíží devět kamer. Jedna stála včetně montáže čtyři sta padesát tisíc korun. Kamery nechala radnice umístit do několika městských částí. Zahlédnout je lidé mohou na budovách v Příměticích, na náměstí Svobody, Horním náměstí, na ulici 17. listopadu, Dukelské, na koupališti a také třeba na Havlíčkově ulici. „U monitorů sedí civilní pracovníci a dávají hlášení našim strážníkům. Kamery nám velmi pomáhají, na osmdesát metrů se dá s přehledem přečíst dopravní značka,“ sdělil velitel městské policie Znojmo Josef Adamec.

Záznamy z kamer pomáhají policistům také jako důkazní materiál.

„Záznam z kamer nám pomůže například při řešení dopravních přestupků. Řidiči většinou chtějí celou věc zpochybnit. Po předložení nahrávky však řidiče můžeme usvědčit,“ vysvětlil Adamec.

Kamery jsou policistům dobrým pomocníkem, pro některé lidi ale spíše šmírákem.

„Mně tedy vadí. Přijde mi to, že se mi někdo dívá do soukromí,“ řekla Jitka Nováková.

„Kamery vnímám spíš jako bezpečí. Je to lepší, když vím, že policisté vidí, co se špatného děje,“ pochvalovala si kamerový systém znojmačka Eliška Voburková.