Dva strážníci městské policie v Miroslavi budou mít od září nové pomocníky. Město totiž koupilo policejní kamery a pracovníci firmy, která vyhrála ve výběrovém řízení, je od včerejška začali instalovat na nejkritičtějších místech Miroslavi, kde dochází k častým přestupkům. „Celkem budeme mít šest kamer, od září začnou fungovat,“ řekl místostarosta města Roman Volf.

Kamery ale miroslavští strážníci nebudou sledovat čtyřiadvacet hodin. Pouze je podle služby každý den vyhodnotí.

O pořízení kamer uvažovali zástupci radnice i v Moravském Krumlově. Tam ale nemají peníze ani dostatek strážníků.

„V minulosti jsme žádali o dotaci na ministerstvu vnitra. Město ji ale nedostalo. Nákup kamer přijde zhruba na dva miliony korun a na to nyní radnice nemá. Zadlužili jsme se kvůli rozsáhlé rekonstrukci kanalizace,“ popsal situaci starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Drahé pořízení


Ve městě by ale radní chtěli kamery, které by čtyřiadvacet hodin obsluhovala stálá služba. „Pořizovat drahý kamerový systém, který by jen nahrával, je podle mě nesmysl a účinné ani ne z poloviny,“ dodal Mokrý.

V Moravském Krumlově dohlíží v současné době na pořádek sedm strážníků. Podle starosty by sledování kamer vyřešili podobným systémem, jaký mají v Třebíči.

„Kamery tam hlídají zaměstnaní lidé s tělesným a zdravotním postižením, kteří pak dávají hlášení policistům a ti mohou přímo vyrazit na místo,“ upřesnil Mokrý.

„Po dokončení komunikačního systému ve městě zkusíme znovu požádat o dotace na kamery,“ dodal. Strážníci by jejich nákup rozhodně uvítali. „Nejvíc přestupků máme v dopravě a poslední dobou řešíme problémy s vandaly. Ničí městský majetek a hodně je i sprejerů, kamery by určitě pomohly,“ řekl velitel moravskokrumlovských strážníků Jan Klikar. Zatím nejúčinnější je kamerový systém ve Znojmě, kde na špatné řidiče a výtržníky dohlíží devět kamer. Jedna stála včetně montáže čtyři sta padesát tisíc korun. Kamery nechala radnice umístit do několika městských částí. Zahlédnout je lidé mohou na budovách v Příměticích, na náměstí Svobody, Horním náměstí, na ulici 17. listopadu, Dukelské, na koupališti a také třeba na Havlíčkově ulici. Do konce roku mají mít strážníci už desátou kameru.

„U monitorů sedí civilní pracovníci a dávají hlášení našim strážníkům. Kamery nám velmi pomáhají, na osmdesát metrů se dá s přehledem přečíst dopravní značka,“ sdělil velitel městské policie Znojmo Josef Adamec.

Důkazní materiál


Záznamy z kamer pomáhají policistům také jako důkazní materiál. „Například v pondělí pomohl záznam kamery ve správním řízení, kdy řidič, který stál na zákazu stání na Horním náměstí, zpochybnil svůj přestupek. Po předložení nahrávky jsme ho ale usvědčili,“ vysvětlil Adamec.

Kamery jsou policistům dobrým pomocníkem, pro některé lidi ale spíše šmírákem.

„Mně tedy vadí. Přijde mi to, že se mi někdo dívá do soukromí,“ řekla Jitka Nováková.