Zatímco před třemi roky napočítali silničáři, na hlavním tahu Znojmem u budovy městských lázní, necelých osmnáct set těžkých náklaďáků denně, dnes jich tudy projíždí téměř pět tisíc. Na ulici Vídeňská se absolutní čísla pohybují dokonce u hodnoty šest a půl tisíce těžkých nákladnÍch aut včetně kamionů za čtyřiadvacet hodin. V roce 2005 zde kamionů projelo jen asi dva a půl až tři tisíce.

„Je to opravdu hrozné. Bydlím tady od pětaosmdesátého roku, takže mám možnost srovnávat,“ řekla Věra Dreieckerová. Už třiadvacet let bydlí v bytě na Havlíčkově ulici ve Znojmě. Okna jejího bytu v prvním patře směřují všechna do ulice, po které denně projede až patnáct tisíc aut.
Enormní nárůst dopravy a hluku vnímá na vlastní kůži.

„Když si postavím sklenici vody na stůl, vidím, jak se celá třese. Navíc je to samozřejmě cítit. Nedávno jsme vyměnili okenní tabulky a podívejte se, už dvě praskly, jak se okna celá třesou, když na ulici projíždějí kamiony,“ ukazuje na praskliny ve sklech Dreieckerová.

Nejhlučnější silnice


Podle hlukových map ministerstva zdravotnictví vede Znojmem jedna z nejhlučnějších silnic jižní Moravy.

V některých částech Znojma se lidem žije stejně, jako by bydleli například u železničního přejezdu či na odpočivadle dálnice. Ukázal to nejnovější průzkum hlučnosti, který zveřejnilo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví.

Podle něho trpí Znojemští, žijící u hlavního tahu, jednou z největších hlučností na celé jižní Moravě. Velmi vysoké hodnoty hluku naměřili odborníci v Pražské, Sokolské, Coufalove či HavlíčkovÉ ulici. Dále pak v okolí Mariánského náměstí a přes Čermákovu, Vídeňskou a Oblekovice.

Proti hluku ve Znojmě už dlouhodobě vystupuje aktivista Václav Hovorka.

„Hluk u hlavní silnice ve Znojmě je nesnesitelný, upozorňuji na to už dlouho. Staré, a teď ani nové vedení radnice nebojuje proti stavbám supermarketů u centra, čímž do města stahuje další a další auta,“ uvedl již dříve Hovorka.

Hygienici na nejvíce postižených místech naměřili až pětaosmdesát decibelů. I v parku se hluk vyšplhal na pětašedesát decibelů.

„Přes noc je povolených šedesát decibelů, ve dne pak sedmdesát. Pokud v některých ulicích hluk tyto hodnoty překračuje, musí správce komunikace požádat o výjimku. Tu uděluje krajská hygienická stanice na omezenou dobu. Hluk totiž působí negativně na zdraví,“ uvedla Ivana Fajkošová, která má na krajské hygienické stanici problémy s hlukem na starosti.

Čekání na obchvat

Podle starosty Znojma definitivně vytlačí nadměrný hluk z města až obchvat.

„Odhaduji, že to bude až za deset let. Zatím se alespoň snažíme, aby nákladní auta, která mají jet přes Znojmo do Rakouska, odklonili už v Jihlavě, dál po dálnici až na Mikulov,“ upozornil dříve Petr Nezveda.

Podle něj dopravu ve Znojmě poznamenalo zavedení mýtného na dálnici. Přes Znojmo se dá dostat bez poplatků do sousedního Rakouska.

DALIBOR KRUTIŠ, DANIEL SMOLA