Litobratřičtí chtěli kanalizaci stavět už před necelými dvaceti lety. Doplatili ale na nesrovnalosti, které vyvstaly kolem hospodaření spolku Zapálaví, který jim měl s budováním kanalizace paradoxně pomoci. Nyní patří mezi poslední obce v republice, které ji teprve dokončují. „Původně jsme chtěli kanalizaci budovat už v roce 2002, kdy jsme se sloučili kvůli záměru s Troskotovicemi a Vlasaticemi. Vznikl tam problém s nesrovnalostmi v majetku, který si přehazovali právníci několik let. Do vyřešení jsme nemohli nic dělat, až teď. Svazek obcí Zapálaví jsme nakonec rozpustili a dali jsme se do budování kanalizace každý sólo,“ řekl Kadlečík.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkObce si museli nechat udělat novou projektovou dokumentaci i změny v územním plánu. „Neměli jsme tam čistírnu odpadních vod, také jsme směňovali pozemky a nakonec se nám podařilo získat i dotace, které pokryjí zhruba tři čtvrtiny nákladů. Přestože jsme v Litobratřicích neměli nikdy schodek v rozpočtu, museli jsme si tentokrát vzít úvěr, asi na třicet milionů korun,“ spočítal litobratřický starosta.

Daní za odvedení splašků do čistírny odpadních vod jsou rozkopané ulice a rozbité cesty. „Hodně se teď v obci práší, raději chodíme na procházky za vesnici,“ posteskla si učitelka mateřské školy s dětmi na vycházce Veronika Hušková.

Ulice, kudy vedou stoky

Optimismus neztrácí obyvatel Jindřich Michl. „Až se kanalizace dodělá a všechno opraví, bude zase dobře,“ měl pochopení.

Na opravu zhruba třetiny místních komunikací mají Litobratřičtí peníze zahrnuté v rozpočtu projektu kanalizace. „To jsou ulice, kudy vedou stoky. Další dvě třetiny komunikací ale řešíme samostatně. Počítáme s částkou kolem dvaceti milionů korun. Požádali jsme o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj, zbytek budeme muset řešit opět úvěrem,“ plánoval starosta Kadlečík.

O něco dál jsou ve Vlasaticích na pomezí Brněnska a Znojemska. „V dubnu jsme zahájili testovací provoz kanalizace a zahájili jsme připojování domácností. Brzy budeme u konce. Zdržení kvůli problémům v Zapálaví nás mrzí, ale byl to nešťastný sled událostí. Jsme asi jedna z posledních obcí v republice, která kanalizaci dokončuje. Dobré je, že už tady teď nemáme smrad, protože lidé vypouštěli odpad do splaškové kanalizace. Máme čistý potok a určitě se to podepíše celkově na čistém životním prostředí v obci,“ zhodnotil starosta Vlasatic Pavel Procházka.