Ve Vranovské Vsi se představitelé obce nemohou dohodnout s některými vlastníky pozemků. „V obci máme jen dešťovou kanalizaci, splašková stále chybí. Potřebujeme ji jako sůl, jenže několik lidí nechce břemeno na svých pozemcích a jeden soukromý majitel pozemku má příliš vysoké nároky,“ uvedl starosta Jiří Peřinka. „Můžeme kanalizaci vést i jinudy, jenže asi patnáct domů bychom tak vynechali a na další výstavbu bychom už nesehnali peníze,“ upřesnil.
Místní lidé platí až dva tisíce korun za jeden fekální vůz. Pětičlenná rodina jej musí objednat až osmkrát ročně. „Každý čtvrtý až šestý týden objednáváme fekál, takže kanalizaci bychom rozhodně uvítali,“ potvrdil Josef Svoboda.

Zatím jen v jedné třetině obce leží nově vybudovaná blížkovická kanalizace. Městys nyní čeká na peníze pro druhou část, která má stát třináct milionů korun. „Máme slíbeno, že peníze letos budou. Na ministerstvo zemědělství jsem nyní podala projekt na poslední etapu kanalizace, která má postihnout posledních pět set obyvatel a měla by přijít na čtyřicet milionů,“ upřesnila starostka Blížkovic Šárka Ježková. Včetně rekonstrukce čističky odpadních vod vyjde výstavba kanalizace v Blížkovicích na pětasedmdesát milionů korun.

Tři roky budovali kanalizaci v Žerůrkách. „Vodovod máme, ale splaškovou kanalizaci zatím jen asi v polovině obce. V polovině března kanalizaci zprovozníme,“ řekl starosta Žerůrek Zdeněk Rehtik.

Na Vranovsku nemá kanalizaci více jak polovina příhraničních obcí. „Kanalizaci bychom moc chtěli. Pracuje se na plánu pro územní řízení. Pokud budou peníze, mohli bychom začít kopat už příští rok,“ přiblížil starosta Stálek Jiří Willmann.

Vrásky na čele má starosta Bítova. „Představa, že budeme mít projekt a nezískáme potřebné peníze na vlastní výstavbu kanalizace, je tristní,“ nastínil Svatopluk Steffel.

Penzion v Lukově staví i bez obecní kanalizace
Přestože je do hlavní letní sezony ještě několik měsíců čas, má majitel lukovského Hostince u Všetečků, David Slezák, práce dost. Vyřizuje zbývající náležitosti k dostavbě první části penzionu ke své hospodě, připravuje otevření samotné hospody a pracuje i na přípravě letní sezony.„Hostinec mám asi deset let, koupil jsem ho jako zajímavou investici a nejprve jsem ho pronajímal. Před čtyřmi lety jsme se pustili do oprav a dostavby,“ říká majitel hostince. Dnes má nově zrekonstruované přízemí a do června by chtěl mít postavenou i první část penzionu.
„Od letoška budeme mít i ubytování. Kemp s čtyřiceti místy, v penzionu můžeme ubytovat třicet lidí. Máme i vinárnu a sklep, proto se budeme snažit o celoroční provoz a hledat další možnosti, třeba navázané na kongresovou turistiku,“ naznačuje své plány Slezák. Léta se ovšem také potýká s problémy, protože Lukov zatím nemá kanalizaci. „Trápí to nejen nás, ale všechny podnikatele v obci a okolí. Vedení obce za celých devatenáct let k problému nepřistupovalo dostatečně razantně,“ podotýká Slezák. Podle jeho mínění ovšem Lukov i další obce doplácí na to, že leží na okraji národního parku. Rozhodování správy parku, podle Slezáka, přípravy kanalizace komplikují a prodlužují. „Máme poměrně velký septik, vyvážet ho musíme několikrát za sezonu,“ doplňuje Slezák.
Atraktivní poloha ovšem sama o sobě nestačí, ví šéf Hostince u Všetečků. „Náhodných zákazníků je asi deset procent, zbytek je výsledkem mravenčí práce. Spolupracujeme s cyklistickými kluby, Klubem českých turistů. Řada návštěvníků si nás našla i na internetu,“ vypočítává Slezák. Martin Moštěk