O volná místa v domovech důchodců i v domech s pečovatelskou službou je na Znojemsku nouze. Dlouhodobý nedostatek lůžek mají snížit chystané projekty pro výstavby nových domovů pro seniory. Zřejmě ještě letos by měla začít stavba nového domova ve Znojmě, kraj chystá i nový domov pro důchodce v Miroslavi. Počet lůžek tak vzroste o sto padesát.

I přesto ale zůstane seznam těch, kteří na umístění v některém ze zařízení pro důchodce čekají, dlouhý. Nadále v něm bude okolo dvou set padesáti jmen. Ředitelé se shodují, že situace je neutěšená.

„V současném domově pro důchodce ve Znojmě je pětaosmdesát lůžek, přibližně sto šedesát starých lidí na místo čeká. Nový domov by výrazně pomohl jak seniorům, tak jejich rodinám. Proto jeho stavbu vítáme. Na umístění v našem zařízení lidé čekají až tři roky,“ sdělila ředitelka znojemského centra sociálních služeb Jarmila Eliášová.

Stavba domova pro důchodce má začít ještě letos. Ministerstvu práce a sociálních věcí, které na stavbu přislíbilo skoro stomilionovou dotaci, se však nelíbila výše ceny. Město tedy jednalo se stavebními firmami o jejím snížení. „V této chvíli došlo k úpravě rozpočtu ze strany dodavatele na požadovanou částku. Očekáváme nyní odpověď od ministerstva, že můžeme stavět,“ uvedl místostarosta Znojma Pavel Balík.

Vzniká už i projektová dokumentace stavby miroslavského domova pro důchodce. Podle místostarosty Romana Volfa by celková investice měla dosáhnout asi pětasedmdesáti milionů korun. „Pozemky, na nichž bude domov stát, už byly převedeny do majetku kraje,“ sdělil Volf.

První stavební práce by měly začít na podzim letošního roku nebo počátkem příštího. Přestože se v dalších zařízeních regionu neplánuje rozšíření kapacity, kraj chystá opravy stávajících domovů. Třeba toho jevišovického. „Akcí většího rozsahu je kompletní rekonstrukce kuchyně za více než čtyři miliony korun. Další je instalace náhradního zdroje elektrické energie za milion korun. Chystáme opravu oken v hlavní budově a průběžně provádíme drobné opravy, které jsou zaměřené na bezbariérovost,“ popsal ředitel domova důchodců v Jevišovicích Jiří Durák.

S přestavbou, kterou zahájili vloni, budou pokračovat v domově důchodců v Božicích. „Chceme se přiblížit standardům. Proto rozšiřujeme sociální zázemí a zkvalitňujeme pokoje. Rekonstrukcí se ale počet lůžek sníží o pětatřicet,“ řekl ředitel božického domova důchodců Jaromír Leisser.

Bílou vránou na Znojemsku je první soukromý domov pro důchodce v Šanově. Za osm měsíců a třicet milionů korun ho postavil šanovský podnikatel Jiří Dušek, který už plánuje jeho další rozšíření. „Kapacitu nemáme zcela zaplněnou, máme nyní jednatřicet klientů a pět volných míst. Byl potřeba nějaký čas, než se náš domov dostal do povědomí a než si získal dobré jméno,“ nedávno sdělil podnikatel. Majitel plánuje rozšíření kapacity na více než sto lůžek.

Samostatnější důchodci vyhledávají domovy s pečovatelskou službou, kterých je na Znojemsku necelých dvacet. I zde je ale kapacita zcela zaplněná. „U nás bydlí devadesát lidí. Zájem je obrovský. Máme pořadník a přednost mají krumlovští. Na místo čeká až sedmdesát žadatelů,“ vypočítala třeba ředitelka krumlovského zařízení Irena Kočí.

Domovy důchodců na Znojemsku

Místo Kapacita Počet žádostí
Skalice 66 47
Jevišovice 105 70
Plaveč 83 30
Hostim 67 50
Božice 100 50
Znojmo 85 165
Šanov 36

Celkem 542 412