Dnes a zítra bude většina Znojmáků spěchat pro vánočního kapra. Dobré obchody ještě čekají i prodejci stromků. U nich se zákazníci hemží už celý týden. Nechat si nákupy na úplně poslední chvíli nemusí být letos dobrý nápad. Většina oslovených prodejců už na Štědrý den zavře krám.

„Zatím jdou obchody velmi dobře, nestěžujeme si. Odhaduji, že přišlo asi o patnáct procent víc lidí než loni. Největší zájem je o jedličky, těch už nám moc nezbývá. Stříbrné smrčky lidi kupují, ale ne tolik,“ hodnotil dosavadní zájem zákazníků Libor Moučka, který prodává stromky.

Josef Vaněk, který prodává v proluce u Pražské ulice, doufá, že o víkendu přijde víc zákazníků. „Zatím to jde, ale věřím, že do neděle prodám stromků víc. Ve Znojmě prodávám poprvé, před několika lety jsem byl v Brně a tam jsme prodávali mnohem víc,“ podotkl prodavač.

Zatímco na stromky lidé mysleli mnohdy již týden i dva před svátky, pro kapry mnozí spěchají až na poslední chvíli.

„Bývá to tak každý rok. Zatím nakupují hlavně lidi, kteří si chtějí dát kapra do ledničky,“ řekl Jan Baloň, vedoucí stánku jaroslavických rybníkářů v centru Znojma.

Tříkiloví kapři


Nejvíc na odbyt jdou podle jeho zkušeností ryby kolem tří kilogramů váhy. „Kaprů bude dost, prodávat budeme do neděle. Zatím všechno nasvědčuje tomu, že bude zájem velký a srovnatelný s minulými roky,“ dodal Baloň s tím, že před svátky prodají na jejich stánku kolem šedesáti metráků ryb.

Dobré obchody očekával i Jan Lattner, který nedaleko prodával kapry telčských rybníkářů.

„Lidi už nakupují, ale hlavně se ptají, dokdy tady budeme. Nakupují podle toho, jak velkou večeři na Štědrý den chystají. Důchodci se ptají spíš po menších kaprech, byla tady ale i paní, která chtěla pětikilovou rybu,“ líčil své první zkušenosti Jan Lattner.

Stánek bude mít otevřený do nedělního poledne, podobně jako většina ostatních prodejců. „V pondělí už tady nebudeme. Doufám, že se nám bude dařit. Prodávám tu poprvé, ale stánek s rybami tu majitelé obchodu mají každý rok,“ podotkl.

Při nákupu kaprů musí lidé počítat s cenou kolem osmdesáti až pětaosmdesáti korun za kilo.

Levně: borovice


Ceny stromků se výrazně liší podle druhů a místa prodeje. Některé smrčky nebo borovičky pořídí zájemci za sto třicet korun, za jedličku zaplatí i čtyři sta dvacet až čtyři sta osmdesát korun podle velikosti, stříbrný smrk vyjde o zhruba sto korun levněji. Luxusní stromky, třeba kavkazská jedle, ale stojí i tisíc korun.