Vedení špitálu lidi nabádá, aby nic netajili a drželi se určených zón. „Zásadní z věcí je třídění pacientů, rozdělení přístupů do nemocnice. Je v tuto chvíli rozdělena na takzvanou čistou zónu, kterou značíme zeleně, a na červenou, tedy zónu se zpřísněným režimem,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Veselá.
A jak to funguje v praxi? Na vstupu nemocnice zdravotníci příchozím v první řadě změří teplotu. „Zeptáme se na různé příznaky. Podle toho kolegové příchozího odešlou po zelené nebo po červené šipce. Po celou dobu se takový člověk v nemocnici držet svojí barvy. Stejně jsme upravili čekárnu centrálního příjmu,“ naznačila Veselá.
Po zelené šipce vstoupí pacient do budovy, kde mu personál opět změří teplotu a pacient si řádně vydezinfikuje ruce. „Následně se odebere k vyšetření, ke kterému se dostavil. Stejnou cestou přichází také maminky k porodu nebo pacienti, které bez teploty a jiných příznaků přiváží sanitka záchranné služby,“ popsala mluvčí.
A jak se člověk dostane do červené čekárny a proč? „Protože míří k akutnímu ošetření, kvůli kterému přichází. Má například suchý kašel, teplotu, je v karanténě, setkal se s osobou nakaženou. Základ je nic netajit,“ upozorňuje Veselá.
„Prosíme za veškerý personál i ostatní pacienty, nic nezamlčujte. Od vstupu bude váš příchod po červené cestě avizován na centrálním příjmu, do kterého vejdete z venku, tedy do červené čekárny, kde si řádně vydezinfikujete ruce a následně dbáte pokynů personálu,“ dodává mluvčí nemocnice.
V nemocnici jsou barevně označené také výtahy, ambulance, vyšetřovny.