Bude na Horním náměstí ve Znojmě kašna? Kdy? To dnes není vůbec jasné. Otázkou o vybudování kašny se zřejmě více zabývají běžní obyvatelé než samotné vedení druhého největšího města na jižní Moravě. Bývalí představitelé Znojma o kašně uvažovali, nynější vedení se o ni prakticky nezajímá.

„Kašna nebyla součástí smlouvy na rekonstrukci Horního náměstí. Šlo o jakousi nástavbu, která se projednávala ještě za bývalého vedení města. Pan starosta se dosud ani nesešel s architektem Grymem, který měl rekonstrukci náměstí na starosti. Nejedná se o naši prioritu," uvedla mluvčí města Renáta Bártová.

Řadě odborníků i běžným obyvatelům však kašna na náměstí citelně chybí. „Obrací se na mne spousta lidí s dotazy, jak to s vybudováním kašny vypadá. Sám už dlouhou dobu nemám žádné informace o tom, že by město s architektem jakkoli jednalo. Z historických pramenů víme, že na tomto náměstí bývaly dokonce dvě kašny. Jedna by tam tedy rozhodně být měla. Jde o historický prvek v historickém městě," řekl znojemský památkář Jan Kozdas.

Po dokončení náměstí volají i obyvatelé města. „O kašně se jednu dobu hodně mluvilo, dokonce jsem někde viděl i nějakou vizualizaci. Moc se mi ovšem nelíbila. Osobně bych se spíše přikláněl k nějaké dobovější podobě, například obdobné, jako je na nedalekém Václavském náměstí," svěřil se Jaroslav Dvořák.

Moderní nechceme

Předseda znojemského Okrašlovacího spolku, který vyvíjí různé aktivity směřující ke stálému vylepšování podoby města a jeho okolí, Otto Bouda hovoří o myšlence vybudování kašny opatrně. „Stavbu kašny rozhodně podporujeme, ale nikoli v tom řešení, které se dosud projednávalo. Náměstí by se mělo zkulturnit a při jeho dokončení bychom se měli vrátit k dávným tradicím," řekl Bouda.

Nad nedokončeným náměstím kroutí hlavou bývalý starosta Znojma Petr Nezveda. „Měli jsme několik návrhů od architekta Gryma, ze kterých jsme předvybrali jeden. Pak přišly volby a změna ve vedení města. Nyní nemám žádné informace, že by současné vedení pro kašnu cokoli dělalo. Rozhodně tam chybí," naznačil Nezveda. Dodal, že cílem města po rekonstrukci náměstí mělo být jeho oživení. „To se, jak je vidět z posledních kulturních a společenských akcí, podařilo. Kašna tam však už dávno měla být," dodal Nezveda.

Dobová fotografie Horního náměstí ve Znojmě (cca 1890)

Dobová fotografie Horního náměstí ve Znojmě (cca 1890). Foto: Okrašlovací spolek Znojmo

Potíže s WC

Samotné provedení rekonstrukce Horního náměstí vyvolalo mezi obyvateli Znojma rozporuplné reakce. Mnohým se nelíbily použité kostky v dláždění, jiným vadily záchodky blízko domu s obuví. „Odpovídají posledním trendům jednadvacátého století. To je zřejmě kámen úrazu. Dochází zde ke kontrastu mezi moderními materiály skla a betonu s historicky kamennou zádlažbou náměstí. Myslím si, že navržený přírodní materiál je na zemi volený vhodně," okomentovala již dříve městská architektka Iveta Ludvíková.