Koalice nemá problém, jen radní se perou. Tak lze parafrázovat konflikty ve vedení znojemské radnice. Radní za nestraníky Jiří Ludvík podle České televize čelí obvinění, že kontroverzním způsobem získával citlivé informace. Starosta argumentuje úředními záznamy.

Radní ale obvinění ostře odmítá. Expert na informace ve veřejné správě navíc argumentaci úřadu jednoznačně zpochybňuje.

„Koalice je v klidu. Ani já s panem Ludvíkem nevedu spor. Radní má problém s úřadem, kvůli svému nestandardnímu chování, “ řekl sociálně demokratický starosta Zbyšek Kaššai.
O obvinění na adresu radního informovala jako první Česká televize. Jádro sporu je podle ní v tom, že Ludvík na právním oddělení a na Správě nemovitostí požadoval dokumenty s osobními údaji několika lidí s tím, že ho k tomu pověřila policie. „Mě pověřil vyšetřovatel inspekce ministra vnitra. Požádal mě jako radního a já s tím souhlasil,“ citovala televize ze zápisu z únorové městské rady.

„Úřad disponuje místopřísežnými prohlášeními příslušných úředníků. Ti potvrdili, jak se pan radní prezentoval a co vyžadoval. Úředníci se kvůli stále živé kauze (extajemníka Krejčíře – pozn. red.) báli dokumenty nepředat. Udělali ale zápis, který předali tajemníkovi,“ doplnil starosta Kaššai.

Městští právníci nyní zkoumají, zda se Ludvík nedopustil přečinu takzvaného přisvojení pravomoci úřadu.

Ludvík obvinění rozhodně odmítl. „Pokud má pan starosta potřebu mě nechat vyšetřit, ať to klidně udělá. Považuji ale za docela úsměvné, že mu vadí předávání dokumentů policii,“ uvedl Ludvík.

Dokumenty související zejména s pronájmem a prodejem městského bytu bývalému šéfovi znojemského útvaru státní policie Mojmíru Pavelkovi si podle svých slov vyžádal proto, aby se neztratily. Policista spolu s několika kolegy nyní čelí trestnímu stíhání. Jsou obviněni ze zneužití pravomocí kvůli zahlazení dopravního přestupku.

Podle starosty postupoval radní nestandardně. „Měl dodržet náležitý postup: požádat přinejmenším tajemníka a ten by mu dokumenty zajistil. Neměl obcházet jednotlivé úředníky a něco po nich vyžadovat. To radní nemůže,“ argumentoval starosta.

Oldřich Kužílek, expert na poskytování informací ve veřejné správě, je zcela opačného názoru. „Zákon o obcích jasně říká, že člen zastupitelstva má právo přijít za kterýmkoliv zaměstnancem úřadu a chtít informaci, v tomto případě smlouvu. Zaměstnanec mu ji má bezodkladně poskytnout,“ uvedl Kužílek.

Podle Kužílka není znojemský konflikt ojedinělý. „Připomíná mi to situaci v Karlových Varech nebo Liberci. Je to fenomén radnic, kde lidé volili změnu, protože předchozí vedení bylo už příliš zkorumpované a noví politici slibovali změnu. Po čase se ukáže, kdo myslel proklamace vážně a kdo ne. Ti druzí se pak ty první snaží vyštípat. Vždy ale vedou nějaký zástupný spor,“ dodal Kužílek.