Šest týdnů před volbami vyzve opoziční zastupitel Zbyšek Kaššai své kolegy, aby sebrali funkci místostarostovi Marianu Keremidskému. Svému někdejšímu sokovi ze sociální demokracie bývalý radní vyčítá prý vysoké účty za telefon a účast v kampani před volbami do Sněmovny bez čerpání dovolené. Místostarosta kritiku odmítl, prý je nepodložená.

„Fakta jasně svědčí, že místostarosta nemluví pravdu. Proto chci, aby vše vysvětlil před zastupiteli. Pokud vyjde jednoznačně najevo, že lhal, pak navrhu zastupitelstvu hlasovat o jeho odvolání,“ potvrdil pokračování svého tažení proti bývalému stranickému souputníkovi Kaššai. Koalice by prý měla být stejně přísná jako byli před časem její radní. „Když odvolávali vedoucí majetkového odboru Renatu Horákovou mimo jiné i kvůli problémům s docházkou, měli by tím spíš odvolat člověka, který do práce nechodil celé dny,“

„Sociální demokracie nemá pro podzimní volby program, proto přichází s osobními výpady. Je to je jen pokračování věcí, které začaly před třemi lety. Sociální demokracie nyní bez jakéhokoliv důkazu útočí proti Zemanovcům,“ ohradil se místostarosta

Kaššai Keremidskému vyčítá zejména to, že se jako krajský lídr Zemanovců účastnil šestnáct dní volební kampaně do Sněmovny, aniž by si v úřadě bral dovolenou. „Je evidentní, že kampaň vedl šestnáct dní. Tvrzení, že si bral dovolenou neobstojí, protože čerpal jen čtyři dny. Kdyby se tak zachoval kdokoliv jiný z koalice interpeloval bych ho stejně,“ dodal Kaššai. Pochválil přitom starostu Petra Nezvedu, občanského demokrata, že si svou akce před volbami do Senátu bral buď dovolenou, nebo agitoval po večerech. „ODS je sice náš hlavní soupeř, ale v tomhle se pan starosta zachoval jako správný politik,“ dodal Kaššai.

Keremidský oponoval, že Kaššai špatně počítá. „Na kampaň jsem si bral deset pracovních dnů dovolené, z toho pět už na přelomu března a dubna, kdy jsme jezdil se Zemákem a předsedou Zemanem po celém kraji. Jeden den jsem čerpal v dubnu a zbývající čtyři na celodenní akce v květnu. Jinak jsem se žádných akcí, na které bych si musel brát dovolenou a celý den být mimo úřad, neúčastnil,“ odmítl kritiku Keremidský. Současně poukázal na to, že povinnosti plynoucí z jeho funkce plnívá i při různých akcích či přijetích hostů o víkendech či po večerech.

Kaššai opakovaně naznačil pochybnosti o Keremidského telefonních účtech, ovšem s tím, že je nemůže doložit. Místostarosta zopakoval, že je ochoten své výpisy zastupitelům předložit a vysvětlit jejich výši.

Znojemský politolog Jaroslav Příkazský konfrontaci obou komunálních politiků vysvětluje pohledem do kalendáře. „Je před volbami. Stana práv občanů, Zemanovci, vznikla odštěpení jisté částí od sociální demokracie. Svou roli by mohly hrát i případné osobní antipatie obou aktérů. Panu Kaššaiovi jeho postoj může získat určité sympatie, ale doporučil bych číst jeho slova s ohledem na blížící se volby,“ komentoval Příkazský.

V kampani lze konfrontací podle něj očekávat více. „V pravé části spektra bude větší konkurence mezi Nezvedovou ODS, TOP09, VV či kandidátkou znojemských podnikatelů. Uvidíme také, jak se proti svým rivalům zprava budou vymezovat komunisté,“ načrtl Příkazský některé z možných předvolebních konfrontací.