VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaššai: Po změnách v ODS lze spolupracovat i s nimi

Znojmo /ROZHOVOR/ – Za dohledu svého stranického kolegy a jihomoravského hejtmana Michala Haška podepsal včera osmačtyřicetiletý znojemský soukromý gynekolog Zbyšek Kaššai koaliční dohodu se Sdružením nestraníků a lidovci.

2.11.2010 13
SDÍLEJ:

Podpis koaliční smlouvy.Foto: DENÍK/Daniel Smola

Ta ho zřejmě již příští pondělí katapultuje do křesla starosty druhého největšího města na jižní Moravě.

Koaliční dohoda byla podepsána. Museli jste kvůli ní korigovat některé body vašeho předvolebního programu?
Napříč koaličními stranami jsme nenarazili na nějakou překážku, kde bychom se nemohli dohodnout. V hlavních bodech se tedy nelišíme, u některých pak máme různé směry řešení. Ty chceme doladit do prvního ledna příštího roku.

Předpokládám, že to se týká i bytů. Zatímco vy prosazujete prodej po bytech, třeba nestraníci chtějí prodávat po domech…
Věřím, že i v této věci dojdeme nakonec ke shodě a to i ve věci výpočtu ceny, za kterou by se byty měly prodávat. Už při prvních jednáních jsme o této věci diskutovali a i tento bod vyřešíme do prvního ledna.

Zřízení nových pracovních míst proklamovaly ve svých předvolebních materiálech snad všechny strany. Vy jste před volbami představili zástupce firmy PT Servis Tábor, která by ve Znojmě znovu chtěla začít vyrábět okurky. To jde řádově o stovku pracovních míst. Jak chcete podpořit snižování nezaměstnanosti dále?
Z registru jsem si nechal vytáhnout, že je tady zaregistrovaných čtyřiadvacet tisíc živností. Město je největším zadavatelem prací a největším pronajímatelem míst pro podnikání, podnikatele můžeme i konkrétním způsobem zvýhodnit. Pak se mohu zamyslet nad tím, jestli v případě konkrétního snížení ceny nájmu nebo dalšího zvýhodnění, nemohou právě živnostníci zaměstnat více lidí. Pokud by se povedlo oslovit každého třicátého, čtyřicátého živnostníka nějakým konkrétním nápadem či úlevou, tak v tom můžeme vidět i prosperitu města a jeho obyvatel.

To je ale spíše než o systému o individuálním přístupu ke každému podnikateli. To ale znamená spoustu práce pro úředníky i představitele města…
To samozřejmě, ale není to jenom o tom. Stále nám chybí kvalitní dopravní napojení města, není obchvat města, postrádáme připravenou průmyslovou zónu. Na tom všem můžeme začít pracovat a věřím, že právě spojení města a kraje přes sociální demokracii může těmto velkým projektům pomoci. Hejtman Michal Hašek si některé z těchto věcí už vzal za své.

Znojemský deník Rovnost dosud od radnice nedostal data o tom, které zakázky a za kolik peněz dostaly v posledních čtyřech letech firmy VHS, Pozemní stavby, truhlářství ZdeNo a Luka–Wood, které jsou nyní spojovány s korupční kauzou na radnici. Jak rychle si budete chtít udělat přehled o tom, jak to na radnici v poslední době fungovalo a kdy se nějaké konkrétní výsledky dozví veřejnost?
Předpokládám, že hned na prvním zasedání nové rady dojde ke shodě na zadání interního auditu na radnici. Na auditora uděláme výběrové řízení, což může být řádově za tři čtyři týdny po našem zvolení. Domnívám se, že práce auditora pak ale bude natolik obšírná, že se k jeho výsledkům nedostaneme dřív než v druhé polovině ledna, ne–li později.

V diskuzích na našich webových stránkách se objevily příspěvky, podle kterých jste byl i vy v přátelském vztahu s bývalým tajemníkem Krejčířem, nyní obviněným z korupce…
Nepopírám, že nás spojoval koníček a to myslivost. Už na začátku, když jsme se takto poznali, jsme se dohodli, že se o práci a politice nebudeme bavit. On s tím souhlasil, navíc nebyl členem žádné strany, takže to ctil. Gró našich rozhovorů se tedy týkalo myslivosti a dalších koníčků a našeho volného času. Osobně jsem se na žádných jeho dalších aktivitách nepodílel a musím říct, že mě jeho zatčení překvapilo. Navíc znám i jeho ženu, která pochází z východního Slovenska, jako můj otec. I kvůli ní mě proto celá věc mrzí.

Díky smlouvě o spolupráci získají znojemští komunisté funkce předsedů kontrolní a finanční komise. Předpokládáte, že do dalších komisí a výborů pustíte i dvě opoziční strany, tedy ODS a OMMO?
Jsem přesvědčen o tom, že ano. Koaliční partneři zatím neprojevili vůli spolupracovat se sdružením OMMO, ale věřím, že i tam bychom našli společné cíle.
Co se týče ODS: Jakési znovuzrození proběhlo ve znojemské ČSSD před dvěma roky. Podobně si dovedu představit, že pokud dojde k nějaké obrodě i ve znojemské ODS, tak i tam jsou rozumní lidé, se kterými by šlo na konkrétních věcech spolupracovat.

Když byli v několika minulých vedeních města zastoupení členové ČSSD, tak nikdy své funkční období nezakončili ve stejném politickém dresu. Máte nějaké páky na to, aby k tomu nedošlo i tentokrát?
Věřím, že právě provedenou obrodou znojemské ČSSD, tím, že je to tým mladých, ale zkušených lidí, tak k tomu nedojde. Právě u nás mají perspektivu.

Jak bude pokračovat vaše gynekologická praxe?
Ještě dnes o tom budu jednat s primářem znojemské gynekologie. Budu mít za sebe zástup až dvou lékařů. Sám budu ordinovat dlouhý den ve čtvrtek, tedy od sedmi ráno do pěti či do půl šesté. Během dvou měsíců to vyhodnotím a pokud to nebude stačit, budu ordinovat ještě v sobotu dopoledne. Je tedy možné, že nakonec bude ještě více ordinačních hodin, než je nyní.

Na plný úvazek tedy bude na radnici pracovat z volených politiků jen budoucí místostarosta Grois, místostarosta Balík bude plnit i svou funkci krajského radního. Zvládnete to personálně?
Chceme podstatně více zapojit do práce jednotlivé radní, kteří budou i garanty jednotlivých komisí a odborů. Nebudeme tedy na všechno tři, ale bude nás skutečně devět.

Předpokládáte, že dojde k výběrovým řízením na posty vedoucích odborů?
Nechceme hned sekat hlavy. Dovedu si ale představit, že na problémových odborech, kde mohlo dojít k prolínání korupčního jednání, dojde i na personální audit a případná následná výběrová řízení.

To tedy asi mluvíte hlavně o odborech rozvoje a majetkovém?!
Samozřejmě jde hlavně o tyto dva odbory. Zatím ale ještě přesně nevím, kde všude mohlo k prolínání korupce docházet. Předpokládám však, že i v těchto případech se vedoucí, kteří mají čisté svědomí a nezůstalo jim nic za nehty, do výběrových řízení přihlásí a nevidím důvod, proč by nemohli uspět.

Co nový tajemník?
Funkci bude dočasně plnit vedoucí organizačního odboru pan Juránek. Výběrové řízení nechci uspěchat. Chci dát i na různé rady, třeba hejtmana a pak to v koalici vyhodnotíme. Do konce ledna bych to ale chtěl mít vyřešené.

Autor: Daniel Smola

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Popicích u Znojma vzniká muzeum Charlese Sealsfielda
7

Znojmo dostalo darem dům Charlese Sealsfielda

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

Placené parkoviště? Místní budou mít v Mikulově přednost na úkor turistů

Jižní Morava – Největší problém je, že nikdo neví, jak se má systém parkování změnit. Tak reagoval na plánované dopravní změny v Mikulově na Břeclavsku tamní obyvatel Michal Solařík. A není jediný. „Na městském facebooku lidé v diskuzi marně hledají odpovědi,“ prohlásil. Mikulov hodlá pomoci místním. Ty upřednostnili i při parkování v centru Znojma.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

Hladík v brance seděl, spal a dělal si srandu. Znojmo zkoušelo doplňkové sporty

Znojmo – Tak trochu smolař. Znojemský záložník Jan Hladík ani jednou neokusil chuť vítězství v doplňkových sportech, kterými si znojemští fotbalisté zpestřili poslední tréninkový týden po konci podzimní části druhé ligy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT