VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaššai: Vedoucí odborů mají místo jisté jen do auditu

Znojmo /ROZHOVOR, ANKETA/ – Ve středu je to přesně sto dní, které má za sebou nové vedení znojemské radnice. O prvních dojmech z křesla starosty, ale také o tom, co se za ttři měsíce podařilo změnit a jakými cestami půjde Znojmo pod novým vedením, hovoří v exkluzivním rozhovoru pro Znojemský deník Rovnost starosta města Zbyšek Kaššai.

15.2.2011 35
SDÍLEJ:

Sociální demokrat Zbyšek Kaššai. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Jaké jsou první dojmy z práce v roli prvního muže na radnici?
Je to pro mne zcela nová zkušenost. Vím, že začátky ve kterékoli pozici mohou navenek působit poněkud nesourodě, ale myslím si, že vše funguje, jak má.

Řada lidí očekávala rychlejší zadání auditu městského úřadu. Proč ještě nezačal?
Hovoříme o právně ekonomickém auditu. Tím, že děláme vlastní interní ekonomický audit a kraj nám udělá audit, který postihne činnost radnice za poslední rok, mám za to, že splníme podmínky určitého forenzního auditu. Věříme, že tyto dva audity dají dohromady požadovaný výsledek. Závěry by měly být k dispozici do konce dubna.

Jak jste spokojen s prací nového tajemníka?
Pan tajemník Váka se své práce zhostil zodpovědně. Komunikace mezi vedením radnice, mojí osobou a vedoucími odborů funguje. Tajemník přišel s konkrétními návrhy na změny v chodu některých odborů i změny v toku informací na úřadě. Učí se za chodu a bere svoji práci velmi zodpovědně.

S vaším příchodem na radnici se očekávalo, že dojde také k personálním změnám na pozicích vedoucích některých odborů…
Moje první myšlenka po příchodu na post starosty byla vyvolat výběrová řízení na všechna místa vedoucích odborů, která mohla být zasažena korupcí. Z této myšlenky jsem zatím ustoupil, protože si myslím, že je nutné počkat na výsledky auditu. Na základě výsledků pak zvážíme případná okamžitá odvolání vedoucích dotčených odborů. Jde o tři až čtyři vedoucí.

Uvažujete o návratu předchozím vedením odvolané vedoucí majetkového odboru Renaty Horákové?
Nikdo ze současného vedení u odvolání paní Horákové nebyl. Nevíme podstatu věci, proč k jejímu odvolání vlastně došlo. Nyní vede paní Horáková s městem pracovně právní spor, takže počkáme na jeho výsledek. Na základě výstupu z něj pak rozhodneme. Povedeme koaliční rozhovory jak dál a lídři koaličních stran by se měli rozhodnout, zda se paní Horáková na majetkový odbor jako vedoucí vrátí.

Proč nemá odbor školství dlouhodobě jmenovaného vedoucího, ale pouze pověřenou vedoucí?
Podobnou otázku dostávám častěji. Lidé od mého nástupu na radnici očekávali určité personální změny na radnici. Touto cestou jít nechci. Ve Znojmě byl už problém, když přišla protikorupční policie a teď do toho ještě dělat čistky? Vnímám fakt, že například paní Čejková či pan Juránek jsou v důchodovém věku, ale pro případné změny počkáme až na výsledky personálního auditu. Tajemník už dal vedoucím odborů úkol zjistit, kde je personálně naddimenzováno a až na základě personálního auditu vydáme nějaký závěr.

Okolo vás se pohybuje nový tým lidí včetně mužů, které téměř nikdo nezná. Kdo jsou ti lidé a jaké pozice na radnici zastávají?
Když pominu svého řidiče pana Forejta, máte patrně na mysli mé externí poradce. Nejde o navýšení pracovních míst. Protože jsem na radnici zcela nový, rozhodl jsem se oslovit dva externí spolupracovníky, kteří mi mají pomoci v začátcích. To je běžné i v jiných městech. Jedním mých poradců je Martin Procházka. Je to člověk, který působí jako vstupní komunikační mediátor mezi městem a médii. Jedním z jeho úkolů byla i změna radničních listů. Ty vyjdou v nové koncepci koncem února. Placen je smluvně podle provedené práce a jezdí do Znojma asi jednou týdně. Není ze Znojemska. Chtěli jsme, aby měl pohled člověka zcela mimo region. Druhým poradcem je Roman Schindler. Dlouholeté zkušenosti pana Schindlera na ministerstvech a z krajského úřadu mne podnítily k tomu, že jsem jej požádal o spolupráci. Do Znojma jezdí jednou týdně na několik hodin a není radnicí placený.

Pan Schindler nemá dobrý mediální obraz. Média například zveřejnila neoprávněně používaný titul, kvůli čemuž měl opustit post náměstka ministra zemědělství. Nemyslíte si, že může poškodit i obraz starosty Kaššaie?
Nemyslím. Je to jen externí poradce, který bude působit jen dočasně. Na radnici se vyskytuje jen jednu hodinu týdně a řadu věcí s ním konzultuji jen po telefonu.

Proti předchozímu vedení jste snížili počet místostarostů ze tří na dva. Navíc místostarosta Balík je vytížen i jako krajský radní. Jak vidíte po třech měsících práci místostarostů?
Snížení počtu místostarostů byl krok k úsporám. Práce třetího místostarosty přešla na moje bedra a bedra místostarosty Groise. Místostarosta Balík je komunikátorem mezi radnicí a krajem. Myslím, že zatím vše funguje. Nikdy jsme však neřekli, že je to konečné řešení. Teprve během roku vyhodnotíme, zda snížení počtu bylo skutečně přínosem nebo ne.

Kdy a podle jakých kritérií začne prodej městských bytů?
Je to naše klíčové téma, ve kterém v koalici panuje shoda. Cena bytů , které budeme prodávat, musí být výhodná jak pro nájemníky, tak pro město. Nyní hledáme optimální způsob prodeje. Od místostarosty Balíka mám nyní na stole připravené tři koncepty pro prodej bytů, které nyní budeme v rámci koalice připomínkovat. Zatím nechci být konkrétnější. Chceme vybrat nejlepší řešení. Do začátku prázdnin bychom chtěli mít jasno, jakým způsobem budeme byty prodávat. První prodeje by se mohly uskutečnit už koncem letošního roku.

Co bude s nájemníky, kteří na koupi bytu nebudou mít peníze ani si nebudou moci vzít hypotéku? Nezůstanou na ulici?
Město si musí ze zákona nechat ve svém vlastnictví určité procento sociálních bytů. Chceme si ponechat asi tisíc až dvanáct set bytů. Za sociální demokracii mohu říci, že pokud se nám podaří prodej po bytech, který prosazujeme, občané, kteří si nebudou moci či chtít byt, ve kterém bydlí, koupit, stanou se nájemníky bytů a město jako majitel za ně vstoupí do společenství vlastníků bytů. Pro občana to bude podobné, jako nyní pod křídly Správy domovního fondu.

Sociální demokracie šla do voleb se sliby na vytvoření pracovních míst a vytáhla i těžký kalibr v podobě možného obnovení výroby okurek firmou PT Servis. Jak se daří v oblasti podpoře podnikání a vniku nových pracovních míst?
Vedli jsme již dvě jednání kvůli možnému vzniku nové konzervárny. Nyní hledáme prostor, kde by mohla vyrůst. Největším problémem je vybudování inženýrských sítí a Znojmo má málo lokalit, kde by sítě byly už vybudovány.
Krystal park je bohužel zatím bez inženýrských sítí a pozemky v bývalé Frutě jsou v soukromých rukou. Pokud by byl zájem o právě tyto pozemky, město může být jen v pozici jakéhosi mediátora mezi zájemcem a vlastníkem pozemků.

Minulý týden vedení města zveřejnilo stav městské pokladny. Jak se chcete s dluhy města vypořádat?
Jak jsme již uvedli, za poslední rok vzrostla dluhová služba až šestasedmdesátkrát. Předchozí vedení si bralo úvěry na stavby a my nyní musíme škrtat. Podařilo se nám seškrtat asi šest set milionů a ještě zbývá asi sto dvacet milionů škrtů. Musíme použít dlouhodobé překlenutí novým úvěrem. Začali jsme jednat s některými bankovními ústavy o poskytnutí úvěru na dobu deseti až patnácti let tak, aby se dluhy rozmělnily. V současné době nemáme prostředky ani na běžné provozní věci jako třeba opravy chodníků

Jak ovlivní stav městské pokladny vaše předvolební sliby, které se týkaly stavby startovacích bytů pro mladé či krytého bazénu?
Při současné situaci stavu financí toto není na pořadu dne. Krytý bazén bych obyvatelům Znojma přál, ale nebudeme o něm přemýšlet v prvních dvou letech. Totéž se týká startovacích bytů.

Jak ovlivní škrty podporu sportu?
Méně peněz dostanou všechna odvětví sportu. Dotkne se to jak hokeje, tak fotbalu. V první řadě bych ale rád, aby si spoluvlastníci hokeje Orli s.r.o. na valné hromadě vyjasnili své další působení. Podle mých informací chce pět spoluvlastníků z jedenácti ukončit v hokeji svoji činnost. Až budou mít vlastníci jasno, kdo je bude oficiálně zastupovat, vejde s nimi město v jednání. Chci ale garantovat, že budeme dál dávat peníze zejména do mládežnického sportu obecně.

Půjde z města méně peněz i na kulturní akce?
Město bude podporovat kulturu i nadále ale jen tak, na kolik bude mít. Škrty přijdou i do kultury. Méně peněz dostane i Beseda. Myslím si, že kultura se dá dělat dobře, i když ji nebudeme finančně přebíjet. Prostě festival může být namísto tří týdnů jen deset dní, ale může být o to kvalitnější. Je to jen moje úvaha, jak ušetřit. Ale nedovedu si představit, že bychom festivaly rušili.

Kdy se změní zadávání veřejných zakázek? Budete je zadávat po vzoru kraje centrálně? Vznikne kvůli tomu nějaká specializovaná společnost?
Před volbami jsme avizovali, že chceme změnit systém zadávání zakázek tak, aby byly transparentnější. Chceme jít podobnou cestou, jako kraj. Protože chceme ušetřit, plánujeme například centrální nákupy. Systém zatím nemáme propracovaný, ale dovedu si představit, že by to mohlo řídit samo město. Hodláme vytvořit funkční model tak, aby občané měli o zakázkách stoprocentní přehled. Vím, že se nám nepovedlo zadání auditu. Nemyslím, že by v tomto případě bylo něco špatně či netransparentně. Došlo prostě k chybě ve státní správě a proto nechceme nic uspěchat. Máme tým, který tvoří doktor Kavka, doktor Jajtner a inženýr Gabrel a ten připravuje napříč politickým spektrem zadávání výběru veřejných zakázek. Jejich práce a výsledek auditu by nás měl dostat k finální verzi způsobu zadávání veřejných zakázek tak, aby byly co možná neprůhlednější.

Bude průhlednější i zveřejňování informací z jednání rady města či zápisy z usnesení zastupitelstva včetně konkrétních údajů a jmen? Bude informační politika radnice otevřenější?
Existuje několik výkladů zákona na ochranu osobních údajů. Nejstriktnější varianta říká, že se nemá zveřejňovat téměř nic, nejbenevolentnější tvrdí, že se mají zveřejňovat i jména. Myslím si, že pokud jde o velká města, nevidím problém jména zveřejňovat. V případě Znojma, kde zná každý každého, může znamenat zveřejňování jmen určité problémy. Právníci měst se zatím přiklánějí ke striktnějšímu výkladu zákona a proto zatím doporučili zveřejňování výstupů z jednání beze jmen.

Myslíte si, že se vám za čtyři roky, které máte před sebou, podaří pohnout se stavbou obchvatu Znojma? Jak vidíte opravy silnice ze Znojma do Pohořelic?
Podle mých informací se s opravami silnice číslo I/53 nezačne dříve, než v roce 2016. Měla by vzniknout tříproudová silnice. Co se týká obchvatu, vše je nyní v režii Znojma. Musíme řešit výkup pozemků od soukromých vlastníků. Osobně chci jednat s lidmi ze sdružení Obchvat. Chceme najít společnou řeč s lidmi, kteří jsou k jednání zcela uzavřeni. Kvůli nedokončenému obchvatu je totiž dnešní Znojmo nezajímavé pro podnikatele.

Mají od vedení města vystavenou stopku i ostatní projekty, které jsme převzali od minulého vedení? Dokončí současné vedení města například projekt kontroverzního návrhu kašny na Horním náměstí?
Rozhodně ne. Rozhodně chceme dokončit projekt výstavby domova důchodců. Pokračovat chceme v projektech, na které máme příslib dotace. Některé chceme přesunout do období let 2012 až 2013. Letos bychom například chtěli začít zateplovat dvě základní a čtyři mateřské školy. Další dlouhodobější projekt je revitalizace sídliště Přímětic. Nyní se nacházíme v jeho druhé fázi. Budou se zateplovat panelové domy a provádět úpravy prostranství.
Znojemský patriot si Horní náměstí bez kašny asi nedovede představit. Bohužel, architekt Grym, který projektoval Horní náměstí má autorská práva na jakékoli změny náměstí. Město s ním má nešťastně nastavenou smlouvu. Osobně se mi nelíbí tvar navrhované kašny, ale zatím jsme nezaznamenali vůli projektanta na změnu tvaru kašny. Osobně bych ale rád, aby kašna na náměstí někdy v budoucnosti vznikla.

ANKETA: Jak hodnotíte prvních sto dní práce nového vedení Znojma?

Marian Keremidský, 42 let, lídr Zemanovců

Nové vedení ve mně budí hlavně rozpaky. Ze dvou důvodů. Dozvěděl jsem se zatím jen, co všechno jsme my dělali špatně, ale co chce dělat nové vedení samotné zatím nevíme. Vadí mi také, že nové vedení říká místo celé pravdy o minulém období jen půlku.
Boris Vaculík, 35 let, lídr TOP 09


Nechci být ve svém hodnocení příliš příkrý, ale zatím jsem si vlastně ani nevšiml, že by nové vedení města něco udělalo. Když za sto dnů nedovede ani vybrat firmu na provedení auditu, nechci snad ani vidět, co zvládne udělat za čtyři roky svého mandátu.


Jan Blažek, 40 let, lídr Věcí veřejných

Chápu, že se lidé z nové koalice v řízení radnice zatím snaží učit chodit. I tak si ale dle mého mohli některé věci odpustit. Třeba strašit tím, že nebude vinobraní bylo úplně na hlavu postavené. Z pohledu Věcí veřejných by taképrospělo ještě víc otevřenosti.


Petr Dušejovský, 56 let, lídr Znojmo–otevřené město

Z našeho pohledu se ve Znojmě zatím nic neděje. Proti aktivitě předchozího vedení je to veliký propad. Překvapily nás úvahy vedení města o případném zrušení vinobraní, ale také nezájem radnice o řešení problému Louckého kláštera.
Radomír Kaman, 52 let, lídr Unie pro Znojmo

Současné vedení města to nemá vůbec jednoduché a jsem rád, že jsme se do vedení radnice nedostali. Městská kasa je, jak vidno, vybrakovaná. Když chcete věci dělat jinak, než minulá radnice a ještě bez peněz, pak to vše musí být zákonitě pomalé.
Daniel Pospíšek, 35 let, lídr Strany svob. Občanů

Na hodnocení práce radnice je podle mne ještě brzy. Osobně teprve čekám, jakým směrem se radnice bude ubírat. Paradoxem je, že levicová radnice musí řešit dluhy předchozího, pravicového vedení. Očekávám ale větší informovanost občanů.


Autor: Dalibor Krutiš

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Florbalisté Znojma porazili v jihomoravském derby před kamerami České televize Bulldogs Brno 3:2.
25

OBRAZEM: Florbalové Znojmo v derby přetlačilo brněnské Buldoky

Ilustrační foto

Nabízela sex u silnice, dostala pokutu dva tisíce

Provokoval strážníky. Močil u památníku v centru Znojma

Znojmo – Provokatéra, který močil u památníku na Mariánském náměstí ve Znojmě, zaznamenala v neděli ve dvě hodiny po půlnoci kamera znojemských strážníků. „Čtyřiačtyřicetiletý muž křičel na své společníky, aby šli taky. Strážníkům pak na doporučení kamarádů odmítl prokázat svou totožnost. Muž byl přesvědčený, že se ničím neprovinil a případ bude mít dohru u přestupkové komise,“ informoval preventista znojemských strážníků Petr Hladký.

Tabla prvňáčků: představíme ZŠ v Tasovicích a znojemskou v Jubilejním parku

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Padly facky kvůli hlasité hudbě, dívka skončila v nemocnici

Znojmo – Konflikt kvůli údajně hlasité hudbě, linoucí se z mobilního telefonu, se odehrál v sobotu večer u východu ze znojemského vlakového nádraží. „V hádce uštědřila devětačtyřicetiletá žena facku patnáctileté dívce. Facku dal přítel ženy také mladíkovi, který se snažil kamarádku chránit,“ sdělil preventista znojemských strážníků Petr Hladký.

Lattner odehrál v dresu Orlů čtyřsté utkání: Klukům nachystám svačinku, slibuje

Znojmo – Prokličkoval mezi soupeři a před brankou nezaváhal. Obránce Jan Lattner se v domácích utkáních proti Fehérváru a Bolzanu trefil po individuálních akcích, když projel celé hřiště, přesto prohrám 2:3 a 3:4 v prodloužení nezabránil. Znojmo tak kleslo v mezinárodní soutěži EBEL na čtvrtou pozici. „Mnohem radši bych branky vyměnil za vítězství v obou zápasech,“ říká sedmadvacetiletý znojemský odchovanec.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT