Jeho zaměstnanci brzy dostanou, jako poslední z celého kraje, moderní prostory. Novotou vonící kanceláře přivítají na podzim první zákazníky na Pražské ulici v domě, kde kdysi sídlili vojáci.

„Dodavatel nám chce stavbu předat již v květnu. Prázdninové měsíce bychom využili na přestěhování pozemkové knihy, v září plánujeme přesunout archiv a prvních čtrnáct dní v říjnu přestěhujeme kompletní kanceláře včetně techniky, z ulice Veselé na Pražskou,“ uvedl ředitel Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj Josef Kamera.

Stavební firma, která na rekonstrukci pracuje od loňského roku, chce stavbu za dvaadvacet milionů korun předat o rok dříve.
„Přestože máme smlouvu na platbu až do roku 2010, soustředili stavebníci kapacity na náš budoucí objekt, takže díky rychlosti oprav budeme v novém už letos,“ doplnil Kamera.

Nejvíce pocítí změny především klienti úřadu. „Kromě bezbariérového přístupu nabídne nové pracoviště vyvolávací systém. Nepůjde však jen o zmáčknutí tlačítka, kdy zákazníkovi vyjede lístek s pořadovým číslem. Nabídneme také možnost objednat se z pohodlí domova přes internet, kdy člověk přijde na objednanou dobu a vyvolávací systém jej v tu dobu automaticky vyzve k úředníkovi v okénku,“ přiblížil ředitel.
Podle jeho slov najdou lidé v nových prostorách podstatně kulturnější prostředí. „Klienta přivítají prosklené přepážky, za nimiž uvidí úředníky, kteří nepijí kávu u novin, ale pracují pro lidi,“ doplnil Kamera.

Dům na Veselé změní po odstěhování katastru vlastníka. Jeho využití zatím není jasné. „Nemovitost je naše. Musíme dům nabídnout jiným složkám státu bezúplatným převodem. Pokud se ve Znojmě jiná státní instituce nenajde, nabídneme ji ve druhém kole formou výběrového řízení. Kdo dá nejvíc, budovu by mohl získat,“ nastínil ředitel.

O stavbu na lukrativním místě projeví zřejmě zájem také znojemská radnice. „Je to velice zajímavý dům na atraktivním místě, který navazuje na sousední dům města. Kdysi v něm bývala vyhlášená kavárna, něco jako Slavia v Praze, a pokud by město dům získalo, mohli bychom o podobném využití uvažovat,“ nastínil starosta Znojma Petr Nezveda.

Katastr nové prostory již nutně potřebuje. Část dokumentů mají úředníci uloženou v budově soudu, část dokonce v garáži u řeky Dyje. Do budoucna by tedy vše mělo být pod jednou střechou. „Půjdeme především do většího, a také opustíme pronajaté prostory ve sklepě soudu. V něm máme dosud uloženou Pozemkovou knihu a Sbírku listin pozemkové knihy, kam chodí dvakrát týdně náš úředník, aby zde pracoval. Přitom tam není ani telefon,“ uvedl již dříve ředitel katastrálního pracoviště ve Znojmě Pavel Pražák.