„Všechno je prakticky hotové, čekáme ještě na doručení některých písemností. Doufáme tedy, že v lednu budeme moci případ předat soudu,“ potvrdil krajský státní zástupce Hrazdíra.

V korupční kauze na znojemské radnici je v tuto chvíli kromě extajemníka Krejčíře, obviněného z braní úplatků ve výši kolem jednoho milionu korun a ovlivňování veřejných zakázek, obviněno z uplácení i sedm podnikatelů. Další člověk je obviněn z křivého svědectví.

Až pět let ve vězení tak hrozí představitelům společností Pozemní stavby, VHS Plus, truhlářství ZdeNo, dřevařské firmy Luka Wood a nověji i šéfům společností H&M plastová okna, brněnského TOP Servisu a lesnicko-dřevařské firmy Vysočinská lesní. Kvůli křivé výpovědi je navíc ve stejné kauze vyšetřován jeden ze zaměstnanců firmy VHS Plus. Samotnému extajemníkovi Krejčířovi hrozí až dvanáct let za mřížemi.

Nepřiměřený postup?

Postup policistů při vyšetřování se nezdál přiměřený některým úředníkům města, které policisté přímo na radnici opakovaně vyslýchali. „Moji podřízení, kterým jsem slíbil, že je nebudu jmenovat, si mi postěžovali, že je policisté počty a způsobem výslechu nadměrně zatěžují. Proto jsem policii požádal o prověření. Nic víc. Jen jsem se zastal svých podřízených, aby měli klid na svoji práci,“ řekl Znojemskému deníku tajemník úřadu města Petr Váka.

Policejní inspekce Vákovu žádost prověřila. „Nebyla zjištěna žádná podezření na spáchání trestného činu, ani na přestupkové jednání. Z tohoto důvodu byl celý případ odložen,“ sdělila České televizi mluvčí Inspekce Policie ČR Radka Šándorová.

Žádné chyby na vyšetřování nenašla ani kontrola protikorupční policie. „Kontrolní orgány protikorupční policie se touto věcí zabývaly a zjistily, že k žádnému pochybení ze strany kriminalistů nedošlo,“ dodal i mluvčí policejního prezídia Jaroslav Ibehej.

Vyšetřování úplatkářské kauzy začalo na znojemské radnici v září před více než rokem. Krejčíře třiadvacátého září zatkla přímo v budově znojemské radnice protikorupční policie. Někdejší nejvyšší úředník radnice pak strávil dva měsíce ve vyšetřovací vazbě, především proto, aby neovlivňoval svědky. Počátkem prosince ho pak soudce pustil na stopadesátitisícovou kauci domů.

Z dosavadního vyšetřování vyplývá, že firmy se chtěly Krejčířovi zavděčit. Některé faktury, například za jeho tenisový kurt, parkovací stání nebo koupací jezírko, nebyly zaplaceny. Jiné zase za někdejšího tajemníka radnice uhradily stavební firmy. Od úsluh a úplatků si slibovaly, že uspějí při výběrových řízeních na městské stavební zakázky.