Pachuť v ústech, a to u obou znesvářených stran, zůstává i po smíru a vyrovnání se města s bývalou vedoucí majetkového odboru znojemské radnice Renatou Horákovou. Vedení Znojma naznačuje, že i když Horákovou předchozí vedení města dostalo z postu vedoucí odboru přesně před dvěma roky protiprávně, není za bývalou úřednicí zcela čisto. Horáková naopak upozorňuje, že si radnice nedokáže vážit lidí, kteří poukáží na nekalé praktiky.

Znojemská radnice se po měsících tahanic tedy nakonec s Horákovu mimosoudně vyrovnala. „Město prakticky uznalo protiprávnost mého odvolání. Došlo k mimosoudní dohodě, byla mi doplacena ušlá mzda vedoucí majetkového odboru plus plat za dobu dovolené, kterou mi bývalý tajemník Vladimír Krejčíř protiprávně nařídil. Město mi také zaplatilo výlohy za právníka,“ uvedla Horáková.

S výsledkem celého sporu však spokojena není. „Radnice podle mne vyslala jasný signál, že úředník, který upozorní na korupci, nemá na úřadě co dělat. To, že uznali protiprávnost v případě mého sesazení je jedna věc, zásadnější však je fakt, že o takového úředníka radnice nestojí. Jsem přesvědčena, že takoví úředníci, kteří na nekalé praktiky na radnici upozorní, by ve veřejné správě pracovat měli,“ dodala Horáková.

Sama však již na úřadu nepracuje, má nové zaměstnání a s prací pro radnici aktuálně nepočítá. Starosta Znojma Vlastimil Gabrhel ukončení sporu s bývalou zaměstnankyní města akceptuje a připomíná, že mimosoudní vyrovnání navrhlo město. Zároveň však jedním dechem dodává, že majetkový odbor mohl mít v minulosti jistá pochybení. „To sice přímo nespojuji s osobou paní Horákové, budeme však prověřovat, zda se nestaly na majetkovém odboru procesní chyby,“ řekl Gabrhel.

Gabrhel: Audit ukáže

Narážku Horákové na neschopnost radnice ocenit člověka, který poukáže na nepravosti na radnici, starosta nepřijal. „Nemyslím si, že by v budoucnu měli úředníci na radnici obavy oznámit nekalé praktiky nebo protiprávní jednání. Nechci být arbitrem událostí, které se odehrály v době, kdy jsem starostou ještě nebyl. Co vše se na majetkovém odboru dělo, zjistíme až ve chvíli, kdy si vše necháme prověřit,“ podotkl Gabrhel. Odkázal tak patrně na výsledky auditu, které má ještě vyhodnotit pracovní skupina složená ze zástupců koaličních stran.

Skončil tak definitivně mediálně velmi sledovaný spor bývalé vedoucí majetkového odboru znojemské radnice s městem. Z funkce šéfky majetkového odboru ji odvolala městská rada za starosty Petra Nezvedy a tajemníka Vladimíra Krejčíře. Horáková dostala loni v prosinci cenu od Národního fondu proti korupci za své jednání a postoje, které přispěly k odhalení korupční aféry, kvůli které čelí právě bývalý tajemník Krejčíř a skupina podnikatelů trestnímu stíhání. „To, že vedení radnice paní Horákovou za její odvážné jednání sesadilo na nižší pozici a následně propustilo pro nadbytečnost, je příznačné,“ řekl již dříve předseda správní rady fondu Karel Janeček.

„Lidé jako Renata Horáková ale nejsou ani náhodou nadbyteční, tahle společnost je potřebuje jako sůl. Nadbyteční jsou naopak korupčníci. Ti si zaslouží nejen výpověď,” dodal Janeček.