Znojemští radní chtějí pronajmout hradní domek a prostranství před rotundou. Plánují zde veřejné záchody, kavárnu a ubytovací zařízení. Záměr schválila rada v polovině dubna a do konce května se mohli hlásit zájemci. „Naším cílem je, abychom lépe ohlídali místo u rotundy, kam mnohdy chodí vandalové. Kdyby tu byl stálý nájemce, věříme, že by k výtržnostem nedocházelo,“ vysvětlil místostarosta Marian Keremidský.

V těsné blízkosti hradního domku se nyní nachází expozice dravců, která je lákadlem pro turisty.

„V žádném případě nechceme, aby se expozice zrušila. Pokud by byla vedle hradního domku kavárna, záleželo by na dohodě mezi nájemcem a sokolníky, “ dodal Keremidský.

Podle sokolníka Rostislava Jordána by to ale přineslo problémy. „Kavárna v hradním příkopu by dravcům vadila. Máme zde handicapované ptáky, které léčíme, a po uzdravení je pouštíme do volné přírody. Nejsou zvyklí na lidi, byli by nervózní,“ popsal Jordán.

Hradní domek patří městu, které budovu nechalo kompletně zrekonstruovat.

„Opravy začaly před dvěma roky, nová je střecha, krovy, okna, dveře a částečně i podlaha. Celková rekonstrukce přišla na téměř osm milionů korun,“ uvedla vedoucí odboru školství a kultury Marie Čejková.

V současné době má město nájemní smlouvu na hradní domek s Jihomoravským muzeem. „Po opravě objekt nevyužíváme, protože město má jiné záměry. My bychom chtěli udělat v prvním patře depozitář a spodní byt by mohl využívat správce hradu. Není to bohužel ale využití na celou budovu,“ sdělila ředitelka muzea Vladimíra Durajková.