Nynější situace má mít souvislost i s novým vedením nemocnice. Ve funkci ředitele vystřídal od března Miroslav Kavka Martina Pavlíka. Kavka už dříve nemocnici šestnáct let vedl a jako lékař tam působí třiačtyřicet let. Ve výběrovém řízení byl jediným kandidátem.

Opoziční zastupitel Milan Vojta uvedl, že nemocnici několikrát navštívil a s tamními zaměstnanci mluvil. „Není to výmysl. Mám několik příkladů. Neberme to na lehkou váhu. Lidé se bojí hovořit. Je s nimi jednáno, jak by nemělo. Nechci jmenovat někoho konkrétně," sdělil Vojta.

Ilustrační foto
Ve Znojmě chybí zubaři. Na registraci lidé čekají i rok a půl

Hejtman Jan Grolich na jednání zastupitelstva poznamenal, že k údajné špatné situaci v nemocnici dostal pouze jeden anonymní e-mail. „Chtěl jsem nabídnout termín jednání ve Znojmě. Na tento e-mail dlouho nikdo nereagoval. Reakce přišla až o měsíc později. Je velice těžké to řešit, když se nemám s kým se potkat. Opravdu nevím, co dalšího mám dělat," řekl Grolich.

Pokud by ukázalo, že ve znojemské nemocnici je problém, je hejtman podle svých slov připravený situaci řešit.

Na redakci Deníku se před časem obrátili e-mailem zaměstnanci nemocnice. Upozorňovali na politické pozadí výměny ředitelů a následný vznik petice. Na doplňující dotazy ohledně podrobností ani na žádost k nahlédnutí do petičního archu nereagovali.

Aleš Mlejnek, bývalý místostarosta Kuchařovic, v pozadí místní škola.
V proměnu kuchařovické školy věřím, říká odvolaný místostarosta Aleš Mlejnek

Na zastupitelstvo přišla i znojemská starostka Ivana Solařová. „Byla jsem součástí výběrového řízení a už tam jsem vyjádřila obavy nad tím, že je pan Kavka jediným kandidátem. Chceme mít jistotu, že doktor Kavka splňuje všechny předpoklady pro takto náročnou funkci,“ řekla na úterním zastupitelstvu.

Kavka nechtěl reagovat na diskuzi mezi zastupiteli, ale ohradil se proti tomu, že by měla znojemská nemocnice za jeho působení v roli ředitele negativní hospodářský výsledek. „Poslední byl v roce 2002. Od roku 2003 do roku 2019 měla kladný hospodářský výsledek," podotkl.

Nová trasa na zámku v Uherčicích povede východním křídlem s vybavenými interiéry a zrekonstruovanou štukovou ozdobou.
Událost turistické sezony na Znojemsku. Zámek Uherčice otevírá novou trasu

Na zastupitelstvu vystoupilo i několik zaměstnanců znojemské nemocnice. Mezi nimi Jana Procházková, která v nemocnici pracuje dvaatřicet let. „Za mě jako dlouholetého zaměstnance je lepší staronový dobrý ředitel než žádný ředitel. Věřím, že nemocnici vede podle nejlepšího vědomí a svědomí,“ řekla.

Svůj názor přišel říci také Pavel Minařík z Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů. „Bossing v naší nemocnici by si nikdo nemohl dovolit," poznamenal. Zaměstnanci, kteří by vyjádřili nespokojenost s aktuální situací ve znojemské nemocnici, na zastupitelstvu nevystoupili.

Zástupci opozice ve svém návrhu požadovali, aby rada kraje zadala vypracování odborného auditu v personální oblasti a oblasti interní komunikace ve znojemské nemocnici a také aby radní vyhlásili nové výběrové řízení na obsazení ředitele znojemské nemocnice. Zastupitelé však tento návrh neschválili.

Podle Vojty nebylo mimořádné zastupitelstvo promarněným časem, přestože usnesení ke znojemské nemocnici nakonec neprošlo. „Diskuze byla velice zajímavá. Nespokojenost v nemocnici je. Chceme jen, aby si lidi, kteří mají nějaké obavy, někdo vyslechl, aby v tom nebyli sami. Je nás více zastupitelů, kteří mají stejnou odezvu. Že hejtman a radní říkají, že žádné takové oficiální informace nemají, svědčí o tom, že jim lidé nevěří. Na druhou stranu kolegové z koalice musí vědět, že bychom si nevyfabulovali umělý problém," míní Vojta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Saharský prach na Znojemsku. Africké slunce ozářilo Podyjí, podívejte se

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová