Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde lze parkovat? Zákon platí jak kde a jak pro koho

Znojmo /FOTOGALERIE/ - Ani odborníci se neshodnou, zda lze či nelze parkovat na některých konkrétních místech ve Znojmě, kde se běžně stojí.

11.9.2009 3
SDÍLEJ:

Sporné první parkovací místo na ulici Rooseveltově.Foto: DENÍK/ Daniel Smola

Zatímco podle některých nic nebrání parkování aut na řadě neoznačených ploch, městští strážníci na stejných místech nasazují botičky. A na dalších, kde by naopak měli řidiče pokutovat, je nechávají v klidu parkovat.

Znojemský deník Rovnost se problematikou parkování v ulicích města začal detailněji zabývat poté, co na redakční auto sám dostal botičku na sporném místě.

Obdobných „parkovišť“ jsou ale po městě desítky, možná stovky. O názor na ně jsme požádali odborníky i městský úřad.ROOSEVELTOVA ULICE – ZAČÁTEK

Strážník při nasazování botičky:
Nelze parkovat, jde o neoprávněný zábor veřejného prostranství.

Oddělení přestupků odboru dopravy MÚ Znojmo:
Vozidlo stálo mimo vyznačené parkoviště, které je na daném místě řádně označeno dopravní značkou IP 11b „parkoviště – kolmé nebo šikmé stání“ a které začíná až za sloupkem předmětné dopravní značky. Vozidlo stálo před touto dopravní značkou. Místo, kde vozidlo stálo, je pás navazující na chodník, na kterém jsou vysázeny stromy a který je od vozovky vyvýšen obrubníkem. Silniční vegetace (v daném případě stromy), umístěná na silničních pomocných pozemcích a na jiných vhodných pozemních (§15 zák.č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích) je příslušenstvím místní komunikace – v daném případě chodníku - § 13 písm. d) zák.č. 13/1997 Sb. Dle ust. § 27 odst. 1 písm. r) zák.č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, řidič nesmí zastavit a stát na silniční vegetaci, pokud to není povoleno místní úpravou provozu na pozemních komunikacích. Vlastník komunikace tedy může povolit stání na silniční vegetaci. V daném místě bylo parkování povoleno svislou dopravní značkou, jejíž platnost ale nastává až za jejím sloupkem. Proto technický prostředek k zabránění odjezdu byl nasazen oprávněně.

Vedoucí dopravního inspektorátu Policie ČR ve Znojmě Robert Pešek: Dopravní inspektorát neshledal důvod k tomu, proč by na daném místě nemohlo auto parkovat.

Odbor provozu silničních vozidel Ministerstva dopravy ČR:
Nemůže se jednat o stání na silniční vegetaci, neboť na předmětném místě ani náznak jakékoli vegetace není. O stání "na silniční vegetaci" logicky nelze hovořit ani v souvislosti s "vedle stojícím stromem".
Z fotografií ani popisu situace například není zřejmé ani to, že by se jednalo o stání na chodníku, které je obecnou úpravou (§ 53 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.) zakázáno. Z fotografie lze usuzovat, že chodník je v daném případě ohraničen okrajem dlažby, za nímž vozidlo stojí.
Je-li předmětné místo součástí pozemní komunikace (což z fotografie není dost dobře možné posoudit), pak by zákaz stání na tomto místě musel vyplývat z místní úpravy provozu (např. značky B 28 "Zákaz zastavení" nebo B 29 "Zákaz stání").

Instruktor autoškoly Dalibor Neuschl:
Vozidlo stojí v prostoru mimo komunikaci, který je upraven pro stání. Značka parkoviště je sice o jedno stání dále, to však nic nemění na situaci, že před značkou je možné stát. Prostor není označen žádným zákazem.

Dopravní inženýr Policie ČR Jiří Latner:
Vozidlo se na tomto místě nedopouští žádného přestupku podle zákona 361/2000 Sb.ROOSEVELTOVA ULICE – U STADIONU „ČAFKA“ (Pozn red: prostranství není označeno dopravní značkou Parkoviště s kolmým stáním)
Odbor dopravy: Parkování automobilů je možné na zpevněných plochách ve vlastnictví města (to může být například zpevněná plocha mezi stromy; Rooseveltova, sídliště Přímětice, Kotkova), kde byly pozemky zpevněny právě proto, aby zde bylo možno parkovat bez poškození zeleně, popř. na silniční vegetaci, kde je parkování vyznačené dopravní značkou.
Instruktor autoškoly Dalibor Neuschl: Dopravní značka „zákaz stání“ platí pro část komunikace v daném směru, tedy vozovku a krajnici. Vozidla stojí mimo ni. Ze snímku není zřejmé, jestli jde o “silniční vegetaci“, nebo je prostor upraven pro stání.
Dopravní inženýr Policie ČR Jiří Latner: Místo je z pohledu vyhlášky totožné s předchozí fotografií, tedy prvním místem na ulici Rooseveltově. Stání na něm nic neporušuje.ROOSEVELTOVA ULICE – ZA KŘIŽOVATKOU S FISCHEROVOU (Pozn red: prostranství není označeno dopravní značkou Parkoviště s kolmým stáním)
Odbor dopravy: Parkování automobilů je možné na zpevněných plochách ve vlastnictví města (například zpevněná plocha mezi stromy; Rooseveltova, sídliště Přímětice, Kotkova), kde byly pozemky zpevněny právě proto, aby zde bylo možno parkovat bez poškození zeleně, popř. na silniční vegetaci, kde je parkování vyznačené dopravní značkou.
Instruktor autoškoly Dalibor Neuschl: Vozidla stojí v prostoru mimo pozemní komunikaci, který je povrchem upraven pro stání. Prostor není opatřen žádným zákazem.
Dopravní inženýr Policie ČR Jiří Latner: Místo je z pohledu vyhlášky totožné s první fotografií, tedy prvním místem na ulici Rooseveltově. Stání na něm nic neporušuje.SÍDLIŠTĚ PŘÍMĚTICE (Pozn red: řada stání na sídlišti není označena dopravní značkou Parkoviště s kolmým stáním)
Odbor dopravy: Parkování automobilů je možné na zpevněných plochách ve vlastnictví města (například sídliště Přímětice), kde byly pozemky zpevněny právě proto, aby zde bylo možno parkovat bez poškození zeleně, popř. na silniční vegetaci, kde je parkování vyznačené dopravní značkou.
Instruktor autoškoly Dalibor Neuschl: Vozidla stojí v prostoru mimo pozemní komunikaci, který je povrchem upraven pro stání. Prostor není opatřen žádným zákazem.PRŮMYSLOVÁ ULICE (Pozn. red.: místa nejsou označena značkou Parkoviště s kolmým stáním)

Odbor dopravy:
Je mnoho ploch (zpevněných i nezpevněných), které nepatří městu – například ul. Průmyslová. Zde záleží na vlastníkovi pozemku, který zde může povolit stání.
(Pozn. red.: běžný řidič ale nepozná, který neoznačený pozemek komu patří…)

Instruktor autoškoly Dalibor Neuschl:
Vozidla stojí v prostoru mimo pozemní komunikaci, který není označen žádným zákazem. Zjevně nestojí na silniční vegetaci.


Naopak na místě, kde by běžný řidič v klidu nezaparkoval, stojí pravidelně konkrétní auto a pokutu nedostane. A to přesto, že přímo u něj parkují městští strážníci ve chvíli, kdy připevňují botičku na sporném prvním místě na Rooseveltově ulici. Na nesprávně zaparkovaný Mercedes upozorňoval strážníky i Znojemský deník. Nic se přitom nestalo.
Jde o místo vyhrazené invalidům a parkujícím autem je luxusní terénní Mercedes.
„Na místě vyhrazeném pro parkování postižených osob je zakázáno ostatním automobilům stát. Pokuta za porušení zákazu se pohybuje mezi pěti a deseti tisíci korunami,“ uvedl dlouholetý znojemský instruktor autoškoly Dalibor Neuschl.
Redaktoři Deníku vyfotili dotyčný Mercedes minimálně desetkrát v posledním půl roce, v řadě dalších případů auto ani nefotili. To totiž stojí na místě pro invalidy několikrát do týdne.Mercedes pravidelně zaparkovaný na místě pro invalidy.


O tom, že na některých místech by řidiči stát neměli a přesto na nich parkují opakovaně desítky aut, uznává i odbor dopravy. „Ve Znojmě existuje několik míst, která nebyla zpevněna a ani osazena dopravní značkou, a kde se řidič stáním na takovém pozemku vystavuje riziku sankce. Takovým místem je například ulice Jáaského. Zde jde nicméně o lokalitu, o které víme, že je problematická a kde bude problém parkování nutné řešit do budoucna komplexně,“ sdělila mluvčí města Denisa Šipošová.ULICE JANSKÉHO, U NOVÉ NEMOCNICE (Pozn. red.: místa po pravé straně silnice nejsou označena značkou Parkoviště s kolmým stáním)

Odbor dopravy: Ve Znojmě existuje několik míst, která nebyla zpevněna a ani osazena dopravní značkou, a kde se řidič vystavuje riziku sankce. Takovým místem je například ulice Janského. Zde jde o lokalitu, o které víme, že je problematická a kde bude problém parkování nutné řešit do budoucna komplexně.

Instruktor autoškoly Dalibor Neuschl:
Ze snímku není zřejmé, zda některá vozidla stojí na vozovce, eventuálně na krajnici. Potom by šlo o porušení zákazu vyplývajícího ze zákazové značky zejména dodatkové tabulky. Obecně je však otázkou, zda vozidla nestojí na pozemku lesa. Potom by zde platila jiná právní norma.

Máte ve svém okolí problematické parkovací místo? Posílejte nám fotky i s popisem.

Autor: Dalibor Krutiš

Místo události:
11.9.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Fotbalisté Znojma. Ilustrační fotografie.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Otrava metanolem: kauza se znovu vrací k soudu v Hodoníně

Brno – Už dvakrát odcházeli čtyři obžalovaní v metanolové kauze od Okresního soudu v Hodoníně jako nevinní. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se tam vrátí i po třetí. „Věc se vrací soudu prvního stupně,“ potvrdil předseda senátu Adam Kafka. 

Mladé holky skvěle zapadly. Už potřebujeme jen vylepšit souhru, hlásí kapitánka

Znojmo /ROZHOVOR/ – Kapitánka na nahrávce. Řeč není o žádné válečné situaci, ale o osmnáctileté volejbalové juniorce VK Pegas Znojmo-Přímětice Anně Leischnerové, která vede jako kapitánka znojemské hráčky v letošní sezoně první ligy juniorek. Spolu se svými spoluhráčkami v aktuální sezoně posbíraly prozatím čtyři body ze čtyř zápasů a patří jim střed tabulky.

Zaparkoval u vlakové stanice. Když muž vrátil, našel auto bez kol

Znojemsko - Nepříjmné překvapení čekalo v úterý na muže, který odcestoval vlakem ze stanice v Rakšicích. Ráno tam nechal zaparkované auto a když se vrátil, zjistil, že Ford Fusion je bez kol.

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení