S nedostatkem zaměstnanců se dlouhodobě potýká většina zemědělských podniků na celé jižní Moravě. Zatímco Petrovickým chybí nejvíce ošetřovatelé prasat, údržbáři nebo traktoristé ve Vinofruktu v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku postrádají celoročně na dvacet dělníků ve vinicích. Zvlášť v těchto dnech, kdy začali se sběrem hroznů na burčák. „ Zachraňují nás brigádníci z východu, hlavně ze Slovenska a Ukrajiny. Nemůžeme si vybírat, lidi nejsou,“ potvrdil mluvčí společnosti, patřící pod Chateau Valtice, David Šťastný.

Napjatá situace panuje i na severu kraje. „Ještě nemáme hotové žně, v současném stavu zaměstnanců pracujeme do noci, o víkendech. Chybí nám mechanizátoři, traktoristé, ale i ošetřovatelé skotu, dojičky. Ale také kvalifikovaní zootechnici či agronomové,“ přiblížil Stanislav Michal, předseda Zemědělského družstva vlastníků Nýrov na Blanensku.

John Omond Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy
Muchova stezka jihem Moravy ukáže i jeho rebelský monogram v kostelní lavici

Podle aktuálních výsledků průzkumu Agrární komory České republiky bojuje s nedostatkem pracovníků devadesát procent zemědělských podniků, většina celoročně. „Největší potíže se zajištěním pracovní síly jsou v živočišné výrobě. V rostlinné pak chybí především posily na sezonní práce na polích, sadech a vinicích,“ sdělila mluvčí komory Barbora Pánková.

Prezident komory Jan Doležal spatřuje důvod ve stárnutí populace pracovníků v zemědělství, mezigenerační výměna v oboru se ale nekoná. „Zemědělství má v očích veřejnosti, především mladých lidí, bohužel velmi nízkou prestiž,“ poukázal Doležal.

Nedostatek pracovníků v zemědělství:

Bojuje s ním 90 % zemědělských podniků
Podle průzkumu jim chybí až polovina zaměstnanců
Nejvíc v živočišné výrobě a při sezónních pracích v rostlinné
Zemědělci najímají zahraniční brigádníky, především z východu Evropy.
Vládní ČSSD navrhuje snížení počtu agenturních brigádníků na 10 %.
Zemědělci se obávají, že by úroda zůstala na polích.
Zdroj: Agrární komora ČR

Nezájem domácích nahrazují proto brigádníci ze zahraničí, především z východu. Zemědělci si je najímají prostřednictvím pracovních agentur. Pomyslné vidle jim do toho ale hází vládní návrh na omezení počtu zahraničních brigádníků na pouhých deset procent z celkového počtu. „Došlo by k obrovským ztrátám kvůli nesklizeným plodinám, a tím i k dalšímu snížení soběstačnosti Česka u některých potravin,“ varoval Doležal. Komora se podle něj proti návrhu ohradila.

Opatření se obává i David Šťastný. „Stát podmínky neustále mění, každé opatření nás omezuje v podnikání,“ zlobil se vinař.

Sklepmistr Aleš Kaspar z Gravitačního vinařství Vilavin v Dobrém Poli začal ve vinohradech s rozmísťováním plynových děl i reproduktorů se skřeky ptáků, které trhají dravci.
Děla, lasery i skřeky ptáků: boj vinařů se špačky na Břeclavsku začal, podívejte

Podle Pavla Hermana z petrovického družstva vyplývá nezájem lidí z fyzicky náročné práce a nepravidelné pracovní doby, jež závisí na počasí i době sklizně. „Linky jsou dnes automatizované, moderní traktory stojí i pět milionů, jsou klimatizované, platy jsou dobré. Přesto se lidé nehrnou, nechtějí se umazat,“ zamýšlel se.

Za volantem traktoru oral včera pole u Vranovic na Brněnsku i šestašedesátiletý důchodce Jan Dofek z Přibic. „Chodím pomáhat také z jara i na žně, třeba dva měsíce v kuse. Někdy si ale potřebuji odpočinout. Je to pořád horší, mladým se moc nechce,“ poznamenal.