Hřibovité houby by se měly v lesích objevit do čtrnácti dnů. „Bylo dlouhé sucho, i pro teplou jižní Moravu bylo jaro srážkově extrémní až kritické. Po vydatných deštích posledních dnů porostou zejména hřibovité houby. Očekávám, že na Znojemsku se objeví ji brzy hřib dubový, hřib satan i poměrně vzácný hřib královský," zauvažoval mykolog Jan Běťák.
Zemí zaslíbenou či rájem pro houbaře bývá každoročně území národního parku Podyjí. Roste zde na tisíc druhů nejrůznějších hub. Jen malý zlomek z nich je však jedlý a použitelný v kuchyni. O houbaření se mluví jako o českém národním sportu a v příznivé sezoně míří do lesů davy návštěvníků.
„Obvykle v druhé polovině června míří do národního parku stovky houbařů a hříbky mohou sbírat na některých místech tak říkajíc s kosou v ruce. Letos tomu tak prozatím není," řekla botanička ze Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
V Národním parku Podyjí mohou lidé nyní najít lišky, lidově zvané kuřátka a vatovce neboli pýchavky. „Na otázku, kdy porostou ostatní druhy, bych odpověděla lidovou moudrostí: až naprší a uschne. Říká se také, že houby začínají růst, když dorůstá měsíc, což by mělo být od poloviny příštího týdne. Očekávám, že by se začaly objevovat praváky, růžovky a bedly. Zatím na ně narazí kolegové v parku spíše výjimečně," dodala Reiterová.
V časném létě obvykle začíná období masáků a růžovek. Spolu s hřiby pak bývají radostným potěšením pro houbaře až do konce července. „Pak je vystřídají pavučince, čirůvky, šťavnatky nebo bedly," popsal mykolog Běťák.
V současné době je možné najít na loukách první drobnější houby. „Po deštích vždy nejrychleji reagují na příznivé klim špičky travní, pýchavky, penízovky, ojediněle i žampiony," zakončil Běťák.
S prázdnými košíky zatím odcházeli z lesa houbaři na Jevišovicku i v okolí Podmolí. „V neděli jsem byla na houbách, ale nenašla jsem vůbec nic, je to bída. Pokud si dobře vzpomínám, loni také nebyla nijak zvlášť úspěšná houbařská sezona. Předpokládám, že vyjde předpověď počasí a o víkendu bude skutečně teplo. Pak by snad mohly houby začít opravdu růst," doufala Marie Straková z Jevišovic.
Z úspěšné houbové nadílky a smaženice na talíři se zatím netěšila ani rodina Jiřího Janouška z Podmolí: „Pracuji v lese, takže se po houbách dívám každý den."
Houby zpravidla rostou osmý až desátý den po vydatném dešti. „Často v lese cítíme vůni hub, aniž bychom je v lese našli. Tato vůně se šíří z rozrůstajícího se podhoubí a je cítit asi týden před větším výskytem hub. Pokud dlouho nepršelo, hřiby vyrostou až měsíc po vydatném dešti," vysvětluje houbař Blein na www.nahouby.cz.
Vycházku za letními houbami pořádají pro milovníky přírody a houbaření zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí. „Účastníci se sejdou příští sobotu v devět hodin ráno v Čížově. Budou mít šanci poznat i méně známé druhy hub. Trasa povede z Čížova do údolí Klaperova potoka a zpět do Čížova," pozvala Reiterová.