Aplikaci pro lepší vzájemné plánování oprav nyní představitelé znojemské radnice testují. Do plného provozu ji hodlají uvést do podzimu. „Prakticky to bude vypadat tak, že pokud budeme mít naplánovanou opravu určité ulice, vodaři, plynaři či energetické společnosti se k nám podle potřeby připojí a stejně tak naopak. Pokud budou mít tyto firmy v plánu stavební investice v určité lokalitě, budeme díky dlouhodobému plánu počítat s navazujícími pracemi z naší strany,“ popsal starosta Znojma Jakub Malačka.

Informace o plánovaných opravách zanesou investoři do nové funkce již existující mapy sítí, třeba dva roky předem. Tak, aby na ně viděli i ostatní. „K tomu chceme dělat dvakrát ročně společné porady a výhodou je, že se podělíme i o náklady například na výkopové a dokončující práce,“ dodal Malačka.

Krajský soud v Brně se měl v úterý začít zabývat případem dvojnásobné vraždy ve Znojmě. Soud měl začít v devět hodin ráno. Nedostavil se ale jeden z přísedících, a tak bylo hlavní líčení odloženo na středu.
Hádka a pak zabití sekerou: soud rozplétá dvojnásobnou vraždu ve Znojmě

Na vývoj aplikace nejsou podle něj třeba téměř žádné investice, novou funkci mapy totiž vytváří IT odborníci z úřadu ve spolupráci s pracovníky Geoportálu.

Podle odborníka na IT technologie Michala Smrčka bude automatizace sdílených oprav pro Znojmo přínosem. „Jednak se sníží chybovost, protože počítač pracuje na rozdíl od člověka podle algoritmu. Pokud bude systém správně fungovat bude přínosem pro město, a také zaměstnanci budou mít potom méně práce s koordinací oprav,“ podpořil záměr města Smrčka.

Plán znojemské radnice vítá i řidič z povolání Václav Kratochvíl. „Bylo na čase. Nikdy jsem nechápal, proč se na opravách všichni nedomluví. My pak jezdíme pořád dokola v uzavírkách a omezeních, silnice je pořád někde rozkopaná. A to ani nechci vědět kolik peněz to pořád dokola stojí,“ komentoval muž.

Ilustrační foto
Peníze na kroužky pro děti: s placením pomůže i znojemská radnice

Zatím bez aplikace se už Znojemští dohodli se správci sítí na společných opravách komunikací na Dělnické, Pražské, Puškinově a Mičurinově ulici a na Žižkově náměstí. Navážou i na opravy plynovodu prováděné ve městě společností GasNet. V Pražské ulici se k plynařům nyní připojila i Vodárenská akciová společnost s rekonstrukcí vodovodu. Dle požadavků města mají mimo jiné i povinnost opravit dotčené části komunikací. „S ohledem na špatný stav silnic jsme se rozhodli dofinancovat celoplošné opravy zbývajících částí komunikací. Touto koordinací dosáhneme i na lepší kvalitu práce, povrch bude jednotný beze spár a nerovností. Náklady města tu budou téměř osm set tisíc korun,“ poukázal na fungující spolupráci Malačka.