O polovinu méně návštěvníků, ve srovnání s loňským létem, zavítalo v červenci do nejznámějších a nejoblíbenějších kempů na Znojemsku. Kvůli špatnému počasí zejí místa pro stany a karavany prázdnotou. Pevná lůžka jsou však obsazená a zamluvená dlouho dopředu.

„Kvůli počasí je letošní sezona slabší. Máme asi o polovinu méně rekreantů než loni. Lůžkovou část se dvěma sty padesáti místy máme zcela obsazenou, ale se stany je to horší. Karavanů je u nás poměrně hodně,“ řekl šéf kempu Bítov Marek Mucha.

Lidé mohou z kempu podnikat výlety do okolí. „Propojená lodní doprava například umožňuje turistům odjet z našeho kempu na vranovskou pláž nebo na hrad Bítov. Rekreanti mohou navštívit i další památky. Nedaleko je zřícenina hradu Cornštejn, která je nyní po rekonstrukci a nabízí pěkné večerní programy. Navíc půjčujeme lodě, které jsou velmi oblíbené,“ doplnil Mucha.

Stále více lidí chce poznat Znojemsko ze sedla bicyklu. „Asi polovina našich hostů si s sebou vozí kola. Nejvíce je zajímá samozřejmě krajina v Podyjí,“ přiblížil Mucha.

Turisté využívají kompletně vybavené kempy. „Rekreanti si spíše sami vaří, než aby si šli na oběd do restaurace. Máme v kempu asi sedm kuchyněk, takže každý, kdo potřebuje, ji má k dispozici,“ dodal podnikatel.

V polovině prázdnin není situace výrazně lepší ani v kempu u vranovské přehrady. „V porovnání s loňským červencem je to horší zhruba o třetinu až polovinu. Nejhůře jsme na tom samozřejmě se stany a karavany. Naopak penziony a chatky máme zcela obsazené,“ sdělil ředitel kempu Pavel Svoboda.

Atrakce i výlety

Kemp u pláže vranovské přehrady nabízí letní kino, ochutnávky vín, lanové centrum, šlapadla a spoustu dalších činností. „V tomto počasí radíme lidem, ať se jedou podívat po památkách nebo na nákupy do Znojma či Hatí. Dovolenkáři si sem hodně vozí kola a vyrážejí po zdejších cyklostezkách i silnicích mezi vesnicemi. Kola zájemcům nabízíme také ve vlastní půjčovně. Na příští rok plánujeme vybudovat společenskou místnost, abychom mohli i v tomto počasí nabídnout nějaký zajímavý zábavný program,“ svěřil se Svoboda.

Opravy průtahu Vranova nad Dyjí a nepříjemná objížďka podle šéfa kempu za menším počtem návštěvníků nestojí. „Turisty, kteří k nám míří, o opravách dobře informujeme. Osobně jsem velmi rád, že silnice do Vranova i v samotném městě bude nová,“ dodal ředitel.

Na nízkou návštěvnost si ale nestěžuje majitel kempu Výr. „Jsem překvapen, protože i když je takové nepříjemné počasí, tak se nám daří. Malinkatý propad jsme zaznamenali, ale měl jsem vetší obavy. Skoro tři čtvrtiny klientely se k nám každoročně vrací,“ oddychl si majitel kempu Karel Mucha.

Pevných lůžek nabízí jeho zařízení sedmdesát. „V červenci jsme měli vyprodáno. V srpnu máme rezervace do půlky měsíce. Pro karavany a stany máme sto míst, která nyní nejsou zcela plně obsazena. Přesto si nemohu stěžovat,“ doplnil Mucha.

Šlapadla i hudba

Klidné prostředí kempu nabízí mnoho zajímavých programů. „Dvakrát týdně u nás hraje živá muzika, která je velmi oblíbená. Nakoupili jsme i nová šlapadla. Je o ně značný zájem. Dále připravujeme různé programy pro děti nebo bungie running. Naši hosté to vše rádi využívají,“ dodal Mucha.