O poslanecké křeslo se v květnových volbách bude ucházet dosavadní znojemský místostarosta Marian Keremidský. Delegáti jihomoravské konference vznikající Strany práv občanů ho zvolili jako lídra krajské kandidátky voleb do Sněmovny. Čtyřicetiletý místostarosta byl do znojemského zastupitelstva zvolen v posledních komunálních volbách za sociální demokracii. Od roku 2001 byl okresním tajemníkem téže strany. Soudě podle postavení prvních zástupců Znojemska na kandidátkách pro zrušené předčasné volby loni na podzim bude mít v regionu nejvyšší postavení.

Čím jste oslovil delegáty, že vás zvolili do čela kandidátky?
Mezi stovkou delegátů jsem získal asi osmdesáti procentní podporu. Pokud mohu posoudit, dostal jsem ji kvůli své zkušenosti z komunální politiky. Myslím, že ve vrcholné politice, v parlamentu, je málo komunálních politiků. To se pak projevuje při schvalování zákonů, kdy tato zkušenost chybí a pak se v legislativě objevují všelijaké disproporce.

Jaké šance své straně i sobě osobně v květnových volbách dáváte?
Dali jsme si za cíl získat osm procent hlasů a dva mandáty, aby se Strana práv občanů takříkajíc pevně zachytila na břehu. Myslím, že máme reálnou šanci. Kampaň ale ještě nezačala, její horkou fázi zahájíme v březnu po stranickém sjezdu. Chceme dostat do politiky nové lidi, nabídnout nový politický styl. Pokud dostanu důvěru voličů, chci se zapojit do práce víc, než současná zákonodárná reprezentace regionu.

Stranu práv občanů zakládají bývalí čelní sociální demokraté, vy sám jste do komunální politiky vstoupil na kandidátce sociální demokracie. Kde jsou ti noví lidé?
Pokud jde o krajskou organizaci, vyjma místopředsedy Jana Fencla, bývalého ministra zemědělství, jsou ostatní místopředsedové noví lidé, kteří dosud v žádné straně nebyli. Podobně na Znojemsku jsou mezi členy samozřejmě bývalí sociální demokraté, ale šedesát až sedmdesát procent jsou opět noví lidé. Sám jsem v komunální politice první volební období.

Vaše angažmá v nové straně kritizovali znojemští představitelé sociální demokracie. Jak se vůči své bývalé straně budete vymezovat?
Já se vymezovat nebudu, držím se toho, že kampaň se má vést jasně a konkrétně, ale na palbu odpovím palbou. Pokud jde o dva činitele znojemské sociální demokracie, nic jiného od nich nečekám, dalo se to předpokládat.

Jaká jsou vaše hlavní témata, s kterými chcete jít do voleb?
Obecně chceme přijít s novými nápady, změnit volební systém tak, aby na to, kdo bude zvolen, měli větší vliv voliči, než partajní sekretariáty. Je tu samozřejmě mnoho palčivých problémů, které se týkají Znojemska, například nedostatečné dopravní spojení s Brnem. Zapojím se samozřejmě do přípravy volebního programu strany v oblastech, které jsou mi blízké a kterým se věnuji na radnici. Tedy školství, regionální rozvoj či turistický ruch.

Jak pojmete jarní kampaň před volbami do Sněmovny?
Jak už jsem zmínil, naplno se do kampaně pustíme po sjezdu, který bude počátkem března. Opět vyjede autobus Zemák, který zamíří nejen do míst, kde máme, nebo připravujeme místní organizace, ale i do dalších obcí. Sám chci v kampani projet Znojemsko, ale nezapomenu i na další okresy, ke máme silné postavení. Na trasách a dalších podrobnostech budeme samozřejmě ještě pracovat.

Ať už volby do Sněmovny dopadnou jakkoliv, na podzim vás a vaši stranu čekají komunální volby. Jak se postavíte k nim a jaké postavení budete vy případně mít na kandidátce?
Kandidátky určitě postavíme. Myslím, že jich bude o něco víc, než máme nyní organizací, protože ještě vzniknou další. O personálním obsazení znojemské kandidátky budeme samozřejmě ještě jednat. Sám chci do komunálních voleb určitě jít. Pokud bych se stal poslancem, tak samozřejmě nebudu usilovat o volené funkce v zastupitelstvu. Podpořil bych kandidátku svou účastí v ní, ale nejsem sběratel funkcí.