Digitalizace druhého sálu má zachránit budoucnost znojemskému kinu Svět. Loni kino trpělo úbytkem návštěvníků a o další diváky přicházelo kvůli tomu, že v menším sále nemohlo kvůli staré technice promítat nové filmy. Rekonstrukci vyžaduje i kinosál v Moravském Krumlově, sídlící ve zchátralé sokolovně.

„Návštěvnost v minulém roce byla slabá, ostatně stejný trend byl v celé republice. V našem případě sehrálo roli ještě to, že jsme některé filmy nemohli odehrát tolikrát, kolikrát bychom potřebovali. Distributoři už totiž novější snímky nedodávají na pětatřicetimilimetrových pásech, a my je proto v malém sále nemůže hrát. A do velkého sálu se zas kvůli jeho omezené kapacitě tolik diváků nevejde,“ řekl Miroslav Střihavka ze společnosti, která kino provozuje.

Kino kvůli přechodu distribuce většiny filmů na digitální formát přichází někdy i o dvě představení denně.

„Hrávali jsme denně dvakrát ve velkém a dva v malém sále. Dnes už někdy v malém není co hrát. A když bychom chtěli představení přidat, protože ve velkém sále máme vyprodáno, nemůžeme právě kvůli technice. Stalo se nám to třeba s českým filmem Alois Nebel,“ dodal Střihavka.

Znojemská radnice, majitel kina, s nákupem digitálního vybavení pro druhý sál počítá. Pokud získá dotaci. „Počátkem roku odeslal odbor investic žádost o dotaci na Státní fond kinematografie. Uzávěrka přihlášek byla v polovině ledna, nyní čekáme na vyhodnocení a informace fondu o výsledku,“ informovala mluvčí znojemské radnice Renáta Bártová.

Podání žádosti schválili v prosinci znojemští zastupitelé. „Odhad nákladů na modernizaci dosahuje dvou a půl milionů korun. Dotace státního fondu pokryje polovinu,“ dodala Bártová.

Snad už v létě

Pokud město dotaci získá, mohlo by kino novou techniku získat přibližně do poloviny roku.

„Záleží na příslušných lhůtách pro výběrové řízení a dostupnosti aparatur po objednání. Pro nás by bylo výborné, kdybychom mohli digitálně promítat v obou sálech řekněme už v polovině června,“ uvažoval Střihavka.

V Moravském Krumlově sídlí kinosál v budově sokolovny, kterou loni na sklonku roku hygienici kvůli špatnému technickému stavu uzavřeli pro tělovýchovné využití.

„Kino stále hraje, ale je ve velmi špatném stavu, pokud jde například o rozvody elektřiny. Diváků chodí poměrně málo, mimo jiné i proto, že distribuce již pro starší kina nenabízí příliš atraktivní snímky,“ uvedl ředitel moravskokrumlovského kulturního střediska Bořivoj Švéda.

Tamní radnice chystá plán obnovy. „V centru Krumlova zbylo po bombardování na konci války pět historických budov a sokolovna je jednou z nich. Nyní pro ně hledáme celkovou představu budoucího využití,“ uvedl starosta Tomáš Třetina.

Nápady pro město dají na papír studenti brněnského Vysokého učení technického. „Požádali jsme školu o spolupráci, aby studentům toto téma zadala v rámci semestrálních prací. Očekávám, že vysokoškoláci projeví svou typickou invenci a přijdou s neotřelými nápady,“ dodal starosta.

Nejdřív zámek

Potřebných oprav se kino dočká nejdříve příští rok. „Letos potřebujeme rozběhnout opravy zámku a dát dohromady celkovou představu, co s budovami v centru. Naplňovat ji pak začneme od příštího roku,“ dodal starosta. Obnovený sál v sokolovně by měl sloužit nadále i kinu. „Máme dobré ochotníky, proto by tam měl být kvalitní divadelní sál, současně vybavený i moderní digitální technikou pro promítání filmů,“ uvažoval starosta.