Šmoulové, želvy, šašci, princezny. Také autíčka, letadélka a další stovky postaviček i zvířátek vykoukly na sběratelku Zdenku Gernešovou ze Znojma vždy, když rozloupla známou čokoládu s překvapením, tedy Kinder vajíčko. Má už stovky sad postaviček, robotů, strojů a dalších figurek z tohoto hlavně dětmi oblíbeného pamlsku. Vášeň pro sběr obsahu vajíček provází mladou ženu už třináct let.

S Kinder vajíčky se sice setkala už jako dítě, ale cestu k nim našla teprve o pár let později. „Jednou jsem byla navštívit známého, s nímž jsem se roky neviděla. Při té příležitosti se mi pochlubil se svou dlouholetou zálibou. Přede mnou ležela rozsáhlá sbírka drobných figurek z Kinder vajíček vyskládaných do speciálních krabiček. Zápal, se kterým o nich mluvil a vysvětloval, z jaké země která postavička pochází, mě skutečně nadchl. Okouzlil mě natolik, že jsem se rozhodla tomuto koníčku věnovat také," říká Gernešová.

Vůbec první série, kterou zkompletovala, byli Lvíčci. „Šlo o sadu deseti figurek z roku 1993. Nebyla sice nijak významná co do sběratelství, ale i tak to pro mě znamenalo úspěch," vzpomíná sběratelka.

V současnosti se může pochlubit sto devadesáti sadami originálních figurek. „Dostat se k takovému číslu nebylo vůbec jednoduché, zvláště když je v oběhu plno replik. K evidenci sad a variant, zkrátka všeho kolem Kinder překvapení, je určený katalog. Zájemce v něm najde přesný popis a značení figurek. Tedy kolik jich jednotlivá sada obsahuje, odkud pocházejí a v jakých variantách mohou existovat. Nejcennější je například Šmoulí olympiáda z roku 1984 pocházející z Německa," upozorňuje Gernešová.

Jedničkou je želva

Za největší chloubu sbírky považuje želvu na stojánku. „Patří do série Teeny tapsi tortels. Pochází z Německa z roku 1991 a je hodně obtížné se k ní dostat," tvrdí žena.

Znojemská sběratelka Kinder vajíček není jediná, kdo se tomuto koníčku v České republice věnuje. „Postavičky sbírá poměrně hodně lidí. Existují různá setkání či burzy, na kterých si figurky vyměňujeme," naznačuje sběratelka.

Jejím snem je mít zkompletovaných sto šestadevadesát zaevidovaných sad a jejich variant. „Svět Kinder vnímám jako únik z reality. Nejvíc mě fascinuje okamžik, když otevírám nové vajíčko a vykoukne na mě figurka, která mi chybí do dané série," svěřuje se sběratelka ze Znojma.

ROMANA HAHNOVÁ