Opravy byly zásadní. „V poslední fázi jsme nechali kompletně opravit fasádu, kdy její spodní část dostala speciální obložení v podobě desek. Řemeslníci vyměnili okna i dveře, nové jsou samozřejmě i vstupní dveře a kovaná brána, nové jsou výkladní skříně i nepřehlédnutelná stříška po celé délce budovy, kompletně nové je i venkovní osvětlení," uvedla mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Jak dodala, kino je připraveno také pro přijetí hendikepovaných hostů. „Nainstalovaná je plošina pro bezbariérový přístup a samozřejmě mají interiéry novou výmalbu," doplnila mluvčí.

Poslední stavební úpravy zaplatila Správa nemovitostí města Znojma. „Jednalo se o investici za téměř pět milionů korun," konstatovala Pastrňáková.

Už na začátku loňského roku přitom Znojmo završilo investici do zvelebení velkého sálu. „Nové pohodlné sedačky a nová podlahová krytina vyšla město na milion a sto tisíc korun," připomněla Pastrňáková.

Další peníze město investovalo během loňského roku. „Do malého sálu jsme nechali zavést digitální projekci, nové je i ozvučení a možnost 3D promítání. Investice do malého sálu vyšly celkem na 3,4 milionů korun. Na digitalizaci čerpalo město dotaci ze Státního fondu kinematografie, a to ve výši tří set tisíc korun," vypočetla Pastrňáková.

Více návštěvníků

Podle provozovatele kina Miroslava Střihavky nyní chodí lidí na filmová představení více. „Opravdu chodí více lidí, než v minulých letech. Patrně za to může i ústup hospodářské krize. Nyní chodí měsíčně od dvou do osmi tisíc diváků," řekl Střihavka.

K nejviditelnější opravě, tedy nové podobě fasády se vyjádřil jasně. „Tato nová fasáda již neodpuzuje tak, jako předchozí," dodal Střihavka.

Lidem se právě nevšední fasáda s deskami většinou líbí. Pozitivně ji hodnotí například pravidelný návštěvník kina Svět Jaroslav Dvořák. „Líbí se mi, jak opravili starou část fasády a doplnili ji těmi deskami ve spodní části. Působí to dobře. Dobrá myšlenka byla také při použití veřejných hodin. To se na kině hodí," řekl Dvořák.

Jak dodal, do kina chodí pravidelně jednou do měsíce. „Teď se chystáme na filmový klub, a sice na českou klasiku, restaurovanou verzi Zemanova snímku Vynález zkázy. Dávají ho už příští čtvrtek," svěřil se Dvořák.

Ukončení oprav kina uvítal i jeho bývalý šéf David Lobpreis. „Jsem rád, že vše dělala jedna projekční kancelář. Kino si ke svému stému výročí fungování modernizaci a opravy zasloužilo," naznačil Lobpreis.

I jemu se líbí venkovní úpravy domu, ve kterém kino sídlí. „Fasáda je pěkná. Kino bohužel nestojí jako solitér a musí nějak zapadat do okolí. Nejsem odborník, ale šedé desky vypadají ve srovnání s předchozími kachličkami velmi decentně a já jen doufám a kinu i jeho návštěvníkům to přeji, že vydrží dalších sto let," zakončil Lobpreis.