Prezident Václav Klaus ukončil oficiální část své návštěvy na jižní Moravě. Končí i naše online zpravodajství.

16: 23 - Prezidentská limuzína s prvním mužem republiky uvnitř opustila znojemské Horní náměstí. Na závěr své krátké návštěvy dostal Václav Klaus od představitelů města obraz s pohledem na Znojmo a zapsal se do pamětní knihy. Znojemskou část své cesty musel prezident zkrátit kvůli neodkladným záležitostem. Pravděpodobně kvůli jmenování nového ministra školství.

16:09 – „Projeli jsem kus jižní Moravy, viděli jsme různá náměstí a jsem rád, že vám mohu říci, že ve Znojmě je vás nejvíc,“ řekl Václav Klaus stovkám shromážděných obyvatel města. Ve svém krátkém proslovu zavzpomínal na to, že ve Znojmě strávil před lety měsíc na vojenském cvičení. „Pochody s plnou polní dolů k řece a pak na Kraví horu si stále živě pamatuji,“ dodal.

15:50 – Prezidentský pár dorazil do Znojma. Na Horním náměstí ho vítají stovky lidí a představitelé města. Zjejich rukou netradičně dostává tradiční znojemské produkty. Víno a okurky.

15:35 – Na znojemském Horním náměstí, kam by měl prezident dorazit před čtvrtou hodinou, se už sešly zhruba dvě stovky lidí. Poslouchají vystoupení dětského folklorního souboru Dyjavánek. Mezi lidmi chodí místní aktivista s transparentem „Vedra, sucha, přívaláky, v celém světě Znojmu taky.“ Naráží tak na novou Klausovu knihu, která popírá vliv člověka na globální oteplování.

15:19 – Václav Klaus se svoji ženou právě opustil Moravský Krumlov. Ve městě strávil zhruba hodinu. Mimo jiné zde svým zápisem zahájil novou pamětní knihu města. Před osmdesáti lety její předchůdkyni prvním zápisem otevřel Tomáš Garrigue Masaryk.

14:59 - Prezident v neformální besedě obyvatele Krumlova několikrát rozesmál. Například když je v žertu ujistil, že Slovanská epopej ve městě ještě nějakou dobu pobude především kvůli pomalosti úředníků nebo když jej jeden z místních studentů pozval na stužkovací ples. „Poslední prezident tu byl před devětasedmdesáti lety, nepředpokládám, že přijedu příští měsíc,“ řekl Klaus.

14:47 - V Rytířském sále krumlovského zámku právě začala beseda s prezidentským párem. Václav Klaus připomněl svoji návštěvu před deseti lety. Do sálu přišly zhruba dvě stovky lidí. Někteří z nich budou mít možnost hlavě státu položit otázku. Prezident zde bude také podepisovat svoji kontroverzní knihu „Modrá, nikoli zelená planeta“ o globálním oteplování.

14:30 - Na prohlédnutí každého obrazu z Muchova nejznámějšího díla Slovanské epopeje má prezidentský pár zhruba jednu minutu. Krumlov by o toto velké turistické lákadlo mohl však brzo přijít. Uvažuje se totiž o jeho přesunutí do Prahy.

14:17 - Prezidentská kolona dorazila na nádvoří krumlovského zámku. Hlavu státu na místě přivítali zastupitelé města chlebem a solí. Na prezidenta s jeho chotí se přišly podívat desítky místních občanů. První pár se nyní vydává na prohlídku Muchovy Slovanské epopeje.

14:01 - Na nádvoří zámku v Moravském Krumlově se začínají scházet desítky lidí, aby přivítaly prezidentský pár. Ten by měl podle plánu přijet deset minut po čtrnácté hodině.