Překvapením pro prezidenta měla být prohlídka Muchovy Slovanské epopeje.

„Jsem sice Pražák, ale myslím si, že hlavní město nepotřebuje až tak nutně další kulturní poklad,“ reagoval prezident na dotaz jednoho z místních obyvatel, jestli by Epopej nemohla zůstat v Moravském Krumlově. „Myslím si však, že při rychlosti práce našich úředníků nemusíte mít strach. Epopej tu zřejmě ještě nějaký čas pobude,“ zažertoval prezident.

Také další část neformální besedy s občany se nesla v uvolněné atmosféře.

„Poslední prezident tu byl před devětasedmdesáti lety, nepředpokládám, že přijedu příští měsíc,“ reagoval Klaus na pozvání studenta na stužkovací ples.
Zhruba dvě stovky lidí si také vyslechly prezidentův názor na jadernou energii a alternativní zdroje. „Jaderné elektrárny prostě potřebujeme a budeme potřebovat,“ vyjádřil svůj postoj Klaus.

Na závěr hodinové návštěvy se prezident podepsal do nové pamětní knihy města. Před osmdesáti lety její předchůdkyni otevřel prvním zápisem Tomáš Garrigue Masaryk.

Kolona aut s prezidentskou limuzínou pak velmi opatrně projela trasu z Krumlova do Znojma, kde na prezidenta čekaly stovky lidí.
Mezi nimi chodil znojemský aktivista Václav Hovorka s transparentem „Vedra, sucha, přívaláky, v celém světě Znojmu taky.“ Narážel tak evidentně na novou Klausovu knihu, která popírá vliv člověka na globální oteplování.

Prezidentský pár přivítal na malém pódiu starosta Znojma Petr Nezveda a předal slovo svému stranickému kolegovi.
„Projeli jsem kus jižní Moravy, viděli jsme různá náměstí a jsem rád, že vám mohu říci, že ve Znojmě je vás nejvíc,“ řekl Václav Klaus stovkám shromážděných obyvatel města. Pozdravila je také první dáma.

„Každé takové setkání s vámi mi dodává energie a povzbuzení. Těším se na něj i proto, že mám možnost manžela vidět naživo, což se mi v Praze tolik nestává,“ řekla Livie Klausová.

Na závěr své krátké návštěvy dostal Václav Klaus od představitelů města obraz s pohledem na Znojmo a zapsal se do pamětní knihy. Prezidentská limuzína s prvním mužem republiky opustila znojemské Horní náměstí za soumraku a hustého sněžení. Znojemskou část své cesty musel prezident zkrátit kvůli neodkladným záležitostem.